8 plemen koček vhodných pro alergiky

Zarudlé, slzící oči, svědění kůže a rýma – ti, kteří trpí alergií na kočky, tyto příznaky dobře znají. Ale co když jste zároveň i milovníkem koček? Na jedné straně existuje léčebná terapie, která by vám mohla pomoct se alergie na kočky úspěšně zbavit nebo jí alespoň utlumit. Na druhou stranu je taky možné zohlednit svůj zdravotní stav a vybrat si kočku, na kterou nebudete reagovat téměř vůbec. Existují určitá plemena koček, o kterých je známo, že způsobují méně závažné příznaky alergie než ostatní. Jsou také známé jako “hypoalergenní”. Zde se dozvíte, jak mohou alergici najít tu pravou kočku pro sebe.

Mít kočku navzdory alergii: je to opravdu možné?

Ano, i alergici mohou chovat kočky,  ovšem pouze v případě, že je alergie velmi slabá a najdete kočku, na kterou máte malou nebo žádnou reakci. Protože alergické reakce mohou být u každé kočky jiné.

Alergii způsobuje Protein „Fel d 1“. Tento protein má každá kočka bez výjimky. Tento protein je přítomen především:

  • ve slinách
  • v mazových žlázách
  • v slzách

Pokud se zvíře olizuje, dostane se protein ze slin na srst. Chlupy, se kterými následně přijdete do kontaktu pak mohou způsobit alergickou reakci. Dobrá zpráva je, že ne každá kočka uvolňuje stejné množství „Fel d 1“.

Které kočky jsou pro alergiky nejméně vhodné?

Ve studii toxikolog prof. Dr. rer. pharm. Jeroen Buters zjišťoval, které kočky uvolňují větší množství alergenů a tím způsobují silné alergické reakce. Toto jsou výsledky:

  • kocouři mají vyšší obsah alergenů než kočky
  • nekastrovaná zvířata uvolňují více alergenů (zejména nekastrovaní samci)

Kočičí alergici mohou teoreticky reagovat odlišně na dvě kočky stejného plemene. Kolik alergenů kočka nese se může lišit zvíře od zvířete. Existují však některá plemena koček, na která alergici reagují podle empirických hodnot v průměru méně silně.

Těchto 8 plemen je považováno za vhodné pro alergiky

O těchto osmi kočičích plemenech se říká, že jsou hypoalergenní, tedy vhodné pro alergiky, protože uvolňují méně proteinu “Fel d 1”, na který alergici reagují. Toto tvrzení bohužel nebylo ještě vědecky prokázáno, ale zkušenosti  naznačují, že alergici mají velkou šanci, že mezi těmito plemeny najdou kočku, na kterou reagují málo nebo dokonce vůbec.

1. Ruská modrá

Tato ušlechtilá kočka prý vyvolává méně závažné alergické reakceRuská modrá může být velmi laskavá a jemná, ale také divoká a rezervovaná – v závislosti na tom, co zrovna chce. Ráda se mazlí, ale k cizím lidem se chová obezřetně, bývá plachá a rezervovaná.

U tohoto plemene koček mají podsada a krycí srst stejnou délku. Ruská modrá navíc téměř nelíná, a proto distribuuje alergen „Fel d 1“ méně intenzivně.

Cat-1512652 960 720

2. Balijská kočka

Balijská kočka by měla vylučovat méně alergenů než je tomu u jiných plemen koček. To však nebylo vědecky prokázáno.

Balijská kočka jsou velmi aktivní a hravá. Kočky tohoto plemene se rády mazlí a rády hlasitě komunikují se svými lidmi. Tato kočka si s vámi vždy ráda popovídá. Mají dominantní povahu a občas se dožadují pozornosti a mohou být také velmi svéhlavé.

Orientální krátkosrstá kočka je další plemeno, které by mělo být vhodné i pro alergiky. Na to však neexistuje spolehlivá záruka.

Orientální krátkosrsté kočky jsou hodně komunikativní. Jsou také velmi mazlivé, nesmírně hravé a přítulné. Kočky tohoto plemene potřebují hodně pozornosti a vyžadují ji pravidelně.

4. Kočky plemana Rex

Kočky jako German Rex , Devon Rex nebo Cornish Rex by měly být také hypoalergenní.

Kočky Rex mají zvláštní srst: je zvlněná až kudrnatá. Jsou také jedním z těch plemen koček, které mají méně chlupů, distribuují proto alergeny o něco méně intenzivně. Kočky Rex jsou považovány za přátelské, inteligentní, ale poněkud tvrdohlavé.

Cat-3770034 960 720

5. Sibiřská kočka

Sibiřské kočky jsou zvědavé a temperamentní. Vzhledem k tomu, že jsou velmi hravé a přizpůsobivé, jsou velmi vhodné i pro rodiny. Sibiřské kočky jsou ale poměrně aktivní, a proto potřebují hodně prostoru.

Cat-6574547 960 720

6. Siamská kočka

O siamských kočkách se také říká, že jsou hypoalergenní . Je milující, zvědavá a společenská. Není tedy divu, že siamské kočky se svou mazlivou a hravou povahou patří mezi nejoblíbenější kočky s rodokmenem.

Zvláštností tohoto plemene je, že siamské kočky rády komunikují nahlas a mají široký repertoár zvuků.

Siam-2726108 960 720

7. Bengálská kočka

Exotická bengálská kočka prý také způsobuje méně závažné alergické reakce. Důvod: Kočky tohoto plemene často línají velmi málo.

Bengálské kočky jsou zvědavé, temperamentní a hravé. Mají velmi silný lovecký pud a často se vůbec nebojí vody. Toto plemeno koček je stále úzce spjato s divokými kočkami, a proto potřebují hodně pohybu a prostoru, kde budou moci ukojit svou aktivní povahu.

Bengal Cat (Fia)

8. Barmská kočka

Pokud jste alergičtí, ale přesto chcete chovat kočku, můžete zkusit barmskou kočku. Vzhledem k tomu, že její srst je krátká a téměř nelíná, je často považována za kočku vhodnou pro alergiky. Upozorňujeme však, že stále může šířit alergen “Fel d 1”.

Barmy jsou podnikavé, aktivní a inteligentní. Potřebují hodně pohybu a mají rády lidskou společnost. Jsou sebevědomé, společenské a přátelské. Vyžadují však hodně pozornosti. Barmské kočky navíc často bývají hravé až do stáří.

Zkušební mazlení: Jak najít svou kočku i přes alergii

Alergie na kočky se liší od člověka k člověku. Navíc alergik na kočku reaguje na každé zvíře jinak. Pokud chcete chovat kočku i přes alergii, neměli byste si kočku pořizovat příliš unáhleně. Bez ohledu na plemeno: než se kočka nastěhuje, měli byste si s ní ” vyzkoušet ” mazlení.

To je samozřejmě možné pouze v případě, že vaše alergické reakce nejsou příliš silné! Tímto způsobem najděte kočku, na kterou nemáte téměř žádnou negativní reakci.

Z lékařského hlediska je však vhodné vyhýbat se všemu, co spouští alergii. To platí i pro alergii na kočky: dobře si rozmyslete, zda chcete podstoupit zdravotní riziko. Alergické reakce se mohou časem zhoršovat a to je důležité si uvědomitPokud jste si jako alergik pořídíte kočku, mohou být alergické reakce stále extrémnější, až se nakonec budete muset zvířete zase vzdát. To je obzvlášť tragické. Nejen pro majitele, ale i pro kočku. Takže než si kočku pořídíte, doporučujeme si to opravdu pečlivě rozmyslet.

zdroj: www.geliebte-katze.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.