Kočko – lidský slovník

Každý majitel kočky nepochybně ví, že náš kočičí kamarád se s námi snaží pravidelně komunikovat. Komunikace je do značné míry samozřejmě neverbální, i když čas od času mohou kočky používat ke komunikaci i zvláštní zvuky – jako jsou hlasité i tiché mňoukání, vrčení, ale i předení, aby vyjádřily svoje pocity. Někdy se projevují i kousáním nebo škrábáním věcí kolem sebe, ale i majitele.

Hravá kočka

Rozumíte tomu, co vám vaše kočka chce říct?

Někdy může být pro nás obtížné všimnout si jemných znamení, které naznačují, kdy se naše kočky bojí, jsou rozrušené nebo trpí úzkostí. Některé náznaky toho, že se vaše kočka necítí dobře nemusí být vždy evidentní na první pohled. Bohužel to znamená, že mohou být přehlíženy jako nevýznamné, dokud se kočka nezačne vykazovat zjevnější projevy, že se necítí dobře nebo je rozrušená, jako jsou pokusy o boj nebo útěk. Vzhledem k tomu, že kočičí komunikační signály jsou pro nás někdy špatně čitelné – nebo zcela chybí – jsou kočky často nesprávně označovány jako temperamentní a náladové.

Abyste se vyhnuli stresu a konfliktu, je důležité, abyste se naučili porozumět své kočce. Protože určité chování může sloužit jako vodítko pro stav mysli vaší kočky, žádný z nich by neměl být interpretován izolovaně. Nejlepší je podívat se na několik signálů, které vám pomohou posoudit, jak se vaše kočka cítí. Kočky mohou také posílat smíšené signály, pokud se cítí být v nejistotě – oči a uši mohou říkat “jsem uvolněná”, ale její ocas a držení těla může říkat něco jiného. Jakmile budete vědět, na co se dívat, zjistíte, že vaše kočka s vámi neustále komunikuje.

Zde je pět běžných způsobů, jak s vámi kočka mluví a co se tím snaží říct:

Ocásek – díky němu rozeznáte změnu nálady vaší kočky
Ocas vaší kočky vám může pomoci zjistit, jak se v dané situaci cítí (uvolněně, vystrašeně nebo zda je rozrušená). Je všaj důležité mít dobrou přestavu o tom jak se vaše kočka chová běžně.

Když je kočka spokojná, bude obvykle držet ocas volně. Když je šťastná, může ho držet směrem nahoru, s mírným zakroucením směrem dopředu. Mírně se pohybující ocas je znamením zájmu; můžete to vidět, když vaše kočka intenzivně sleduje ptáka skrz okno nebo hraje s hračkou (obzvláště těsně před tím, než se vrhá na hračky a kousne).

Kočka na lovuKočka ve střehu

 

 

 

 

 

 

 

Vždy věnujte pozornost pohybujícímu se ocasu. Když se vaše kočka rozruší, může pohybovat ocasem rychle a intenzivně. Tento druh pohybu je znamením, že v dané situaci se jí nelíbí. Může to být i situace, která je příjemná (hlazení), ale vaše kočka na to zrovna teď nemá náladu.

Pokud je vaše kočka znepokojena situací, může také ocas zabalit pod tělo nebo kolem ní, pokud leží. A naježený, pevně stojící ocas, který spojujeme s kočkami např. na Halloween, není jen pouhá představa o tom, co vypadá děsivě – je to znamení, že je skutečně vyděšená.

Kočka ve stresu

Uši – nejsou jen pro poslech
Kočičí uši jsou nabité informacemi. Když jsou vaše kočka uši dopředu a lehce na stranu, je pravděpodobně uvolněná. Když má vaše kočka opravdu zájem nebo je vzrušená, její uši mohou mířit dopředu. Uši kočky se mohou pootočit, když se snaží zachytit zvuky, ale uši na straně  mohou svědčit o nervozitě i nejistotě. Kočka, která je ustrašená nebo vzrušená, může posunout uši pevně je přitisknout k hlavě, nebo je posunout do stran, skoro jako křídla letadla.

Kočka sledující

Oči – okno k její duši
Oči vaší kočky pomáhají vyprávět příběh jejího vnitřního stavu. Když je spokojená, její zorničky budou mít normální velikost (nejsou rozšířené) a její oči budou otevřené nebo možná trošku přivřené, pokud je zvlášť uvolněná. Když je vaše kočka v klidu, může s vámi navázat oční kontakt a chvíli se bude na vás dívat, než pohled odvrátí nebo tiše zamrká.

Pokud vaše kočka zírá na něco pevným pohledem – například veverku, ptáčka nebo jinou kočku – je to znamení, že se chystá útočit. Na druhou stranu, pokud se vaše kočka bojí, může se očnímu kontaktu vyhýbat a může rychle pohybovat očima, aby  vyhodnotila situaci a našla únikovou cestu.

Kočičí oči

Tlama – tvář strachu
Když je vaše kočka uvolněná, její vousky směřují od tlamičky, kde jsou méně znatelné. Když se o něco zajímá, její vousy se mohou směrovat vpřed. Když je vyděšená, může je naopak přitisknout k obličeji.

Náhlé lízání kožíšku může být dalším znakem neklidné kočky. Pokud vaše kočka líže rty  může to být známkou stresu nebo strachu. Stejně tak může nervózní kočka začít olizovat nebo škrábat na těle a nadměrně si upravovat kožíšek.

Tělo – čtení postoje kočky
Dýchání uvolněné kočky je zpravidla pomalé a hluboké. Drápy má bezpečně zastrčené, a pohybuje se uvolněně. Čím víc je rozrušená, tím více se její svaly ztuhnou. Pokud vaše kočka úplně zmrzne, může to znamenat, že se chystá bojovat nebo utéct.

Vystrašená kočka může také zpomalit své tempo a když se bojí, ztuhne a přitlačí své tělo k zemi (ačkoliv tato pozice může naznačovat, že se chce na něco vrhnout). Alternativně může zrychlit své pohyby ve snaze utéct ze stresové situace nebo hrozby. Když je kočka nervózní, její drápy se mohou prodloužit. Také může dýchat plytkým a rychlým způsobem.

Vystrašené kočka se také může pokusit změnit svou velikost: Její srst se naježí, celá se nahrbí, aby působila, že je větší nebo se naopak přikrčí k zemi, pokud čeká útok ze zhora a nechce být vidět.

Kočka, ležící na zádech, vám může ukázat svou důvěru ale může se jednat i o obrannou pozici – je potřeba pečlivě vyhodnotit situaci, abyste věděli jistě proč se takto kočka chová.

Vždy věnujte pozornost fyzické reakci vaší kočky na konkrétní situaci. Například pokud držíte kočku a ona se dívá na podlahu, ztuhne jí tělo a odkloní se od vás, žádá tím, aby byla položena opět na zem. Respektujte její žádost a jemně ji nechte dolů, než se cítí přinucena uchýlit se k vrčení nebo škrábaní.

www.vetstreet.com

Trackbacks & Pings

  • 10 pravidel jak se skamarádit s kočkou | :

    […] Kočky se velice dobře vyjadřují řečí těla, ale té nejdřív musíte porozumnět. Oproti psům např. kočka vrtí ocasem jen když je naštvaná. Nejdřív jenom konečkem ocasu a postupně celým, pokud je víc rozrušená. Občas to dělá i když sleduje ptáčky venku nebo jiný pohyb, protože je vzrušená a plánuje útok. Více rad ohledně kočičí řeči těla můžete najít zde: https://www.kockosvet.cz/kocko-lidsky-slovnik/ […]

    8 months ago

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *