10 pravidel jak se skamarádit s kočkou

Girl-1568923 1280Občas to chce velkou trpělivost a hlavně dostatek času, aby jste si získali kočku na svou stranu. Hlavně pokud si pořídíte nedůvěřivou kočičku např. z útulku nebo od někoho, kdo nabízí koťata zdarma a ta nejsou dostatečně socializované. Těchto 10 pravidel je zvláště důležitých pro navázaní nebo prohloubení vztahu s kočkou.

10 tipů, díky kterým vás vaše kočka bude milovat ještě více

1. Jemné zacházení

Na kočku vždy mluvte něžně. Pokud s mí potřebujete manipulovat, tak jí nejdřív oslovte a zvedejte jí pomalu a klidně.

2. Mrkejte místo zírání

Přímý pohled do očí představuje pro kočky hrozbu, proto se prosím nedívejte kočce přímo do očí. Místo toho na ní mrkejte, kočky to také dělají, když chtějí komunikovat a vyjádřit “jsem hodná, nic ti nehrozí”.

3. Setkání na úrovni očí

My lidé jsme pro kočky „hlasitými obry“, proto je lepší se při komunikaci nebo hře přikrčit nebo se posadit na podlahu.

4. Žádná vynucená blízkost

Nenuťte svou kočku k hlazení nebo aby vám seděla na klíně. Místo toho jí nabídněte dostatek příležitostí ke hře. Hračky můžete využít k tomu, aby se k vám kočka přiblížila přirozeně. Taky k tomu můžete využít oblíbené pamlsky.

5. Vyvarujte se hlasitých zvuků

V prvních dnech, než si u vás kočka zvykne, se pokuste vyvarovat hlasitých zvuků. Použítí přístrojů jako je vysavač, mixér atd. je lepší odložit, až si kočka trochu zvykne na chod domácnosti.

6. Společný čas

Strávte s kočkou spoustu času a buďte trpěliví, i když nejde všechno tak rychle jak jste očekávali. Dopřejte jí dostatek času.

7. Pomoc s relaxací

Pokud je vaše kočka opravdu vystrašená, můžete zkusit feromonový sprej, který kočce pomůže uvolnit se nebo zkusit bylinky jako kozlík nebo šantu kočičí.

8. Nezapomeňte chválit

Pokud kočka udělá něco podle vašich představ, nezapomeňte ji pochválit a hlavně odměnit pamlskem. Výborně to funguje při tréningu přivoláni nebo jako motivace k naučení se nových dovedností. Může to být pro vás i vaši kočku velká zábava.

9. Požádejte o radu

10. Všímejte si řeč těla

Kočky se velice dobře vyjadřují řečí těla, ale té nejdřív musíte porozumnět. Oproti psům např. kočka vrtí ocasem jen když je naštvaná. Nejdřív jenom konečkem ocasu a postupně celým, pokud je víc rozrušená. Občas to dělá i když sleduje ptáčky venku nebo jiný pohyb, protože je vzrušená a plánuje útok. Více rad ohledně kočičí řeči těla můžete najít zde: https://www.kockosvet.cz/kocko-lidsky-slovnik/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *