Peče o srst

Každá kočka ztrácí pochopitelně chlupy, a to zejména při přechodu ze zimy do léta, tedy když “převléka” svůj kožíšek na letní variantu. U venkovních koček je línání intenzivnější, ale i bytové kočky během roku často línají kvůli topení v bytech. Kočičí srsti se v domácnosti nelze nikdy úplně vyhnout, ale s několika tipy a triky je lze alespoň omezit a snadno odstranit:

1. Pravidelně kočku kartáčujte

Nejlepší způsob, jak se vyhnout kočičím chlupům v domácnosti je pravidelné kartáčování. To vám umožní odstranit uvolněné chlupy z kočky dříve, než je kočka roznese kdekoli po bytě. K tomu stačí pár minut denně.

Kočky o svůj kožíšek pečují samy. To však neznamená, že je v tom lidé nemohou podporovat. Mnoho koček si dokáže kartáčování užít a berou ho jako příjemně strávený čas se svými lidmi. Kartáče jsou obecně lepší pro kočky s krátkou srstí a hřebeny pro dlouhosrsté kočky. Existují také kartáče ve formě rukavice pro kočky, které nemají rády kartáčování. U nás se tato varianta osvědčila nejlépe, protože moje kočka jinak na hřebeny útočila. Takto má pocit, že jí hladím a chvilku to dokáže vydržet. Rukavice má dvě různé strany, jednu z gumy/silikony a jednu z mikrovlákna. To vám umožní odstranit uvolněnou srst a zároveň vaši kočku hýčkat. Mírně navlhčená žínka odstraní i uvolněné chlupy např. ze sedačky.

2. Odstraňte kočičí chlupy z textilií pomocí sušičky

Oblečení nebo ložní prádlo byste rozhodně měli před praním předem zbavit co nejvíce chlupů, aby se pračka nezanášela. V obchodech najdete různé produkty. Já používám lepící válečky, které fungují opravdu skvěle a nemusím se zabývat jejich čištěním.

Dalším pomocníkem může být sušička. I při nejchladnějším nastavení se chlupy v sušičce oddělují mnohem snadněji než z mokrých tkanin. Poté mohou být shromážděny ve filtru na vlákna a zlikvidovány.

Další tipy pro praní textilií se zvířecími chlupy:

  • Nové tkaniny před použitím vyperte s aviváží. Díky tomu je povrch hladší a chlupy se na něj tak snadno nelepí.
  • Pravidelně čistěte filtr. Sušičku můžete taky pravidelně čistit pomocí  pracího cyklu při 95 stupních.
  • Po vyprání nechte dvířka otevřená, aby pračka mohla uschnout. Poté vysavačem krátce vysajte.

3. Výrobky pro odstraňování kočičích chlupů

Majitelé koček často používají  kartáče na odstraňování chlupů z oblečení, pohovky a podobně. Ty mají tu nevýhodu, že je následně musíte chlupů zbavovat a to nejde vždy snadno. Asi nejlevnějším způsobem jak se chlupů z textilií zbavit je obyčejná gumová rukavice, kterou navlhčíte a chlupy jemně setřete z povrchu.

4. Kontrolujte kočičí chlupy na kobercích: pravidelně vysávejte

Kočičí chlupy se mohou na kobercích snadno zachytit. Na jejich odstranění je nejlepší pravidelné vysávání. Hodně majitelů koček dnes preferuje robotické vysavače, které lze nastavit na každodenní vysávání. Vysavač se zapne automaticky v nastaveném čase a vy se o nic dalšího nemusíte starat. Jenom vyhodíte obsah kazety.

Důležitá je především pravidelnost, ať už při kartáčování kočky nebo vysávání či odstraňování kočičích chlupů jinými předměty. Pak se na prvním místě tolik kočičích chlupů nenasbírá.

Srst zvířat je vždy  ukazatelem jejich zdraví : lesklá srst naznačuje, že zvíře je na tom dobře. Pokud je naopak srst  huňatá  nebo  vypadává srst, je to známka toho, že něco není v pořádku.

Pokud se již nejedná o normální línání, ale skutečně o větší ztrátu chlupů,  kočičí srst viditelně řídne a případně  se objevují lysiny, měli byste se poradit s veterinářem. Zvláště pokud kočka vykazuje jiné příznaky, protože vypadávání srsti může naznačovat  různá onemocnění , která se mohou pohybovat od intolerance na krmivo, alergii nebo nutričního deficitu až po napadení parazity a nádorová onemocnění.

Leave a Reply

Your email address will not be published.