5 příznaků zánětu u koček

Zánět je ochranná reakce těla, která může být velmi bolestivá a může se objevit v jakémkoli orgánu. Kočky bohužel obecně skrývají svou bolest, jak nejlépe mohou, proto je důležité vědět jakých je 5 typických příznaků zánětu u koček. Zánět totiž není vždy snadné odhalit, může se ukrývat třeba pod hustou kočičí srstí, kde ho není dobře vidět.

Jak vzniká zánět u koček?

Zánět u koček vzniká vždy tam, kde došlo k poškození těla úrazem nebo v důsledku nějakého chronického zdravotního problému (např. u kloubů). Úkolem zánětu je poškození omezit a opravit. Imunitní buňky vysílají tísňové volání přímo na místo poranění, kde na něj tělo reaguje. V rámci této reakce se rozšiřují krevní cévy, místo je zásobováno bílými a červenými krvinkami, aby tyto rozložily a odstranily poškozenou tkáň. Otevřené rány jsou stabilizovány proteinovými vlákny, zatímco invazní patogeny jsou zneškodněny. Všechny tyto procesy jsou doprovázeny pěti typickými příznaky zánětu, které jsou někdy více, někdy méně výrazné.

Cat-4988407 960 720

5 příznaků zánětu u koček

Těchto pět příznaků může naznačovat, že vaše kočka má v těle zánět.

1. Zarudnutí

Zarudnutí kůže je jedním z prvních příznaků zánětu. Za to je zodpovědná cévní reakce na zánět. Zarudnutí je dobře vidět na mírně ochlupených místech těla nebo sliznicích. V husté kočičí srsti nemusí být však dobře rozpoznatelné.

2. Teplo a horečka

Vazodilatace (rozšíření cév) a zvýšený průtok krve do poraněné oblasti vedou k lokálnímu přehřátí tkáně. Pokud je zánět rozsáhlejší, může se zvýšit i celková tělesná teplota. U koček je normální tělesná teplota mezi 38 a 39,2 stupni Celsia. 

3. Ztráta funkce

Zánět narušuje funkci postiženého orgánu. To se projevuje například u onemocnění kloubů (artrózy) u koček, které jsou doprovázeny kulháním v důsledku zatuhnutí kloubu. I když se zánět zahojí, zjizvená tkáň, která zůstane, může dále zhoršit funkci kloubu nebo jiného orgánu.

4. Otoky

Zánětlivý otok vzniká, když se v místě zánětu shromáždí krevní plazma a bílé krvinky. Tkáň oteče a stane se bolestivou. Zduřené lymfatické uzliny mohou naznačovat infekci. Ne každá rána se musí zanítit, ale každý podezřelý otok by měl raději prohlédnout veterinář.

5. Bolest

Zvýšený tkáňový tlak a uvolňování hormonu histaminu dráždí nervová zakončení v okolí ohniska zánětu. Výsledkem je pulzující bolest, kterou kočky obvykle vydrží a schovávají po dlouhou dobu. Bolest je pro kočky hlavním stresovým faktorem, a proto je zvláště nezbytná vhodná terapie. Pokud kočka zanedbává péči o svou srst nebo začne vykonávat potřebu mimo svou toaletu, je to vždy poplašný signál, že něco není v pořádku.

Zánět v těle kočky

Kočky mohou dostat různé typy zánětu, vnitřní i vnější. Záněty, které bují v těle kočky, může veterinář vystopovat pouze důkladným fyzikálním vyšetřením a vyhodnocením krevních hodnot. Tyto záněty jsou zvláště časté u koček:

  • cystitida způsobená stresem
  • zánětlivé onemocnění střev
  • zánět slinivky břišní

Vnější zánět u koček

Vnější zánět, například v důsledku poranění kousnutím, je obvykle viditelný okem v důsledku výsledného zarudnutí a otoku. Aby se hladce zahojily, kočka se tam nesmí škrábat a olizovat. Krční límec je tedy nutností. Hromadící se hnis smí ošetřit pouze veterinář – jinak hrozí otrava krve!

Cat-82965 960 720

Vyhnout se stresu

Kromě toho, že stres způsobuje infekce močového měchýře u koček, může také ohrozit jejich celkové zdraví. Pokud je vaše kočka velmi nervózní a rychle vystresovaná, mohou vám pomoci prostředky, které léčbu zánětu urychlí.

Podporujte proces hojení v případě zánětu

Akutní zánět se u koček obvykle hojí dobře, ale pokud není zcela odstraněna příčina, může se stát chronickým. Kromě léků, které veterinář předepíše, může kočce pomoci správná výživa.

Antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny prý dokážou předcházet zánětům. Mnoho krmiv pro kočky je již obohaceno o antioxidanty. Antioxidanty zahrnují vitamíny C a E, karotenoidy, selen, zinek, měď a bioflavonoidy. Omega-3 mastné kyseliny mohou být kočce podávány s několika kapkami rybího tuku v krmivu.

V zásadě je vhodné se v případě zánětu zeptat veterináře na další opatření pro proces hojení.

Leave a Reply

Your email address will not be published.