Proč si kočky hrají? 8 zábavných her pro kočky

Proč si kočky hrají? Pravděpodobně ze stejného důvodu jako my lidé. Je to pro ně prostě zábava! Ale nejde jenom o zábavu, je toho rozhodně víc.

Proč jsou hry pro kočky důležité?

Pravidelné hraní je nezbytnou součástí společného života s kočkou v jedné domácnosti. Důvodů proč by jste hraní si s kočkou neměli zanedbávat je hned několik:

 • Mladé kočky si hrají, aby se učily. Trénuje se koordinace oka a tlapky, obratnost, pohyb a komunikace.
 • Hračka nahrazuje kořist, kterou kočka může chytat a lovit. Kočičí hry jsou tedy nutné, když je kočce zajištěno jídlo prostřednictvím majitelů a nemá tak potřebu lovit. Kočky pak svou loveckou motivaci a energii spálí hrou. Pokud se tak nestane, mohou být napadány i lidské nohy nebo ruce, což není jistě nikomu příjemné. Dovádění a hra jsou proto součástí každodenního kočičího života, zvláště u koček, které nemají přístup ven.
 • Hraní zaměstnává kočky a zabraňuje nudě.
 • Hra ohrožuje duševní zdraví kočky.
 • Pravidelná hra udržuje kočky ve fyzické kondici.
 • Společné hraní her podporuje pouto mezi kočkou a člověkem.

8 zábavných her pro kočky

Pro vaši kočku existuje mnoho herních příležitostí. Ne vždy je nutné kupovat speciální hračky ve specializovaných obchodech. Předměty a materiály, které používáte v každodenním životě, také probouzejí kočičí herní pud. Cokoli, co se kutálí a šustíslouží jako pelíšek nebo létá vzduchem, přitahuje zájem koček. Jen vyzkoušejte, na co vaše kočka reaguje a co ji nejvíce baví. Hračky pravidelně obměňujte, aby měla kočka změnu. Dali jsme dohromady 8 kočičích her, které přinesou vaší kočce radost.

1. Míčové hry pro kočky

Na rozdíl od myší mají kuličky, jako např. pěnové kuličky, tu výhodu, že jsou lehké a tak se daleko kutálejí. V kočce se probudí lovecký pud a kočka se může pořádně proběhnout za míčem. Máte mnoho různých možností:

 • Některé kočky preferují měkké míčky, které mohou po úspěšném lovu hrdě nosit po domě v tlamě. Takové míčky seženete ve zverimexech. Ale nemusí to být míč z obchodu. Můžete míček vyrobit i doma nebo využít něco z  přírody. Např. vlašský ořech nebo vyzkoušejte kaštany, korkovou zátku.
 • Míčky na stolní tenis jsou velmi lehké a odvalují se s malým šťouchnutím. Stanete se tak velkou výzvou pro malého lovce.
 • Skákací míče poskakují po podlaze a jsou zvláště zajímavé pro kočky, které rády chytají kořist ve vzduchu.
Dejte ale pozor, aby kuličky nebyly příliš malé a nedaly se spolknout.
Kitten-3480075 960 720

2. Škádlítka a pruty

Obchody s potřebami pro domácí mazlíčky nabízí škádlítka pro kočky v různých verzích z plastu nebo dřeva s peřím, plyšové hračky nebo šňůry. Sada různých rybářských prutů nebo škádlítek je pro kočky atraktivní díky svému pohybu, který připomíná ptáčky nebo jinou kořist.

Rybářské pruty pro kočky mohou být také vyrobeny z různých materiálů 

 • Jednoduše přivažte pár peříček, listů, malých větviček nebo stužek na konec tyče a kočičí tyč je hotová.
 • Pokud svazek připevníte na dlouhou šňůru nebo provázek a potáhnete kočičí prut bytem za sebou, bude hra na kořist a lovce ještě zábavnější.

Cat-3714477 960 720

 

20171219 150647

3. Kartonové krabice pro kočky

Kočky nenajdou nic tak zajímavého jako kartonové krabice. Můžete se v ní schovat, je plná vzrušujících věcí k objevování a někdy uvnitř najde i pamlsek. Naplňte krabici novinami, které praskají a šustí a schovejte mezi ně pamlsky, uvidíte jak moc to bude pro vaši kočku zábavné v nich lovit svoji kořist.

Krabice jsou také skvělou alternativou k drahým inteligentním hračkám: vyřízněte různě velké otvory v krabici od bot a naplňte ji oblíbenými pamlsky vaší kočky. Kočka se bude snažit získat pamlsky. Musí ale najít ten správný otvor, kterým projde tlapka.

4. Vodní hrátky pro kočky

Perfektní kočičí hra na léto – pokud se vaše kočka nebojí vody. Mnoho koček rádo loví plovoucí předměty z malých bazénů. To poskytuje spoustu zábavy a osvěžení. Jak to funguje:

 • Naplňte mělkou misku vodou. Vhodné jsou podložky pod květináče, nepoužívané úložné boxy nebo koše na prádlo.
 • Vhazujte pingpongové míčky nebo jiné předměty, které mohou plavat na hladině.
 • Můžete vyrobit doma: naplňte prázdné uzávěry lahví pamlskem a opatrně je vložte na vodní hladinu. Kočka se ji pokusí lovit, aby dostala pamlsek.

5. Aport

Psi nejsou jediní, kdo rádi vrací předměty, které jejich pán nebo panička hází zpět. Líbí se to i spoustě koček. Obvykle je to kočka, která tento typ společné hry objeví sama pro sebe. Není tedy nutné ji učit aportovat. Ujistěte se, že předmět, který hodíte, těsně sedí v tlamě kočky, aby ho mohla snadno nosit, ale ne spolknout. Obzvláště vhodné jsou malé hrací myši ze zverimexu.

6.  Polštářek se šantou kočičí nebo kozlíkem

Ne všechny kočky reagují na šantu, některé kočky mají rády kozlík nebo jiné byliny. Vyzkoušejte, která bylinka je pro vaši kočičku neodolatelná. Pokud jí objevíte, tak se můžete spolehnout, že kočka bude polštářek pravidelně a ráda používat. Kočky tyto polštářky olizují, mazlí se s ním a otírají si o něj obličej.

Kočičí polštářky si snadno vyrobíte sami:  výplňovým materiálem naplňte malý látkový sáček nebo ponožku. Jako výplňový materiál jsou vhodné:

 • bavlna
 • zbytky látky
 • vata nebo vatelín
 • jiné měkké a/nebo šustící látky.

Přidejte trochu sušené šanty nebo kozlíku lékařského a domácí kočičí polštářek je hotový.

7. Hrací tunel pro kočky

Prolétají jím, schovávají se v něm a někdy svou kořist vlečou dovnitř, aby ji dostaly do bezpečí. Hrací tunel je docela všestranný a mnoho koček ho rádo používá. Bývá vyrobena ze šustícího nebo praskajícího svrchního materiálu, který kočku ještě více vybízí ke hře s touto hračkou. Tunely pro kočky jsou k dispozici v mnoha různých variantách.

8. Kočičí hry na schovávanou

Kromě loveckých her jsou důležitou zábavou pro kočky také pátrací hry. Tyto hry podporují kognitivní schopnosti koček a zbystřete smysly. Suché krmivo pro vaši kočku můžete distribuovat pomocí speciální nádobky , která granule dávkuje postupně nebo je může lovit ze speciální podložky s hroty, mezi kterými se pamlsky ukrývají.

Jednoduchá varianta „udělej si sám“:

 • Umístěte několik pamlsků na malou plochu, aby kočka viděla.
 • Přehoďte přes něj utěrku a nechte kočku hledat pamlsky a vysvobodit je z utěrky.
Pokud máte rádi ruční práce, můžete si sami vyrobit čichací koberec pro tento typ kočičí hry.

Při hraní s kočkou dělejte často změny

Co se týče kočičích her, fantazii se meze nekladou. Rozmanitost ve hře udržuje každou hračku aktivní. Kousek po kousku uvidíte, které z mnoha kočičích her vaše kočka preferuje. Někteří se rádi honí za provázky, jiné lépe reagují na předměty, které se víří vzduchem, a další rychle najdou oblibu ve vodě.

Ujistěte se, že máte dostatek času na společné hraní. To udržuje vaši kočku v kondici a posiluje pouto mezi vámi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.