Birma

BirmaOkouzlující, poměrně klidná a dobromyslná kočka. Má hravou, veselou, ale velmi jemnou povahou. Ideální do rodin s dětmi díky své společenské povaze, dobře si rozumí i se psy a dokonce se i osamotě cítí docela dobře – pokud není sama celý den, protože občas potřebuje společnost. Nicméně, je potřeba jí věnovat dostatek pozornosti a lásky, aby u vás byla opravdu spokojena. Navzdory dlouhé srsti je péče ní jednoduchá. Srst se velmi snadno udržuje, protože má jen trochu podsady. Hřeben a kartáč je stále třeba mít poruce v době línání, aby srst neplstnatěla. Pro kočku je důležitá vyvářená strava, díky které se vyhnete domu, že kočka přibere ve vyšším věku, díky ubívající aktivitě.

Stavba těla

– střední velikost
– mírně delší tělo na kratších, silných nohách (delší zadní než přední)
– mírně zaoblené čelo a plné tváře, středně dlouhý nos s mírným zářezem
– malé uši  s dostatečnou šířkou mezi nimi, které směřují mírně dopředu
– oči mírně mandlového tvaru a modré barvy
– středně dlouhý ocas
– hmotnost kočky 3,5 až 4 kg, kocour 5 – 6 kg

Srst

BirmaDlouhé až středně dlouhé chlupy (krátké v obličeji a na nohou, dlouhá srst na zádech a na bocích a (u dospělých) na krku má plný límec, který přechází do ztracena). Srst je hedvábná s trochou podsady.

Délka srsti: polodlouhosrstá
Zbarvení srsti: krémová. Odznaky (modrá, čokoládová, červená) a odznaky s kresbou: seal-tabby, blue-tabby, chocolate-tabby, lilac-tabby, red-tabby a cream-tabby-point.

Důležitá je dobře definovaná maska. Uši, ocas, nohy a genitálie mohou být barevné, barva těla je velmi světlá krémová – ne bílá! Bílé mohou být jen „ponožky“ na všech čtyřech tlapkách = hlavní charakteristika tohoto plemene. Nejsou dovoleny skvrny na vybarvených částech, nohy nad tlapkami (nad ponožkami) jsou vybarvené a barva mizí postupně směrem nahoru. V zadní části nohou je bílá barva ponožek ukončena do tvaru obráceného ‘V’.  Ve vybarvení nohou je důležitá symetrie. Za vadu je považováno když má kočka bílou barvu po stranách nohou, skvrny na nohou, hrudníku nebo břiše.

Věděli jste, že?

Když už mluvíme o nohách: Ty ztěžují chovatelům nejvíce život, dědění předepsaných bílých ponožek nemůže chovatel prakticky nijak ovlivit. To, že mají rodiče perfektní “ponožky” ještě neznamená, že je zdědí i potomstvo. Mohou jedině doufat, že se zadaří a Birma dostane do vínka to co z ní dělá tu nejkrásnější z nejkrásnějších.

BirmaPůvod a historie

Tato krásná kočička je výsledkem lásky mezi siamskou a perskou kočkou ve Francii v roce 1920. I další řízený chov po uznání v roce 1925 zůstal pevně ve francouzských rukou. Obvykle byla Barmská kočka nakrytá perskou kočkou (colourpoint), zpočátku jen v barvě Seal. Teprve po druhé světové válce, kdy první Birma překročila hranici Francie, vyvolala boom.

Od roku 1964, které byly uznány ve FIFe (SEAL / blue point), byl postupně rozšířen na paletě barev, holandští chovatelé pracovali na barvách čokoláda / lilová a červená, mourované odznaky jsou německého původu. Kolem roku 1950 se první Birmy dostaly do Spojených států, a tak ležel Birmám u nohou celý svět.

Náchylnost k onemocněním

Birma kotě

Při náležité péčí není u Birem žádný problém s nemocemi, nejsou náchylné. Jedinu známou nemocí, kterou je známá jen ze zkušeností několika chovatelů koček plemene Birma je dědičná genetická vada, kterou mohou teoreticky zdědit všechna plemena koček, ale zatím byla prozkoumaná jenom u psů – hypomyelinizaci. Jedná se o vývojovou porucha (destrukci myelinu, která je zodpovědný za komunikaci mezi buňkami v nervovém systému a rychlý, koordinovaný pohyb). Nemoc je rozpoznatelná u koťátka od třetího týdne, jedná nedostatek kapaliny pro přenos signálů. Díky nedostatku myelinu je kotě nekoordinované a spastické, může se u něj vyvinout třes nebo třepání jeho zadní nohy neobvykle silným způsobem. Tento projev se může časem stabilizovat, proto se často tyto problémy neberou vážně. Ale tato neléčitelná porucha je stále přítomná a následně postižení chovatelé podávají často zprávu o epilepsii u zvířat v mladém věku, ztrátě sluchu či jiném postižení ovlivňující kvalitu života. Prevence nemoci spočívá pouze ve výběre zvířat pro chov.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.