Je nutné pečovat o kočičí drápky?

Drápky jsou pro kočky nepostradatelným pomocníkem k ulovení kořisti nebo ke šplhání po stromech. To se pochopitelně týká hlavně koček žijících venku, ale jak pečovat o drápky koček žijících doma a je to vůbec nutné?

Jak kočičí drápky fungují

Kočka má zatahovatelné drápky, které se učí ovládat už jako malé kotě. Ne všechny kočkovité šelmy dokáží drápky zatahovat, mezi takové patří například puma nebo gepard. Možná se jedná o čistě praktický důvod – gepard patří mezi nejrychlejší zvířata na planetě a zřejmě se nechce zdržovat ani nějakým vytahováním drápků a má je neustále v pohotovosti 🙂

Mají se kočkám stříhat drápky?

Hodně lidí si myslí, že když kočce ostříhají drápky, tak tím zabrání poškození nábytku, protože se domnívají, že kočka díky tomu jednoduše přestane škrábat. Je to poměrně hodně rozšířený omyl u lidí, kteří kočku zatím neměli. Pro kočku je naprosto přirozené používat své drápy. Používá je když si protahuje tělo po spánku, když se snaží zbavit stresu a taky když se snaží někam vylézt. Zkrácení drápku nic z tohoto neovlivní. Jediné, čemu se může zabránit je, aby se kočka někde drápkem nezachytila, pokud jsou opravdu přerostlé.

Cat-7370205 960 720

Pokud má kočka možnost své drápky používat (např. v zahradě při lezení na stromy nebo na škrabadle), tak se její drápky nemusí nijak zkracovat. Kočičí drápky mají totiž vrstvy, které se používáním postupně odlupují a tím se drápek sám zkracuje. O drápky je tím pádem postaráno. Já osobně mám devítiletou kočku a nikdy jsem jí drápky nestříhala, což mi bylo i doporučeno veterinářem.

Pokud i přesto chcete drápky kočce zkrátit je potřeba dbát na to, aby to bylo provedeno správně. Pro zkracování je nutné použít speciální kleštičky k tomu určené, protože jinak by jste mohli kočce drápky zbytečně poškodit tím, že by se vám nepodařilo drápek zastřihnout čistě. Tak je nutné hlídat kam až zastřihnete, aby jste nepoškodili část, která je prokrvená a poškození by bylo pro kočku velice bolestivé. Příště by vám své drápky už určitě stříhat nedovolila. Taky je potřeba myslet na to, že kočku je potřeba na stříhání drápků učit od ranného věku. Dospělé kočky stříhání drápků snášejí docela špatně. Takže to chce opravdu učit pomalu a za pomoci pamlsků. Někdy se vyplatí počkat až bude kočka trochu ospalá a nebude se tolik bránit, ale i zde je nutné se obrnit trpělivostí a pokud kočka nereaguje dobře, tak jí k tomu určitě nenutit a raději počkat a stříhat klidně po jednom drápku až se to podaří.

Leave a Reply

Your email address will not be published.