10 nejoblíbenějších kočičích plemen s dlouhou srstí

Kočky s dlouhou srstí jsou krásné a velmi oblíbené u mnoha majitelů koček. Které jsou však ty nejoblíbenější? Zde je 10 nejoblíbenějších plemen dlouhosrstých koček.

Dlouhosrsté a polodlouhosrsté kočky jsou neuvěřitelně hezké a velmi oblíbené. Jejich srst však vyžaduje mnohem více péče než srst krátkosrstých koček, pokud o srst nepečujete může se časem zauzlovat nebo zplstnatí – a to může být pro kočku docela nepříjemné. Od majitele to následně vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti, aby kočku zauzlovaných chlupů zbavil, protože kočkám se to líbí pramálo. Obecně je vhodné navykat kočky na kartáčování ještě jako koťata, aby s tím později nebyly problémy.

1. Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka (Maine Coon) je největší a nejtěžší domácí kočka na světě a je velmi oblíbená právě díky své velikosti. Tato zvířata mohou být až 1,2 metru dlouhá a váží i 10 kg.

Mainská mývalí kočka patří do skupiny polodlouhosrstých koček. Jejich hustá srst je poměrně nenáročná na péči , ale musí se kartáčovat alespoň jednou týdně a výrazně častěji při výměně srsti. Pokud na jaře podsada povolí, měli byste častěji hledat uzlíky v srsti, které se jinak rychle projeví v problémových partiích pod předními tlapkami, na kalhotkách a na límci.

Inteligentní a přátelský Maine Coon je vhodný jako mazlíček do bytu, pokud mu člověk nebo další kočky dělají společnost, aby se sám nenudil.  Tato kočka má ráda i pohyb na čerstvém vzduchu, samozřejmě, že pod dohledem nebo v dostatečně velké voliéře. Mainská mývalí kočka se obvykle chová s dalšími kočkami tohoto plemene, ale dobře se snáší i s kočkami jiných plemen. U tohoto plemene je potřeba počítat, že potřebuje všechno tak trochu větší než ostatní plemena koček, takže s malým škrabadlem si určitě nevystačíte. Proto se obvykle pro toto plemeno pořizují velké kočičí stromy až po strop, aby byla konstrukce dobře uchycena a zvládla i váhu dospělé kočky bez problémů. Zdatný kutil je schopen takový kočičí strom vyrobit sám, v opačném případě je potřeba počítat s trochu větší investicí.

Cat-1208013 960 720

2. Svatá Birma

Zbarvení srsti je u Birmy velice podobné jako u Ragdolla a Siamských koček. Stejně jako Ragdoll má i Birma ve standardu pro zbarvení tzv. bílé ponožky (bílé zbarvení spodní části tlapek). Oproti Ragdollovi je však výrazně menší. Její váha se pohybuje od 2.5 do 6 kg

Birm je jednou z polodlouhosrstých koček, která má hedvábnou srst s malou podsadou, a proto je nenáročná na péči. Nicméně i této srsti je potřeba se věnovat. Nejlepší je vyhradit si čas na kartáčování a česání každý den, když se mění srst.

Birma je mazlivý, nekomplikovaný a klidný společník, který je stejně hravý jako jemný. A do těch modrých očí se nejde nezamilovat.

Cat-6002926 960 720

3. Ragdoll

Dobromyslný, jemný a hravý Ragdoll je jedním z nejoblíbenějších kočičích plemen. Se svou hustou jemnou srstí vypadá Ragdoll na první pohled jako plyšová hračka, která ožila.

Ragdoll, který je často chován jako domácí kočka, je velmi společenská a nerada zůstává sama. Je proto velmi ráda, když má společnost. Jejich srst je potřeba pravidelně kartáčovat, nejlépe denně během výměny srsti. Jedná se o velice klidné plemeno, vhodné i k dětem. Ke svým lidem bývá Ragdoll dobromyslný a přítulný, a to i ve vztahu k cizím lidem. Vyrovnaná povaha činí z Ragdollů příjemné společníky. Nicméně, je to kočka, která není ráda sama, chce se aktivně podílet na dění kolem sebe a potřebuje zdravou dávku pozornosti, ale bez vnucování.

Ragdoll-4306116 960 720

4. Norská lesní kočka

Společenská, temperamentní a hravá norská lesní kočka je velmi oblíbená dlouhosrstá kočka. Jejich středně dlouhá až dlouhá srst má vlněnou podsadu a vrchní srst odpuzující vodu. Pro  plemeno je také typický dlouhá srst kolem krku –  límec  a  dlouhá srst mezi prsty (tzv. sněžnice).

Norské lesní kočky potřebují hodně prostoru, pohybu a aktivity, a proto jsou rády, pokud si mohou užívat bezpečný volný pohyb ve voliéře. Srst je potřeba pravidelně kartáčovat, zvláště když má kočka přístup ven. Při výměně srsti je potřebná každodenní péče.

