Povaha a výchova kočky – část 2.

POVAHA

Kočka má ráda věci pod kontrolou. Chce v každém okamžiku vědět, kde se co v jejím teritoriu (ve vašem bytě) nachází, co kdo dělá a má ráda pod kontrolou i vás a také si užívá vaší pozornosti i když je z vašeho pohledu negativní. Je to její velice základní povahový rys, který je  důležité pochopit, řekla bych, že je to klíčové, protože pokud jí budete dávat hodně pozornosti když dělá něco špatně, tak jí naučíte právě tuto aktivitu dělat často. Dáváte jí pozornost (svou energii), tak se její činnost v této oblasti posiluje. Jednoduché a velice duchovní, že? Kočka je vlastně takový malý učitel zenového buddhismu a duchovním pomocníkem, protože klíčem k řešení nežádoucího chování u koček je zůstat v klidu a snažit se vzniklou situaci pochopit a vzít si z ní poučení. Pochopit kočičí logiku a potřeby. A někdy také přijmout věci jak jsou, ustoupit a poskytnout jí co potřebuje tak a tehdy, kdy to vyhovuje i vám.

Nemusí to být vždy tak jednoduché jak to teď zní. Někdy to skoro vypadá, že jí baví vás vytáčet a že to ona umí, když má zrovna tu správnou náladu! Je to někdy těžko uvěřitelné, ale opravdu to nedělá, aby vás naštvala. Tak ona určitě nepřemýšlí. Kočky jsou ale tvrdohlavé a když něco chtějí, vědí velice dobře jak toho dosáhnout. Většinou se tedy jedná o žrádlo, 2. v pořadí je většinou místo na sezení, a to zrovna tam, kde máte nějaký kamínek, těžítko nebo kytku. Pokud si místečko vyhlídne a je tam něco co jde shodit, tak to shodí a uvelebí se spokojeně na novém místě. A pokud má  hlad, tak je ještě odhodlanější. Mnoho majitelů koček ví jak dokážou být kočky vynalézavé, když vás chtějí vytáhnout z postele, aby jste jim naservírovali kapšičku. Moje kočka si vždy najde cokoliv co chrastí, bouchá nebo jde shodit, aby mě namotivovala k opustění postele. Odborníci tvrdí, že je nutné její snahy ignorovat a tak jí nepodporovat ve špatném chování, toto předsevzetí se ale plní těžko, když se jí bříško se železnou pravidelností ohlásí už v 5 hod. ráno.

VÝCHOVA KOČKY

Jako začínající chovatel jsem se při výchově své kočičí společnice dopustila několik chyb, díky tomu se však s nimi mohu podělit a zodpovědně říct co nefunguje. V rámci prvních týdnů v novém domově se kočka snaží maximálně prozkoumat své nové bydliště. Je potřeba jí toto v rámci možností umožnit. Pokud skáče na místa, na které opravdu nechcete, aby měla přístup, tak se mi osvědčilo nejvíc chviličku tam kočku nechat, aby se mohla podívat/očichat si dané místo a pak jí poprvé dát dolů s tím, že použijete nějaké slovo nebo slovní spojení, které v těchto situacích budete vždy používat, aby nežádoucí činnost s tímto slovem spojila. Např. nesmíš, sem nesmíš, dolů atd. Je absolutně zbytečné zvyšovat hlas. Stačí pouze, aby se naučila, že takto znějící slovo značí, že nechcete, aby tuto činnost dělala. Při dalším jejím pokusu ověřit si, zda to co říkáte myslíte vážně použijte to samé slovní spojení, které můžete doplnit gestem ruky (naznačením, že má seskočit) nebo jemným pošťouchnutím zezadu. Nám se osvědčilo např. lusknutí prstů, protože tento nezvyklý zvuk kočku vyruší ze šmejdění a když se následně použilo slovní spojení s gestem ruky, tak to fungovalo velice hezky.

Míša Na Poličce4Míša Na Poličce3

 

 

 

 

 

 

Naopak nefungovalo opakované braní kočky na ruce a její přesun na zem. Kočka to brala jako pozornost z mé strany a byla schopna v průběhu krátké doby vyskočit na stůl snad 20 krát. Ona vyčerpaná nebyla, já ano. Kočka je schopna respektovat vaše rozhodnutí, že nechcete, aby se někde vyskytovala, ale musí vás nejdřív začít respektovat jako osobnost. Je dobré si za svým rozhodnutím stát. Pokud vycítí nerozhodnost, tak z toho stolu prostě neseskočí 🙂 Osobně jsem občas rezignovala a nechala jí tam chvíli sedět, abych se mohla v klidu nasnídat. Pak už jsem jí z toho stolu nemohla dostat. Přítel byl v tomto víc důsledný a když jí řekne on, aby seskočila, tak to udělá téměř okamžitě. Vyloudí občas takové slabounké zasyčení, že se jí to jako moc nelíbí, ale udělá to. Mou nerozhodnost ale vždy odhalí. Stůjte si tedy za svým. Pokud budete důslední a vyžadovat, aby tam neskákala, tak bude stačit váš pohled, případně určený výraz a ona poslechne.

SHRNUTÍ

Najdi kočkuTakže rozhodně nepomůže se nějak rozčilovat nebo na kočku zvyšovat hlas (jako snaha o projev vaší dominance), opakovat příkazy zbytečně dlouho, nekonečně krát jí brát z místa, na kterém nechcete, aby se vyskytovala nebo jí snad začít trestat, a to ani zavřením do samostatného pokoje. Kočka si tyto věci prostě nespojí. Nebere to jako trest za něco, co udělala špatně. Vnímá to pouze jako vaši pozornost směrem k ní. Navíc při vašem pokusu vzít jí z místa jejího momentálního výskytu většinou začne trochu protestovat a je možné, že poničí (nebo vy :)) toho víc, než kdyby elegantně seskočila sama. Navíc se tím nenaučí opravdu respektovat vás jako autoritu. Je lepší jí nechat, aby sama pochopila, že nechcete, aby dělala tuto aktivitu, zůstat důslední, případně jí občas odměnit za to, že poslechne, ale není to nezbytně nutné.

Přeji hodně úspěchů a nebojte, jestli to nepůjde hned. Všechno jde napravit. Další rady najdete určitě v následujících článcích. V tom následujícím se budeme věnovat špatným návykům jako například škrábaní nábytku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.