Trichobezoáry

Každá zdravá kočka se pečlivě stará o svoji srst, a to hlavně tím způsobem, že jí pravidelně olizuje jazykem, který je přizpůsobený tomu, aby srst pročesával. Kočky tuto hygienu vykonávají i několikrát za den, obvykle před spaním. Tímto způsobem se však do trávícího traktu mohou dostávat chlupy, které hlavně u plemen z delší srstí mohou ucpávat trávící trakt kočky, což může následně způsobit zdravotní potíže.

Mezi příznaky, že kočka má v sobě příliš velké množství pozřených chlupů patří:

  • časté zvracení
  • nechutenství
  • zácpa
  • stolice obsahující chlupy

Pokud tyto příznaky pozorujete, tak je na místě zvážit návštěvu u veterináře. Kočka se může pokusit chlupy vyzvracet, ale ne vždy se jí to podaří. Může se stát, že uslyšíte jak kočku natahuje na zvracení, ale nic nejde ven. Kočky u toho dělají poměrně specifický zvuk, je to takové jemné zakašlání a zakňourání. Pokud pozorujete, že kočka se chlupů nemůže zbavit a trpí výše uvedenými problémy pár dní, tak raději vyhledejte veterináře, který kočku prohlédne, prohmatá jí břicho a určí další postup. U menších útvarů mohou pomoci laxativa a přípravky na bázi jedlých olejů, které průchod bezoárů trávicím ústrojím usnadní.

Větší bezoáry mohou dokonce ucpat střeva, což je život ohrožující stav, který je nutné řešit chirurgickým zákrokem.

Proto je jako vždy lepší dodržovat prevenci a to pravidelným kartáčováním srsti (hlavně v čase línání srsti). Také je možné zařadit do stravy více vlákniny nebo kočičí trávu, která pomáhá kočkám většinou obsah žaludku vyzvracet a tak jej pročistit.

Pomoct k pročištění trávícího traktu mohou i speciální krmiva, pasty nebo granulky proti bezoárům.

Leave a Reply

Your email address will not be published.