4 důvody, proč kočky rády leží na svém člověku

Kitten-2854498 1280Mnoho koček má rádo kontakt se svým páníčkem. Rádi leží člověku na klíně, hrudníku nebo břiše, když se naskytne příležitost.

Proč tomu tak je a co byste rozhodně neměli dělat, když na vás kočka spí? Existují čtyři hlavní důvody, proč kočky milují ležení na lidech nebo alespoň ulehnout velice blízko:

1. Důvěra

Pokud vaše kočka leží na vás a možná tam dokonce usne, projevuje tím hlubokou důvěru. Kočky jsou velmi společenská zvířata a aby byly šťastné, potřebují blízkost a sociální kontakt. V domácnosti s více kočkami, kočky rádi spí spolu, často v těsném objetí. Pokud máte ale jenom jednu kočku nebo vás vaše kočka považuje za svého parťáka, tak tato role přináleží člověku.

2. Hledání tepla 

Kočky milují pohodlí a teplíčko. Často si vybírají právě ty nejteplejší místa: na slunném okenním parapetu, na topení, ta moje na mém notebooku nebo v posteli člověka. Když spí, ztočí se do klubíčka a omotají si ocas kolem sebe. Případně si lehnou těsne vedle vás, protože fungujete jako přirozené vytápění.

Tip: Pokud chcete své kočce vytvořit útulné místečko, umístěte pod její oblíbenou deku láhev s horkou vodou (ne příliš horkou!) nebo vyhřívaný polštářek. Ocení to hlavně starší kočky.

3. Pocit bezpečí

Blízkost a teplo, které vaše kočka cítí, když na vás leží, přináší vzpomínky na teplé místečko při mamince a sourozencích. Obvykle totiž jsou všechna koťata přitlačená k sobě a cítí se v bezpečí. Tlukot srdce kočičí matky nebo člověka má také na kočku uklidňující účinek.

4. Znamení lásky

Kočka, která si na vás lehne a spí, vám dává svou důvěru a projevuje vám hlubokou náklonnost.

Existují však také kočky, které nemají rády příliš těsný fyzický kontakt s lidmi a nikdy by nedostaly nápad lehnout si na člověka. Fáze socializace na začátku života kočky je formativní a pokud v tomto období nemá kočka absolutně žádné zkušenosti s lidmi nebo se od matky naučila nedůvěřovat lidem, je možné, že si to udrží po celý život. Takovou povahu je potřeba akceptovat – kočky projevují svou lásku mnoha jinými způsoby.

Čemu by jste se měli vyhnout

Pokud už vám kočka projevuje důvěru tím, že si na vás pohodlně lehne, užijte si to společně. Kočičí předení uklidňuje a snižuje krevní tlak. Dopřejte sobě a své kočce toto úzké pouto mezi vámi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *