Může se ode mě kočka nakazit chřipkou?

Pokud vám není zdraví vaší kočky lhostejné, možná jste si už nejednou položili otázku, zda se od vás může nakazit chřipkou nebo jiným virovým, či bakteriálním onemocněním. Odpověď zní, že bohužel ano. Kočky jsou savci, stejně tak jako my a mohou od nás tudíž chytnout virózu, která může následně způsobit u kočky poměrně nepříjemné komplikace. Není to sice úplně časté, ale tato možnost zde existuje a právě u koček a kočkovitých šelem je přenos častější než třeba u šelem psovitých.

Jak tedy postupovat, když vidíte, že na vás takzvaně něco leze? 

Ideální je vyhýbat se mazlení s kočkou, nenechat jí ležet s vámi v posteli, ani si nechat olizovat ruce. Ano, není to zrovna jednoduché, protože kočky cítí, že jejich páníček či panička není ve své kůži a jsou někdy ještě přítulnější než obvykle. A taky vyhlídka na společné lenošení v posteli je pro ně (a možná i pro vás) lákavá, jenže v zájmu jejich zdraví bychom to měli vydržet.  V opačném případě by jste totiž místo poctivého léčení, mohli řešit navíc i jak se rychle dostat k veterinárnímu lékaři.

Komplikace, které mohou zvířeti tato onemocnění způsobit jsou stejné jako u lidí (bolest v krku, problémy s dýcháním, kašel, kýchání). U lehkých případů postačí k léčbě klid a léky proti zánětu a horečce. Léky na potlačení kašle u chřipky příliš nefungují. Výtok z nosu bývá způsobený druhotnou bakteriální infekcí. Proto se při jeho výskytu podávají antibiotika.

Koronavirus a kočky

Aktuálně světem hýbe obava z nemoci COVID 19, která se přenáší z člověka na člověka, ale objevily se i poplašné zprávy ohledně možného přenosu v rámci tzv. zájmového chovu zvířat (psů a koček, případně dalších zvířat chovaných doma). Že by k takovému přenosu z domácího mazlíčka došlo, nebylo zatím potvrzeno žádným výzkumem. Jak tedy tyto poplašné zprávy vznikly? Důvodem byla patrně skutečnost, že koronavirové nemoci se u koček vyskytují (stejně tak jako u lidí). Viry však mají různé skupiny a mohou způsobovat různá onemocnění. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Co jsou to koronaviry?

Koronaviry jsou skupina virů, které mohou způsobovat celou řadu příznaků, včetně rýmy, kašle, bolestí v krku a horečky. Některé jsou mírné, jako například nachlazení, zatímco jiné mohou způsobit i zápal plic. Obvykle se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou.

Název koronavir vznikl na základě vzhledu viru, který má na svém povrchu hroty podobné koruně (latinsky „korona“ se překládá jako „koruna“). Rod koronavirus je složen z nejméně tří skupin, které způsobují mírné až těžké, respirační nebo systémové onemocnění. Dalšími dobře známými koronaviry jsou SARS a MERS.

Existují koronaviry u zvířat?

Koronaviry jsou běžné u několika druhů domácích a divokých zvířat, včetně skotu, koní, psů, koček, fretek, velbloudů, netopýrů a dalších.

Šíří se tento koronavirus ze zvířat na lidi?

Ačkoli to není běžné, koronaviry mohou být přenášeny ze zvířat na člověka. Netopýři mohou být rezervoárovými hostiteli virů, které mohou překročit druhové bariéry, které infikují člověka a jiné domácí a divoké savce. V posledních dvou hlavních ohniskách koronaviry, které byly přenášeny na člověka, došlo k přenosu prostřednictvím zprostředkujících hostitelů: cibetka (SARS) a velbloudy (MERS).

Odborníci v oblasti veřejného zdraví tvrdě pracují na identifikaci živočišného zdroje nového Koronaviru, nyní oficiálně známého jako COVID-19. Nadále probíhá vyšetřování. První infekce byly spojeny s živým zvířecím trhem v Číně.

Může můj mazlíček uzavřít koronavirus COVID-19?

Podle organizací, jako je AVMA ( American Veterinary Medical Association) a Světová organizace pro zdraví zvířat, v tuto chvíli nemáme důkaz, že zvířata, jako jsou psi a kočky mohou onemocnět tímto virem. Je důležité si uvědomit, že viry někdy infikují určitý druh, ale u tohoto druhu nezpůsobují nemoc, ani se nestanou přenosnými na ostatní.

Na konci února 2020 orgány Hongkongu umístily do karantény psa poté, co vzorky ze psí nosní dutiny a tlamy testovaly na virus, a to se slabým pozitivním výsledkem. Majitel psa měl test pozitivní na COVID-19. Úřady se domnívají, že se jedná o přenos z člověka na zvíře, ale zdůrazňují, že není příčina k poplachu. Pes nevykazoval známky nemoci. Po určité době byl pes testován negativně a byl propuštěn z karantény. V souladu s dalšími světovými zdravotnickými úřady úředníci Hongkongu tvrdí, že v současné době neexistuje důkaz, že zvířata v zájmovém chovu mohou být pro člověka zdrojem COVID-19 nebo že virus může u psů či koček způsobit onemocnění.

A pokud jde o realistické rizikové faktory – pokud je například vaše zvíře doma a nekontaktuje jiné psy, kočky nebo lidi a nikdo ve vaší domácnosti nemá COVID-19, šance, že by se vaše zvíře nakazilo jsou velmi nepravděpodobné.

Veterinární testovací služba IDEXX 13. března 2020 oznámila, že během testu na virus COVID-19 vyhodnotila tisíce psích a kočičích vzorků a nezískala žádné pozitivní výsledky. Žádné zvíře tedy v sobě tento virus nemělo.

Může mě můj mazlíček nakazit COVID-19?

V současné době neexistuje důkaz, že společenská zvířata, včetně domácích zvířat, mohou šířit COVID-19

Zdroj
Oregonský zdravotní úřad

Leave a Reply

Your email address will not be published.