I pád z nízké výšky může kočku stát život
Jak je možné, že kočka pád z takových výšek přežije?
Kočky se rodí akrobaty od přírody. Takzvaný “přetáčecí reflex” zajišťuje, že i při volném pádu z polohy na zádech se může kočka bleskově otočit a uvést své tělo se všemi čtyřmi tlapkami do správné polohy pro přistání. Tento reflex kočka ovládá již v sedmém týdnu života.
Pro úspěšné vyrovnání těla kočky při volném pádu je nutná určitá vzdálenost, která zajistí kočce dostatek času pro tento manévr. Při pádu z nízké výšky, přibližně pod dva metry, se může kočka zranit mnohem hůř než při pádech z vyšších výšek. Jednoduše nemá dostatek času na optimální otočení těla.
V roce 1987 provedli veterinární lékaři z New Yorku zajímavé pozorování u koček, které byly přijaty kvůli pádům. Šance na přežití nejdřív klesala s rostoucí výškou, ale od sedmého patra byla naopak o něco vyšší. Toto je možné vysvětlit rychlostí pádu, která se nezvyšuje, ale dosahuje určité hranice a od té doby zůstává konstantní. Tento limit je cca 100 km/h. Při vysoké výšce pádu má kočka dostatek času na přesné vyrovnání svého těla. Její flexibilní kostra také výrazně zvyšuje její šance na přežití.
Nepodceňujte pády z nízké výšky
Pokud kočka spadne z nízké výšky, nemusí stihnout přetočit své tělo do potřebné polohy a to je kritické nejen při pádu z nižších pater, ale také v bytě. Pády z regálů a skříní, na kterých jsou navíc často dekorace se skla nebo keramiky mohou navíc způsobit kočce řezné rány.
V závislosti na tom, na jakém povrchu se kočka nachází, končí srážka zdánlivě malé výšky modřinami, zlomenými kostmi nebo zlomeninami zubů. Nešťastný dopad na tvrdé hrany, například na hrany stolu nebo topení, může vést k vnitřním zraněním. Zejména pro koťata, která nedokážou správně posoudit vzdálenosti a výšky skoků může být i prostředí bytu nebezpečné. I starší kočky, které jsou omezeny zdravotními postiženími (např. se zrakem nebo rovnováhou) mohou být víc ohroženy, ale nešťastné náhody mohou postihnout i zkušené horolezce!
Jaká zranění kočce hrozí?
- Poranění plicní tkáně
- Zlomeniny končetin
- Zlomeniny pánve a žeber
- Zlomenina tvrdého patra, vykloubení nebo zlomení čelisti
- Krvácení do dutiny břišní
- Prasknutí močového měchýře
Po pádu kočky vykazují následující příznaky
- Kočka se náhle stává „podlahovou kočkou“ a vyhýbá se skokům a lezení
- Kočka nechce, aby jste se jí dotýkali, protože má bolesti
- Ztráta chuti k jídlu, například v důsledku zlomení zubu nebo prasklé čelisti
- Poranění v oblasti předních tlap a oblasti hlavy
- Oděrky, podlitiny
- Potíže s dýcháním při dýchacích potížích způsobených bránicí nebo v důsledku přetrhnutí plíce
- Zvýšená potřeba odpočinku
- Zvýšené kýchání s jasným pěnivým přidáním krve v důsledku plicního krvácení
Jen proto, že vnitřní zranění často nejsou neviditelná volným okem, nemělo by se podceňovat riziko pádů – ať už z vysoké nebo nízké výšky. Pokud existuje podezření, že vaše kočka nešťastně padla z jakékoliv výšky, měli byste vždy co nejrychleji navštívit veterináře.
Udělejte svůj domov pro svoji kočku bezpečný
Nehodám je důležité předcházet, proto zde máme několik typů, jak z vaší domácnosti udělat prostor, který bude pro kočky bezpečný.
- Pořiďte si sítě na okna, případně ochranné mřížky na výklopná okna
- Připevněte police ke zdi
- Hladké povrchy police, na které kočka může vylézt opatřete sisalovými rohožemi nebo zbytky koberců
- V případě potřeby přesuňte nábytek, aby nedošlo k pádu na tvrdé hrany
- Umístěte ozdobné předměty a křehké věci daleko od zvědavých kočičích tlapek
- Závěsy zajistit tak, aby na ně kočka nemohla nebo je úplně odstranit