10 největších nebezpečí pro domácí kočky

Silniční provoz je stále největším zdrojem nebezpečí pro venkovní kočky, ale i v běžné domácnosti číhá na kočky mnoho nebezpečí. Mezi ně patří např. vyklápěcí okna, varná deska nebo pračka.

Pokud si člověk pořídí jakékoliv zvíře, musí počítat s tím, že svůj domov bude muset novému členu domácnosti přizpůsobit. Ne jinak je tomu i u koček. Kočky jsou obvykle zvědavé a rády nové prostředí nejdřív pořádně prozkoumají, a to hlavně v prvních týdnech svého pobytu u vás. Bezpečnost by hlavně v tomto období měla být prvním místě. Nezapomínejte na to, ale i později, např. pokud domů přinesete cokoliv nového. Většina koček každou změnu okamžitě zaznamená a každý nový předmět musí prozkoumat, aby zjistila, co nového se v jejím teritoriu (vašem bytě) objevilo. Zde si přečtěte, na co byste měli dávat zvláštní pozor, abyste se vyhnuli nehodám.

1. Pračka jako místo na spaní

Washing-machine-4120449 960 720V očích našich koček jsou pračky dokonalé místo pro odpočinek. Mají zde tmu, ticho, pocit klidu a soukromí. Pračka pro ně představuje prostor, ve kterém se mohou schovat nebo si zdřímnout. Pokud navíc máte v pračce prádlo, může to považovat kočka za výhodu, protože tam cítí známé pachy, které jí navozují ještě větší pocit bezpečí. Pokud se vám malé kotě nebo menší kočička do prádla pořádně zachumlá, můžete jí v pračce přehlédnout. Proto se vždy před zamknutím dvířek a spuštěním pracího cyklu ujistěte, že buben neobsahuje kromě prádla i kočku.

2. Popáleniny od plotýnek a žehliček

Sporáky, žehličky a další domácí spotřebiče, které produkují teplo a teplo, by nikdy neměly zůstat bez dozoru. Kočka miluje vyvýšené prostory a žehlící prkno může být pro ní velice lákavé. Při skoku na žehlící prkno se může popálit nebo shodit žehličku, která může napáchat další škody.

3. Řezy z dekorace

Dekorace jsou krásné, ale bohužel pro většinu koček také otravné. Vázy při dovádění často překážejí, suché trávy, provázky, mašle zase lákají kočky, aby si s nimi hrály. Rozbité sklo pak může způsobit ošklivé řezné rány. Pokuste proto najít pro své dekorace (hlavě ty lákavé pro kočky) místo, na které nebudou mít přístup.

4. Větrání

Otevřená větračka může být pro kočku velice nebezpečnou pastí, kterou navíc spousta lidí podceňuje. Zejména v létě rádi otevíráme okna, abychom dovnitř vpustili čerstvý vzduch. Často je necháme na větračku a máme dojem, že se tak kočce nemůže nic stát. Kočky jsou ale zvědavé a někdy prostě neodolají své touze být svobodné. To se týká hlavně koček, které mají možnost chodit ven nebo koček, které si vezmete z útulku. Navíc, pokud kočka není kastrovaná, tak za jejím pokusem utéct, může být i touha najít si partnera. Takový pokus dostat se ven vyklopeným oknem často končí fatálně. Na internetu můžete najít spoustu fotek koček zaklíněných ve větračkách, není to opravdu nic hezkého a věřím, že nikdo by svou kočku nechtěl najít doma v takto nebezpečné situaci. Speciální mřížky na větračku tomu mohou zabránit.

5. Otevřené skříňky a zásuvky

Cat-3177825 960 720Skříně a zásuvky kočky přitahují až magickou silou. Jednak nám oblečení voní, jednak tam kočky mohou zcela nerušeně dřímat. Pokud jsou ale dvířka nebo zásuvka pevně zavřená, zvíře je uvězněné a může zpanikařit. Vždy se prosím ujistěte, že se vaše kočka kolem vás neproplížila a nevlezla si tajně do skříně nebo šuplíku. Moje kočka, která má cca 3 kg se dokonce naučila otevírat šoupací dveře na skříni a využije jakoukoliv možnost se tam dostat. V takovém případě by mohla pomoct dětská pojistka.

6. Jedovaté pokojové rostliny

Rostliny a květiny zdobí naše byty. Ale jakkoli jsou krásné, mohou být pro naše kočky nebezpečné. Kočky rády okusují zeleň a občas nedělají rozdíl a zakousnou se do rostliny, které jsou pro ně jedovaté. Před nákupem rostlin vždy zkontrolujte, zda jsou pro vašeho mazlíčka bezpečné. Kromě rostlin jsou pro kočky toxické také oleje, jako je tea tree oil! Článek o jedovatých rostlinách pro kočky najdete zde.

7. Malé části, které by mohly být spolknuty

Kancelářské sponky, špunty do uší, provázky, vánoční dekorace a další drobné předměty, které se povalují, jsou pro kočky vyhledávanými hracími předměty a v zápalu hry by je mohla kočka spolknout. Dávejte proto pozor, aby takové věci nebyly kočkám dostupné.

8. Plná vana a otevřené toalety

Vany, kbelíky a jiné velké nádoby naplněné vodou by neměly být kočce přístupné. Riziko, že kočky uklouznou a skončí ve vaně nebo hlavou dolů v kbelíku, je příliš velké. Nikdy nenechávejte hlubokou vodu bez dozoru.

9. Toxické čisticí prostředky

Čisticí prostředky a saponáty patří do uzamčené skříně. Stejně jako u malých dětí by se domácí čisticí prostředky nikdy neměly dostat do rukou nebo tlapek domácích mazlíčků. Hrozí akutní riziko otravy.

10. Nákupy a pytle na odpadky

Papírové sáčky a igelitové sáčky jsou vyhledávanými úkryty pro kočky. Nikdy by jim neměly být ke hraní poskytovány plastové sáčky, protože hrozí nebezpečí udušení. Rukojeti papírových tašek by měly být pro větší jistotu vždy odříznuty. Mohou se do něj zachytit kočičí tlapky nebo se do něj může zaseknout hlava.

Leave a Reply

Your email address will not be published.