Které kytky jsou pro kočky jedovaté? Zde je 11 rostlin, které máte možná doma

Černá kočka a fialový tulipánZeleň v podobě interiérových kytek našemu bytu dodává nepochybně na útulnosti. Sama pěstuju dlouhá léta spoustu různých rostlin, a s příchodem kočky do mého života jsem se trochu obávala, jak to s nimi asi dopadne. Za prvé jsem totiž slyšela, že některé kočky kytky rády ukusují a za druhé jsem se bála, zda by některé z nich nemohly být pro kočky škodlivé nebo ohrozit jejich zdraví. Pravdou je, že mnoho pokojových rostlin může být  bohužel pro zvířata vysoce toxických. Měla jsem štěstí v tom, že moje kočka okusovala kytky pouze ze začátku (než si na jejich přítomnost zvykla) a i to jenom nejedovaté africké fialky a ibišky. Časem je začala brát jako vybavení bytu a nechávají jí poměrně chladnou. Jedinou výjimkou je, když nějaká kytka změní místo, tak má tendence zkoušet, zda by nebyla k snědku. To se děje ale jenom minimálně.

To, že kočky mají rády trávu je známá věc. Tráva jim  usnadňuje zvracení srsti, která se jim dostala do žaludku při čištění. Ne vždy však mají mazlíčci, na rozdíl od mnoha jiných býložravých zvířat dobrý nos a dokáží rozpoznat rozdíl mezi rostlinami, které jim pomáhají a které jim mohou naopak uškodit. Následky mohou být bohužel smrtelné. Právě z tohoto důvodu je úkolem majitelů domácích zvířat věnovat pozornost tomu, jestli jsou rostliny v domácnosti pro kočky neškodné.

Toxické pokojové rostliny pro kočky

Jednotlivé části rostliny mohou být rozdílně jedovaté. Někdy se jed koncentruje v hlíze, někdy v listech, květinách, ovoci nebo v míze. Škála jedovatých rostlin pro kočky je proto široká.

Dracéna1. Dracaena je velmi populární pokojová rostlina, a to díky obzvláště snadné péči. Připomíná palmu díky svému kmenu a žluto-zeleným listům, je velmi nenáročná a atraktivní zároveň. Ale pro kočky se může dracéna stát zdravotním rizikem, jakmile budou v pokušení okusovat její listy. Aby se rostlina dokázala bránit proti predátorům, kteří by jí si na ní chtěli pochutnat, vylučuje při poškození takzvané saponiny, které jsou jedovaté. Dokonce i sebemenší kontakt s mízou může způsobit podráždění ústní sliznice. V nejhorším případě vede k průjmům a zvracení, křečím, třesu, zvýšenému slinění a poruchám pohybu a rovnováhy.

Aloe Vera2.  Aloe Vera dnes slaví svůj návrat jako oblíbená pokojovka. Aloe je považována za léčivou rostlinu, známou pro své výjimečné účinky na kůži i zažívání u lidí a byla používána po celá léta jako lék.  Gel listů však obsahuje také složku saponin, která po požití může vést k křečím, paralýze a silnému podráždění v ústech, krku a zažívacím traktu.

Vánoční hvězda3. Vánoční hvězdu (Euphorbia pulcherrima) si během vánočních svátků nakupuje spousta lidí do svých domácností, aby si díky nim přinesli vánoční atmosféru. Euphorbie však obsahují mléčnou šťávu, která má pro kočky toxické účinky.  Ty mohou zahrnovat zvracení, třes, plicní edém, apatii, opožděné reflexy a zvýšené slinění. Dále může dojít k podráždění sliznic, ochrnutí, srdeční arytmii, snížení tělesné teploty a hrozí i gastrointestinální potíže jako jsou křeče, krvavá moč a výkaly, průjem a následné poškození jater. V nejhorším případě otrava vede ke smrti kočky.

Kala4. Kala (Zimmercalla) je velmi populární nejen jako pokojovka, ale používá se i do kytic nebo v létě jí můžete pěstovat i na zahradě.  Květina má výrazné listy, které dodávají rostlině jeho ušlechtilý vzhled. Bohužel je míza jedovatá pro zvířata. Obsahuje látky, které mohou způsobit otok a podráždění ústní sliznice, zvracení, průjem a křeče.