Cat-2908707 960 720

5. Britská dlouhosrstá

Britská kočka, také známý jako Highlander, byla poměrně dlouho nežádoucí “vedlejší produkt” při snaze vyšlechtit krátkosrstou britskou kočku. Teprve relativně pozdě se zjistilo, že tyto přizpůsobivé kočky jsou stejně skvělými společníky jako jejich krátkosrstí příbuzní.

Srst přítulného britského dlouhosrstého plemene je středně dlouhá až dlouhá a  vyčnívá od těla. Highlander má límec a kalhotky. Struktura srsti je pevná, hustá a plyšová s  podsadou , která dělá dojem většího objemu.

V závislosti na individuální struktuře srsti se musí Highlander česat a kartáčovat asi dvakrát až čtyřikrát týdně. Kočky, které mají povolený zabezpečený balkon nebo zahradu, mají často objemnější srst než čistě domácí kočky. V takovém případě byste měli kočku pravidelně kontrolovat, zda nemá  v srsti uzlíky , jinak se mohou zaplést.

British-longhair-cat-254928 960 720

6. Sibiřská kočka

Sibiřská lesní kočka je velké plemeno se střední až dlouhou srstí, která na první pohled připomíná norské lesní kočky. Toto plemeno koček je považováno za temperamentní, inteligentní a přizpůsobivé.

Srst této zvědavé a živé kočky je velmi hustá a nadýchaná. Zimní srst bývá delší a hustější, letní srst je výrazně kratší.

Srst sibiřské kočky je třeba kartáčovat několikrát týdněDenní péči je nutno věnovat během línání a pokud má kočka přístup ven. Tato aktivní kočka potřebuje hodně prostoru pro volný pohyb a vhodnou aktivity. Pokud je to možné, měli by mít přístup na zabezpečenou zahradu, balkon nebo venkovní výběh.

Siberian-cat-6465485 960 720

7. Nebelung

Nebelung je nesmírně populární plemeno koček s střední délky srsti . Plemeno koček vzniklo víceméně náhodou křížením koček s možným vlivem ruské modré a angorské.

Modrá srst se stříbrným leskem je měkký a má hustou podsadu. Srst Nebelunga se musí kartáčovat alespoň jednou týdně, během výměny srsti výrazně častěji. Uvolněné chlupy je třeba odstranit, aby kočka při čištění nepolykala příliš mnoho chlupů.

Inteligentní a citlivý Nebelung obvykle váže silně svým lidem, a je často obezřetný vůči cizím lidem. Je možné ji chovat v bytě, pokud je vybavena vhodnými lezeckými a herními zařízeními a pokud její majitel tráví s kočkou hodně času. Kočka je ráda, že má přístup na čerstvý vzduch v podobě zabezpečeného balkonu, venkovního výběhu nebo zahrady.

8. Německé dlouhosrsté vlasy

Méně známým, ale oblíbeným dlouhosrstým plemenem koček je německá dlouhosrstá kočka. Je to jediná dlouhosrstá kočka německého původu.

Středně dlouhá srst  je lesklá a hedvábná s podsadou. Má také límec a kalhotky. Péče o srst je poměrně snadná , ale přesto potřebuje ošetřovací jednotku několikrát týdně. Tato vyrovnaná a společenská kočka by neměla být držena sama. Může být chován v bytě, pokud se jí člověk dostatečně věnuje, ale je také ráda pokud má přístup na čerstvý vzduch

Cat-1213880 960 720

9. Turecká angora

Srst turecké angory je považována za obzvláště jemnou a hedvábnou. Kočka nemá téměř žádnou podsadu, a proto je srst turecké angory poměrně nenáročná na péči. Mimo převlékání srsti obvykle stačí česat srst jednou týdně. Kočka si užívá pozornosti svých lidí, a proto má obvykle ráda pokud o ní její člověk pečuje.

Turecká angora je velmi inteligentní a hravá, a proto potřebuje hodně aktivity a hodiny hry. Nejlepší je chovat dvě kočky pohromadě.

Cat-806211 960 720

10. RagaMuffin

Ragamuffin je velká kočka, která přichází v mimořádně široké škále barev a je velmi podobný ragdoll. Má středně dlouhé, hedvábnou srst a je poměrně nenáročná na péči. Přesto je třeba srst pravidelně kartáčovat.

RagaMuffin je milující kočka a obvykle je ráda blízko svému člověku. Jsou velmi inteligentní a hodí se i do bytu, pokud mají dostatek aktivity jak s lidmi, tak i s dalšími kočkami. RagaMuffin je obvykle velmi šťastný s kočkami stejného druhu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.