Riziko toxoplazmózy a těhotenství

Rodiny i v dnešní době znovu a znovu uvažují o darování, či odložení své kočky do útulku, jakmile se zjistí, že čekají miminko, ze strachu z přenosných nemocí. Hlavně z toxoplazmózy, která je v souvislosti s těhotenstvím skloňována už minimálně 40 – 50 let. I dnes je existuje množství mýtů, které se k tomuto tématu vztahují. Věda dnes už ví hodně o nemocech přenosných z koček na člověka. Není jich mnoho a těmto pár se můžete snadno vyhnout.

Riziko toxoplazmózy u koček

Těhotné ženy mají často obavy hlavně z infekčního onemocnění toxoplazmóza, které je způsobeno parazity a postihuje především kočky. Kočky mohou přenést nemoc na člověka, který slouží jako mezihostitel pro patogeny. Toto onemocnění není skutečně nebezpečné pro kočky ani pro zdravé, netěhotné ženy. Většina lidí má příznaky podobné chřipce, orgány jsou postiženy jen zřídka. Kočky mohou dostat průjem. Pokud je onemocnění vůbec diagnostikováno, lze ho léčit léky. Na druhou stranu toxoplazmóza představuje riziko pro nenarozené dítě, podle toho, kdy se nenarozené dítě během těhotenství nakazí, může způsobit potrat nebo následné poškození dítěte v pozdějším věku.

Nejvíce ohroženo je dítě do 13. týdne těhotenství, tedy v prvním trimestru, kdy u něj dochází k vývoji všech orgánů a plodu hrozí nejhorší postižení. Riziko nákazy je ale současně nejmenší.

I když to na první pohled může znít znepokojivě, riziko nákazy toxoplazmózou během těhotenství je nízké. Pokud jste se již jednou v životě touto nemocí nakazili (obvykle o tom nemáte ani tušení – nejčastěji při práci na zahrádce nebo při kontaktu se zeminou, špatně umytým ovocem nebo zeleninou), pak jste chráněni doživotní imunitou (pokud se u vás v určité chvíli nevyvine imunitní deficit, např. v důsledku HIV).

Odborníci navíc odhadují, že 30 % české populace již tuto nemoc nevědomky prodělalo a tím pádem jsou vůči ní  imunní. To platí i pro kočky, které si stejně jako my lidé vytvoří protilátky po prvotní infekci, která je jen stěží postřehnutelná.

Pokud máte ale obavy je možné si nechat provést imunitní test. Pokud jste již imunní vůči patogenu “Toxoplasma gondii”, nemusíte se již obávat. Pokud nejste imunní a máte kočku, která smí ven nebo jí syrové maso, měli byste být v těhotenství opatrní. Protože i když riziko infekce je relativně nízká, měli byste být opatrní, abyste své dítě chránili.

Jak se chránit před toxoplazmózou

Patogen toxoplazmózy se vyskytuje především ve 3-4 dny starém trusu koček, v zahradní půdě, v trávě, na nemytém ovoci a zelenině a v syrovém mase. Proto se nemoc přenáší především kontaktem s kočičími výkaly, půdou při zahradničení  a kontaktem se  syrovým masem nebo nemytou zeleninou. Patogen se může dostat do těla ústy nebo otevřenou ranou. Každý, kdo ještě neprodělal infekci toxoplazmózou, tedy není imunní, by měl:

 • každodenní čištění kočičí toalety (horkou vodou) přenechat jinému členu domácnosti
 • při čištění záchodku noste rukavice, když ho nemůže vyčistit nikdo jiný
 • při práci na zahradě používejte rukavice
 • při přípravě masa používejte gumové rukavice
 • nejezte syrové maso (maso, nedopečené steaky, tatarák atd.)
 • umyjte si ruce po hlazení domácích mazlíčků a po práci na zahradě
 • nenechte kočku spát v posteli
 • nekrmte kočku syrovým masem
 • použité kuchyňské náčiní důkladně vyčistěte

Pokud si nejste jisti, můžete také provést následující věci:

 • nechte veterináře zkontrolovat kočku na parazity. Pokud je to potřeba nechte kočku očkovat, udržujte odstup od kočky, která  právě dostala repelent proti blechám a klíšťatům.
 • vy nebo váš partner byste měli od jara do podzimu každý den kontrolovat kočku, zda nemá klíšťata.

Někdy se rodiče obávají, že by kočka mohla miminku ublížit. Pokud máte ale kočku, která je na vás zvyklá, je klidné povahy, tak je nepravděpodobné, že by najednou zásadně změnila své chování a miminku ublížila. Samozřejmě je nutná opatrnost, zvláště zpočátku, a kočka by neměla zůstat s novorozencem bez dozoru. To ale není důvod dát kočku pryč. S několika změnami a trochou empatie se zvířecí psychikou nevznikne žárlivost na nově narozené miminko. Ti, kteří rozdělují svou přízeň rovnoměrně a věnují každému „svou“ zvláštní pozornost, vytvářejí domácí harmonii zcela automaticky.

www.geliebte-katze.de

Leave a Reply

Your email address will not be published.