Konjunktivitida u koček

Konjunktivitida je velmi běžné oční onemocnění, kterým trpí hlavně koťata nebo mladé kočky. Pokud se nemoc neléčí, může vést k trvalému poškození – v nejhorším případě může kočka oslepnout a přijít o oko. Pokud tedy máte u své kočky podezření na zánět spojivek, určitě ji vezměte k veterináři.

Rozpoznání konjunktivitidy u koček

Konjunktivitida je pro kočky velmi nepříjemným onemocněním. S postupujícím zánětem totiž kočku oči stále víc svědí a stávají se víc bolestivé. Kromě toho se konjunktivitida u koček může stát chronickou. Zánět obvykle začíná na sliznicích uvnitř očí a poté se šíří.

Typické příznaky konjunktivitidy u koček jsou:

 • slzící oči
 • zarudlé oči
 • otoky očí a víček
 • časté mrkání, mnutí očí
 • u světlých koček: zarudlé víčko
 • kočka se nechce nechat pohladit po hlavě
 • kočka se vyhýbá jasnému světlu

V časných stádiích konjunktivitidy je slzná tekutina stále vodnatá. Postupem se stává viskóznější a může měnit zbarvení. Oko časem otéká víc a víc.

U konjunktivitidy je také možný prolaps niktitační membrány (3. oční víčko/mžurka). Pokud se  membrána a rohovka slepí, může to vést k trvalému poškození zraku.

Cat-1675428 960 720

Příčiny konjunktivitidy u koček

Konjunktivitida u koček může být infekční nebo neinfekční.

Spouštěče neinfekční konjunktivitidy jsou:

 • alergie
 • poranění oka
 • cizí těleso v oku
 • průvan

Spouštěče infekční konjunktivitidy jsou:

 • viry
 • bakterie
 • houby

Mnoho patogenů u infekční konjunktivitidy se přenáší kapénkovou infekcí. Kočka je tedy nakažlivá pro ostatní zvířata a v závislosti na bakterii či viru i pro člověka. Během nemoci by proto měli být pokud možno odděleni od ostatních domácích zvířat. Po pohlazení a manipulaci s kočkou si vždy umyjte ruce.

U koťat je konjunktivitida běžným příznakem kočičí chřipky. Mladá kočka kýchá, má horečku a je unavená a slabá. Je bezpodmínečně nutné, aby kotě bylo vyšetřeno a léčeno veterinárním lékařem.

Jak léčit konjunktivitidu

Veterinář oko prohlédne speciální lampou, může udělat stěr, aby zjistil příčinu onemocnění. Poté vybere vhodné oční kapky nebo mast k léčbě zánětu spojivek. Která účinná látka se používá k léčbě konjunktivitidy u koček závisí na patogenu nebo příčině konjunktivitidy.

Obvykle dostanete oční kapky nebo masti, které se musí kočce podávat několikrát denně. V případě bakterií jsou kapky nebo mast antibiotické, v případě virů obsahují antivirotikum. Kortizon se také často používá díky protizánětlivému účinku. V případě neinfekčního zánětu spojivek oči uklidňují vhodné oční kapky nebo mast.

Léčba konjunktivitidy u koček domácími prostředky

Pokud si všimnete vodnatého, mírně zarudlého kočičího oka, domácí prostředky mohou pomoci předejít zánětu spojivek u kočky.

Vyčistěte slzící oči čistým hadříkem nebo vatovým tampónkem a vlažnou vodou. Následně můžete taky zkusit použít bylinky jako světlík lékařský nebo udělat vývar z listů ořešáku, který pomáhá právě na záněty spojivek. Oko se ním může vyplachovat. Stačí nechat lžičku listů vylouhovat 15 minut v 1 dl vody, důkladně přecedit a oko několikrát denně vyplachovat.

Naopak nepoužívejte heřmánkový čaj  jako domácí lék na čištění kočičího oka! Drobné částečky v heřmánkovém čaji mohou také dráždit oko. Navíc heřmánek vysušuje. Často používaná borová voda taky už dnes není doporučována pro výplach oka, protože také vysušuje.

Ošetřete kočku očními kapkami

Pokud musíte kočku ošetřovat očními kapkami nebo oční mastí, vždy si dejte na čas a ošetření provádějte v klidu. Je snazší, když poprosíte někoho dalšího o pomoc, aby vám kočku podržel na klíně.

Zde je návod, jak dát své kočce oční kapky:

 1. Položte si kočku na klín a jednou rukou ji jemně držte za hlavu.
 2. Držte hlavu kočky mírně nahoru a jemně otevřete oční víčko.
 3. Kápněte oční kapky do kočičího oka.
 4. Odměňte kočku štědře pohlazením a pamlskem.

Vyvarujte se však používání lidských kapek do oka bez konzultace s veterinářem.

Trvání léčby konjunktivitidy

Čím dříve je konjunktivitida u koček rozpoznána a léčena, tím rychleji se zcela vyléčí. Se správnou účinnou látkou příznaky i zánět vymizí během pár dnů. Zánět spojivek u koček obvykle potřebuje léčit veterinární lékař. Při neléčení nebo nesprávné léčbě hrozí vážné komplikace a kočka může přijít o zrak.

Jak zabránit konjunktivitidě

Konjunktivitidě u koček nelze zcela zabránit, ale riziko, že kočka onemocní, lze výrazně snížit.

 • Ujistěte se, že je vaše kočka plně očkovaná.
 • Vyvarujte stresu své kočky. Stres oslabuje imunitní systém a kočka se stává náchylnější k nemocem.
 • Udržujte oči kočky čisté a pravidelně je kontrolujte, zda nejsou slepené a zarudlé.

Konjunktivitida je u koček poměrně častá, ale rozhodně se toto onemocnění nevyplatí podceňovat – včasnou diagnostikou a léčbou můžete předejít chronickému problému, který kočku bude trápit celý život nebo dalším komplikacím se zrakem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.