Proč na mě moje kočka útočí?

Možná to taky znáte – v jednu chvíli je vaše kočka klidná a uvolněná, v další chvíli na vás zaútočí drápy, naznačí, že by vás klidně i kousla nebo se z ničeho nic vrhne na vaše nohy či ruce. Přečtěte si zde, jaké mohou být spouštěče těchto náhlých útoků:

Příčiny náhlých záchvatů drápů a kousnutí u koček jsou různé. Často si chtějí jen hrát, ale agresivita může mít i jiné spouštěče.

1. Přirozený lovecký instinkt

Když se kočky vrhnou na nohy a ruce svých majitelů, třeba během svých divokých 5 minut během dne, často to souvisí s přirozeným chováním koček – loveckým instinktem. Domácí kočky si svůj instinkt mohou vybít maximálně v rámci hry a nemohou lovecký pud ukojit opravdovým ulovením kořisti. Jako alternativa se pro kočku pak ukazuje útok na majitelovy nohy nebo ruce. Často za to však může to, že kočku na toto chování nechtěně naučíte. Je to poměrně častá chyba, která je častá hlavně u lidí, kteří si pořizují svou první kočku. Pokud si pořídíte roztomilé koťátko, tak to většinou svádí hrát si s ním rukama. Před čumáčkem mu rukou naznačujete kořist, kotě ruku loví, ale protože má zatím malé zoubky a drápky, tak to není nijak nebezpečné a přijde vám to jako zábava. Kočky se ale velice rychle učí a pokud se s nimi tímto způsobem hrajete, nebo se jim v rámci hry schováváte někam za roh, tak musíte počítat s tím, že kočka vás bude vnímat jako kořist, kterou má lovit. A k lovení patří i útoky na ruce a nohy ze zálohy, které mohou být velice nepříjemné ve chvíli, kdy kočka dospěje a její drápy a zuby už nejsou tak neškodné. Kočky mohou totiž vyhodnotit, že je správná chvilka na útok zrovna,  kdy to nejméně očekáváte.

Mnoho koček taky velice rádo útočí na prsty, které trčí zpod pokrývky. Protože připomíná kořist, která právě vyhlíží ze své skrýše a probouzí tak kočičí lovecký pud. I to ale můžete kočku odnaučit, tím, že nebudete při hrách s ní dělat kořist ze sebe, ale všechnu pozornost budete směřovat k hračkám.

Proto je důležité naučit kočku na hračky (myši, udice, škádlítka, provázky), aby kočka rozuměla, že kořist nejste vy a přesměrovala svou pozornost na hračku a ne na vaše ruce. Taky je důležité, aby se kočka nenudila. Je proto vhodné naplánovat si každý den několik herních kol, aby se kočka měla možnost vyřádit.

2. Strach jako spouštěč útoků 

Spouštěčem útoků drápů u koček může být také strach. Pokud se kočka cítí ohrožena nebo v nebezpečí, často jsou reakcí na tento pocit útoky drápů. Zvláště náchylná jsou zvířata, která v minulosti zažila násilí.

Tento strach může vzniknout také například tehdy, když do domova kočky vstoupí cizí lidé. Aby k útokům vůbec nedocházelo, je vhodné v takové situaci požádat hosty, aby kočce nevěnovali pozornost. Některé kočky nemají rády cizí lidi nebo jim vadí menší děti, které mají tendenci se na kočku tak trochu vrhnout a chtějí se s kočkou hned po příchodu pomazlit. Přitom je možné, že kočka je zrovna vystresovaná z nové situace, kdy jí vstoupili do teritoria úplně neznámí lidé. Proto je důležité nechat kočku, aby si po pohlazení přišla sama a nechat jí taky prostor k ústupu (nějaké kryté místo, kde se může schovat).

3. Nedorozumění mezi lidmi a kočkami

Asi se to už stalo každému majiteli koček. Nejprve vám kočka leží uvolněná na klíně a užívá si hlazení. Z ničeho nic si to ale rozmyslí a poškrábe nebo kousne ruku. Tato situace je lidmi často chápána jako změna nálady u kočky. Ve skutečnosti jde často o nedorozumění mezi kočkami a lidmi.

