Jak správně podat kočce léky? Máme pro vás několik tipů!

Téměř každá kočka musí alespoň jednou za svůj život užít nějaký lék. Může se jednat o antibiotika (např. po operaci nebo při bakteriálním onemocnění), odčervovací tablety, ale i životně důležité léky, které kočka musí užívat dlouhodobě. Bez ohledu na to, zda se jedná o životně důležité léky nebo krátkodobě užívanou léčbu, může být tato zkušenost pro kočku, ale i pro jejího majitele trochu stresující, protože mnoho koček odmítá spolknout tabletu dobrovolně.

Zde je několik tipů jak si celou situaci trochu usnadnit.

1. Vždy si přečtěte příbalovou informaci nebo postupujte podle pokynů veterináře

Před tím jak začnete lék podávat, je vždy nutné s veterinářem prokonzultovat, jak přesně má být léčivo podáno a zda může být smícháno s nějakou potravinou. Např. některá antibiotika a mléčné výrobky nemohou být podávány souběžně.

2. Zvykejte kočku od malička na podávání léků

V útlém věku se kočky nejlépe naučí akceptovat, když se dotýkáte jejich tlamy. Zpočátku stačí krátký dotek a postupně je vhodné manipulaci prodlužovat. Hodí se to i při kontrole zoubků. Čím dřív si na manipulaci kočka zvykne, tím lépe později až to bude potřeba.

3. Zázračná zbraň – jednorázová injekční stříkačka

Tekutý lék může být podávám přímo injekční stříkačkou na jedno použití bez jehly. Vytáhněte bradu kočky mírně nahoru, vložte stříkačku do boku úst a pomalu vstříkněte lék do tlamy.

4. Správnou poloha pro podávání tablet

Klekněte si na podlahu a obejměte vaši kočku zezadu. Pro lepší fixaci kočky můžete použít i ručník, kterým kočku obalíte (s výjimkou hlavičky). Zadek kočky by měl být mezi vašimi koleny a směrem k vám, aby neměla možnost couvat. Tento manévr je u koček velmi oblíbený, takže ho určitě zkusí použít. Zakloňte kočce zlehka hlavu a snažte se lék podat ke kořenu jazyka, tak aby jej kočka automaticky polkla. Pak hlavu můžete dát do normální polohy a přidržet na chvilku tlamičku, aby prášek zůstal tam kde má. Můžete jí případně jemně pohladit po krku, aby tableta lépe sklouzla. Někdo doporučuje i jemné fouknutí do čumáčku, kočku to donutí k olíznutí čumáku a následně automaticky polknout. Pokud prášek podáte ke špičce jazyka, tak má kočka velkou naději, že se jí lék povede vyplivnout a můžete začít znovu. Vyhněte se však podávání prášku přímo do krku, mohlo by to u kočky vyvolat dávivý reflex.

5. Pokuste se zachovat klid

Nikdy se nepokoušejte podávat kočičí léky pod časovým tlakem. Kočky vycítí nervozitu a budou na ní reagovat. Nejlépe je vyhradit si dostatek času, mluvit na kočku klidným hlasem a nedělat moc prudké pohyby. Pokud se vám prášek nepodaří podat ani po několika pokusech je lepší si na chvilku udělat přestávku, aby se kočka uklidnila.

6. Zajistěte, aby kočičí tablety byly chutné

U některých koček lze tablety dát celé nebo rozdrcené a smíchané s nějakým oblíbeným žrádlem. Šunka, paštika jsou vhodné na obalení léku. Bohužel někdy to funguje pouze jednou, napodruhé už kočka fígl často odhalí a tabletu vyplivne. Ta moje dokonce dokáže tabletu vypreparovat, vyplivnout a šunku sežrat.

7. Tabletu se snažte podat rychle a rozhodně

Při užívání tablet platí, že je lepší příliš neotálet a spíš jednat. Pokud je vše příliš dlouhé, stres se zvyšuje na obou stranách. Důležité je také vždy kočku pochválit, když spolkne lék.

8. Alternativa k tabletám u koček

Pokud vaše kočka léky úplně odmítá, hledejte alternativy.  Například odčervení je možné provést i podáním léku na místo za  krkem tzv. SPOT-ON namísto odčervovací tablety. Používání je často mnohem snazší a méně stresující. Tyto přípravky je navíc možné zakoupit v lékárně.

9. K podání tablet využijte kočičí čistotnost

Jiným způsobem, jak dát kočce tabletu, je rozdrtit tabletu, smíchat ji s lepivým nosičem (např. lososovou pastou) a aplikovat ji na kočičí srst a tlapky. Tím jak se kočka čistí od pasty, tak zároveň užívá lék.

Zde je video, které názorně ukazuje všechny účinné postupy:

Leave a Reply

Your email address will not be published.