Rostliny bezpečné pro kočky

Ibišek je nenáročná a velice oblíbená rostlina. V létě mu svědčí letnění, díky kterému se můžete dočkat bohatší záplavy květů. Ibišek vám bude růst i v podmínkách, kde nemá příliš sluníčka, ale nebude kvést, což je nepochybně škoda, protože má krásné velké květy různých barev. Pro kvetení potřebuje opravdu dostatek světla a pochopitelně i dostatečnou zálivku. V období vegetačního klidu se jedná o úplně nenáročnou rostlinku, která vám odpustí, když na ní občas trochu pozapomenete. Jedná se o rostlinu, která v dobrým podmínkách docela dost roste, takže je vhodné jí tvarovat pravidelným seřezáním starších výhonů.

Africká fialka

Fialka je opět nenáročná rostlinka, která vám při rozptýleném světle pokvete klidně i celý rok. Je jich spoustu druhů od obyčejnějších druhů, které známe od svých babiček a maminek až po fialky, které jsou atraktivní i listy. Jediné, co fialka nemá moc ráda je když si nedáte pozor a pokapete jí listy vodou, to pak mohou vzniknout nevzhledné fleky. Taky může samozřejmě trpět na škůdce, které se dají trochu obtížně odstranit právě díky jejím chlupatým listům.

Šáchor

Jsou kočičky, které šáchor naprosto milují buď jako hračku nebo ho zbožňují okusovat. Moje kočka Míša patří mezi takové kočičky. Pokud máte takovou kočku doma, tak šáchor v podstatě neustále množíte. Je to velice jednoduché – ustřihnete jeden stonek a dáte ho do vody obráceně. Z tohoto místa pak pustí kořínky a můžete si tak lehce tuto rostlinu namnožit. Šáchor vyžaduje neustále vlhkou až mokrou půdu, takže na to je potřeba myslet. Nejlépe je nechat v misce neustále dostatek vody.

Pokojový bambus

Opět krásná, sytě zelená rostlinka, která není pro kočky škodlivá. Roste oproti zahradnímu bambusu hezky kompaktně a hustě, takže dělá dojem takového malého keříku. Substrát by měl mít taky neustále trochu vlhký. Množí se oddělováním od mateční rostliny. Bambusů je poměrně velké množství druhů, takže každý si může vybrat.

Kalathea

Rostlinky, které jsou nesmírně atraktivní listem, avšak pěstování není pro úplné začátečníky. Je to tak trochu princeznička, o kterou je nutné vhodně pečovat jinak z ní budete mít ošklivé káčátko. Vyžaduje vysokou vzdušní vlhkost, jinak se na ní rychle objeví nevzhledné žluto-hnědé fleky, případně i svilušky, kterým tato rostlinka velice chutná. Přímé sluníčko taky nesnáší, protože se může snadno spálit díky tenoučkým listům. Vyhovuje jí rozptýlené světlo a substrát s kokosovým vláknem a kůrou jakou znáte možná u orchidejí.

Marantha

S marathou je to velice podobné jako s Calatheou. Vyžaduje velice podobné podmínky pro pěstování, ale pokud to s ní umíte, tak se vám odmění zajímavě zbarvenými listy.

Tlustice

Tato sukulentní rostlina je krásná a vhodná i pro tvarování skoro jako bonsai.  Dobře se množí malými odřezky nebo dokonce i z listů. Udělá parádu na světlém místě. Se zálivkou opatrně, před další zalitím nechte substrát vyschnout.  Snáší dobře i letnění na jižní terase. Při troše štěstí vám možná i pokvete malými býlími kvítky.

Zelenec

Rostlinka, která je opět hodně dobře známá a zabydlená v našich domácnostech. Říká se o ní, že skvěle čistí vzduch. Je nenáročná a snadno se množí odnožemi z mateční rostliny. Atraktivní je hlavně bílo-zelená varianta, ale jsou k vidění i čistě zelené varianty.

Palma

Palem známe velkou spoustu druhů a jsou opět pro kočičky neškodné. Zde si každý může vybrat dle svého vkusu. Jen je potřeba počítat s tím, že palmy mají rády dostatek světla a větší zástupkyně tohoto druhu vám můžou snadno přerůst přes hlavu díky bujnějšímu růstu.

Begonie

Z mého pohledu se jedná o trochu náročnější rostlinu. Je potřeba hlídat hlavně množství vody, kterým jí zaléváte. Špatně snáší přemokření, ale i úplně suchý substrát. Měl by tedy být téměř neustále vlhký, ale nesmí se to ani přehnat s množstvím vody. Takže je to trochu oříšek. Begónii je ale velká spousta na výběr. S některými je to jednodušší a pokud si s ní rozumíte, tak jsou to nádherné rostliny, které jsou ozdobné jak listy tak i různobarevnými květy. Má ráda světlé stanoviště a u mě se jim líbí v chladnější místnosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.