5. Juka  (všechny druhy) – odborníci se nemohou shodnout, zda je skutečně jedovatá pro kočky nebo ne. Majitelé koček by však měli s těmito palmami postupovat opatrně! Juka, stejně jako rostlina aloe vera a dracéna, obsahuje také saponiny, které mají toxický účinek a mohou tak poškodit zdraví koček. Slinění, zvracení, průjem a apatie jsou klasické příznaky po jídle rostliny. Navíc jsou listy juky extrémně ostré, což může způsobit bolestivé poranění v oblasti úst.

Lopatkovec6. Dokonalá a poměrně oblíbená rostlina Lopatkovec (Spathipyllum) je ideální rostlinou do koupelny, díky tomu, že miluje vysokou vzdušní vlhkost. Bohužel však může kočku ohrozit na zdraví. Její tmavozelené listy a zářivě bílé květy mohou být skutečným lákadlem pro kočku.  Listy a stonky rostlin obsahují nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého a kyselinu šťavelovou, které způsobují otravu s příznaky  jako podráždění sliznic, obtíže při polykání, zvracení a průjem.

Fikus8. Ficus benjaminii je malý strom, který patří do rodu moruší. Součástí rodiny je také známý kaučuk (Ficus elastica). Se svými špičatými oválnými, stálezelenými listy je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Bílé mléko, které rostlina vylučuje obsahuje pryskyřici, kaučuk, furokumariny a flavonoidní sloučeniny, které mají toxický účinek na domácí zvířata. Může způsobit zvracení, průjem a podráždění sliznic.

Monstera9. Monstera deliciosa je jedním z nejoblíbenějších pokojových rostlin a nachází se v mnoha obytných prostorách. Je to také jedna z jedovatých rostlin pro kočky. Příznaky otravy jsou nadměrné slinění, zvracení, průjem a potíže s polykáním.  Zvíře, které požilo Monsteru by mělo být okamžitě svěřeno veterináři. Ujistěte se, že si vezmete s sebou kousek listů nebo kořenů, aby mohl správně diagnostikovat a aplikovat potřebné léky a léčby.

Amaryllis10. Amarylis je cibulovitá rostlina a je jedovatá pro lidi a domácí zvířata. Právě v cibuli obsahuje Amarylis různé alkaloidy, které jsou vysoce toxické. Proto je uchovávejte mimo dosah dětí a zvířat. Příznaky intoxikace sahají od zvracení a průjmu až po těžké pocení, zvýšené slinění, poškození ledvin a paralýzu. Navíc požití této rostliny u koček může také vést k srdeční arytmii. Amarylis pochází z čeledi narcisů a tulipánů, které jsou pro kočky rovněž jedovaté.

11. Orchidej  je jedovatá celá a toxické látky z orchideje dokážou kočku zabít i po pouhém okusování (listů, květů nebo stonků). Jed způsobí rychlé akutní selhání ledvin. Kočka může slintat, může a nemusí zvracet, je dezorientovaná, špatně se pohybuje, mohou jí otéct končetiny, postupně se zhoršuje dýchání a uhyne v křečích. Většinou se nedá zachránit ani rychlým ošetřením u veterináře. Při lehčích otravách selhávají ledviny pomaleji, kočka nežere, je apatická, nemočí nebo jen málo. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.

Mezi další jedovaté rostliny patří například: Kalanchoe, Brambořík (Cyklámen), Gladiola, Lilie, Syngonium podophyllum, Eukalyptus a mnoho dalších.

Co dělat, když už vaše kočka část rostliny sežrala nebo okusovala?

Pokud máte podezření, že kočka mohla sníst jedovatou rostlinu, okamžitě se obraťte na veterináře. Pokuste se zjistit, s jakou rostlinou kočka přišla do kontaktu. Pokud nevíte, jak se rostlina jmenuje, vezměte kousek s sebou. Pokud má kočka v tlamě ještě zbytky rostliny, tak se je pokuste vyndat a tlamu vypláchněte vodou nebo mlékem. Při otoku tlamičky je nutno zabezpečit průchodnost dýchacích cest.

Zdroj: www.geliebte-katze.de, www.purina.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.