Když kočky škrábou nebo koušou své majitele, signalizuje to, že se jim něco nelíbí. Někteří lidé mají tendenci kočku neustále brát do náruče. Nebo ji dokonce v náručí obracet na záda a chovat jako dítě. To se ale snad žádné kočce nezamlouvá. Pro kočku je břicho velice zranitelné místo a proto většina koček nesnáší, když je otáčíte na záda. Pokud vám sama odhalí břicho, tak je to od ní důkaz důvěry.

Navíc je důležité uvědomit si základní rys kočičí povahy. Kočka má ráda věci pod kontrolou, má ráda přehled o tom, co se kolem ní děje a samostatně se rozhoduje, zda chce své okolí zrovna pozorovat z výšky nebo ze země nebo zda se chce zrovna pomazlit. Moje kočka v mém náručí vydrží cca 20 vteřin, protože ví, že mi to dělá radost a tak to chvilku pro mě vydrží. Jakmile ale cítím, že už chce dolů, tak respektuji její rozhodnutí a hned jí dávám prostor. V náručí jí držím ve stejné poloze jakoby byla na zemi. Nijak jí neotáčím, nedávám jí do polohy, která je pro ní nepřirozená. Čím víc kočku omezujete, tím je ze situace víc stresovaná a může být nevrlá nebo zaútočit.  Samozřejmě jsou plemena koček, které jsou k mazlení tolerantnější (např. Ragdoll, Mainská mývalí kočka, Birma). Naopak poměrně nedůtklivé bývají britské kočky, které vyžadují svůj klid nebo kočky, které jsou hodně samostatné. Právě britské kočky bývají považované za takové klidné medvídky k pomazlení, ale čím jsou starší, tím víc klidu a prostoru vyžadují od svého majitele. Proto je taky důležité vybrat plemeno vhodné pro váš životní styl a potřeby.

Jak poznám, že kočka není v pohodě?

Než však kočka skutečně udeří, obvykle svou nelibost signalizuje. Například dává uši dozadu, švihá ocasem nebo se podezřívavě dívá na lidskou ruku. Znamená to „tohle už nechci“. Lidé však tato znamení často přehlížejí a naopak kočku kárají nebo dokonce dávají ruce do blízkosti hlavy, čím jí ještě víc dráždí. Útok drápem nebo kousnutí do předloktí se pak člověku zdá náhlé, ale kočka přitom vše naznačila svou řečí těla.

Věnujte proto velkou pozornost mimice a řeči těla své kočky a také je respektujte.

4. Bolest jako spouštěč záchvatů

Bolest je pro kočky taky důvodem k náhlému napadení. Kočky velmi dobře ignorují svou bolest a skrývají ji před svými majiteli. Pokud se však příznaky stanou příliš závažnými, mohou se projevit i ve formě agrese. Zejména pokud se náhodně dotknete postižené části těla, může kočka reagovat náhlými útoky drápů.

Jako majitel kočky obvykle rychle zjistíte, zda jsou útoky vaší kočky hravé nebo agresivní. Pokud se útoky vaší kočky zdají neobvyklé a skutečně agresivní, měli byste navštívit veterináře, aby kočku vyšetřil na možná onemocnění.

Jak se vypořádat s útoky koček

Pokud na vás vaše kočka hravě útočí a vám se to nelíbí, je třeba mít na paměti několik věcí:

  • Nepoužívejte nikdy násilí! Není to řešení a naruší to váš vztah s vaší kočkou. Kočky často chápou rozhodné „ne“ lépe, než si myslíte. Po útoku nechte kočku v klidu, aby se zcela uklidnila. Nejlépe je, když si jí nebude vůbec všímat.
  • Vyhněte se hlasitým slovům, trestům a vzrušenému křiku. Tato metoda nepomáhá, naopak kočka může získat pocit, že s ní chcete bojovat a útok ještě zesílí.

Leave a Reply

Your email address will not be published.