Oblíbené laserové ukazovátko by se mělo používat opatrně

Jedná se zcela určitě o jednu z nejoblíbenějších kočičích hraček, kterou lze navíc pořídit za velice příznivou cenu. Téměř každý, kdo se o kočky trochu zajímá, viděl vtipná videa koček honících se za tečkou světla. Kočky laser jednoduše milují. Sama jsem laser pořídila jako jednu z prvních hraček pro svou kočku. Po několika týdnech hraní jsem však začala vnímat problémy, které nejsou možná až tak úplně známé, hlavně chovatelům začátečníkům.

Co dělá laserové ukazovátko pro kočky tak přitažlivé?

Laserové ukazovátko má na první pohled své výhody. Lze jej použít kdekoli a kdykoli. Nevyžaduje od člověka velké fyzické zapojení do hry – můžete u toho pohodlně sedět na gauči, zatím co se kočka honí za malou svítící tečkou. Pro kočku je zářící bod atraktivním loveckým cílem právě proto, že se pohybuje rychle, dokáže měnit směr a taky díky tomu jak kočka vnímá kontrast mezi světlem a tmou.

Laserové ukazovátko může být právě pro citlivé kočičí oči nebezpečné

Cat-2479772 960 720Ne každý si hned uvědomí, že laser, který používáme ke hře, může být pro kočky podobně nebezpečný jako jiné druhy laserů používané např. v kosmetice nebo zdravotnictví. Možná jste již nějakou proceduru či ošetření absolvovali a víte, že při použití laseru je vždy nutné nasadit si speciální brýle. Je to z důvodu rizika poškození zraku v případě, že by došlo nedopatření při manipulaci a laser by vám posvítil přímo do oka.

Laserový bod je totiž vysoce koncentrovaný paprsek světla – a pokud na okamžik zasáhne oči, může to mít vážné následky. V nejhorším případě kočka může až oslepnout. Nebezpečí je o to větší, že kočku nemáte nikdy úplně pod kontrolou, nevíte kam se bude v následující chvilce dívat, taky se laser může odrazit od nějakého lesklého povrchu a způsobit tak poškození.

Hra s laserovým ukazovátkem kočku frustruje

Bohužel, i když to vypadá, že kočka si hru opravdu užívá jsou zde hned 2 problémy. Kočka se někdy tak ponoří do svých loveckých instinktů, že je to na její tělo příliš. U své kočky jsou po chvilce hraní pozorovala, že začala zrychleně dýchat (dokonce s vyplazeným jazykem). Pamatujte na to, že kočka by nikdy neměla dýchat tímto způsobem (jako je to obvyklé u psů). Znamená to, že kočka je opravdu fyzicky přetížená, pokud by se hra nepřerušila, tak by mohlo dojít k jejímu přehřátí a dalším zdravotním komplikacím. 2. problém spočívá v tom, že při této hře není možné ukojit lovecký instinkt. Světlo totiž není možné opravdu chytit (ulovit). Pro kočku je tato část lovu důležitá, když pomyslnou kořist chytne a případně zakousne, tak má pocit vnitřního uspokojení. Tento rituál zde chybí. Proto často kočky stále hledají světlo i když už jste s hraním skončili. Nechápe kam najednou zmizelo. Tento zážitek může být pro kočku frustrující.

Kromě toho je hra s laserovým ukazovátkem pro kočku docela jednostranná. Vyžaduje pouze nárok na dobrý zrak, ale nezapojuje se čich, sluch ani hmat.

Jak správně laserové ukazovátko používat?

Každý, kdo se rozhodne použít laser jako kočičí hračku, by měl věnovat pozornost několika důležitým věcem:

  • Používat jej mohou pouze zkušení lidé, kteří jsou obeznámeni s používáním laserového ukazovátka, aby kočka náhodně nezasvítili do očí. Malé děti by si laserem určitě hrát neměly, či už s kočkou nebo osamotě.
  • Hrát si jenom po časově omezený úsek.
  • Kočka by měla mít pocit úspěchu: po krátkém lovu světelného bodu je ideální zasvítit třeba na oblíbenou myš a dovolit tak kočce lov ukončit.
  • Ukazovátko by mělo být vždy blízko země, aby kočka směřovala pohled k bodu a nehleděla do laserového ukazovátka.
  • Používejte pouze speciální laserové ukazovátka pro kočky – mají méně silnou intenzitu světla, což alespoň snižuje riziko poranění očí.
  • Nikdy nepoužívejte laserové ukazovátko s náhodným automatickým ukazatelem bez dohledu. Na trhu jsou dostupné automatické laserové hračky, u kterých je časovač s vypnutím 15 minut, což by například pro moji kočku byla už příliš dlouhá doba hraní. Co se týče poškození zraku, tak u těchto produktů výrobci většinou uvádí, že k poškození by nemělo dojít, protože paprsek je odrážen od zrcadla a je vždy směrován k zemi a nesvítí kočce přímo do očí.

Ti, kteří používají laserové ukazovátko správně, udržují riziko poranění kočky co nejnižší. I přesto je taková hra však vždy riskantní.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *