Mokré nebo suché krmivo

Měly by být kočky krmeny suchým krmivem (granule) nebo je lepší jim dávat mokré žrádlo (kapsičky, konzervy, paštiky)? Téma, které řeší každý majitel kočky a snad každý na něj má svůj názor. Zde jsou výhody i nevýhody obou těchto variant.

V minulosti si kočky lovily potravu samy a zajišťovaly si tak spoustu kvalitních bílkovin, tuků a málo sacharidů lovem myší. Prostřednictvím své kořisti také přijali velkou část tekutin, které každý den potřebují. Dnes je většina koček závislá na  krmivu, které jim podává jejich majitel. To sestává v mnohem větší míře ze sacharidů a méně bílkovin než běžná kořist.

Obezita ze suchého krmiva

Vzhledem k tomu, že kočkám je nyní obvykle podáváno hotové krmivo pohodlně v misce, často to vede k obezitě a v důsledku toho k diabetes mellitus (cukrovce). Nezáleží na tom, zda je nadváha způsobena vysokým obsahem tuku nebo sacharidů. Suché krmivo není vhodné pro kočky trpící cukrovkou.

Příčinou obezity u koček je často suché krmivo: riziko, že kočka onemocní obezitou, výrazně zvyšuje energeticky vydatné suché krmivo, které je volně dostupné po celý den v misce. Kočka, která sní v průměru o 10 granulí denně více, než potřebuje, přibere za rok o 12 % na váze. Naproti tomu mokré krmivo má nižší obsah sacharidů.

Cat-2170494 960 720

Tekutina v krmivu

Obsah tekutiny v mokrém krmivu odpovídá přirozené kořisti koček. V tomto ohledu mokré krmivo splňuje základní potřeby koček. U suchého krmiva je situace jiná. Při krmení suchým krmivem musí kočky více pít, aby zcela vyrovnaly rozdíl v obsahu tekutiny v suchém krmivu ve srovnání s potřebou vody.

To také zvyšuje riziko tvorby krystalů a kamenů v močovém traktu u některých koček, protože moč se stává koncentrovanější. Toto riziko však lze snížit atraktivní a rozmanitou nabídkou vody, např. fontánky.

Trvanlivost suchých a mokrých potravin

Kromě složek různých druhů krmiva je třeba zvážit i další důležité aspekty. Na rozdíl od psů nejsou kočky vybaveny na několik velkých jídel denně, ale spíše na několik malých porcí. Nabízet mokré jídlo čerstvé každé dvě hodiny v 25 gramových pokrmech je však reálné jen v málokteré domácnosti.

Krmte správně

To, že se suché krmivo dobře udržuje, neznamená, že by mělo být kočce vždy k dispozici! Protože pokud je miska se suchým krmivem po celý den plná a kočka si může pomoci sama, kdy chce, rychle následuje nebezpečná obezita. Je proto důležité, aby se nepřekračovali doporučenou krmnou dávku, která je vždy uvedená na obalu dle váhy kočky.

Pokud se krmí také mokrým krmivem nebo pamlsky, je nutné odpovídajícím způsobem snížit množství suchého krmiva! To také znamená: Pokud kočka po krátké době sní denní dávku suchého krmiva, miska zůstane prázdná.

Nejlepší však je, když kočka dostává suché krmivo pouze jako „odměnu“ a není k dispozici v misce. To znamená, že i když má vždy možnost se najíst, musí vynaložit čas a úsilí, aby jídlo získala, například pokud je schované v interaktivních hračkách pro kočky nebo speciálních miskách. Suché a mokré krmivo lze snadno vzájemně kombinovat.

Cat-3762390 960 720

Mokré a suché krmivo: klady a zápory

V souhrnu z toho vyplývají pro různé typy krmiv následující výhody a nevýhody:

Suché krmivo pro kočky:

+ nekazí se

+ lze snadno nabídnout jako odměnu formou hry

+ minimalizuje tvorbu plaku

– energetická hodnota zvyšuje riziko obezity

– vyšší obsah sacharidů

– nižší nasákavost krmivem

Mokré krmivo pro kočky:

+ odpovídá obsahu tekutiny v přirozené kořisti

+ obsah sacharidů nižší než v suchém krmivu, ale stále vyšší než v přirozené kořisti

– začíná se kazit od okamžiku otevření balení

– větší tvorba plaku na zubech

Cat-food-4739337 960 720

Závěr: Mokré i suché krmivo má své výhody i nevýhody. Je proto vhodné druhy krmiv kombinovat tak, aby bylo možné využít přednosti obou druhů. Funguje to proto, že suché krmivo se nepoužívá v misce, ale především jako „odměnu“ a není překročena denní potřeba kalorií.

Leave a Reply

Your email address will not be published.