Artritida u koček

Kočka sa připravuje ke skokuTéměř žádné jiné zvíře nás nefascinuje svou elegancí a plynulostí pohybů víc než kočka. Její velice flexibilní kostra jí umožňuje otočit se při skoku a zaujmout pozice, které by jí mohla závidět i nejedna hadí žena. Známe jsou případy, kdy kočka spadla z výšky několika pater a nic se jí nestalo, a to právě díky schopnosti natočit se správně, aby přistála na svých 4 tlapkách a schopnosti její kostry absorbovat otřesy.

Obzvláště flexibilní je u koček páteř, jejíž jednotlivé obratlové kosti nejsou tak pevně propojeny jako u lidí nebo u jiných zvířat. Bohužel se však i klouby koček opotřebovávají. V průběhu let se mohou u kočky objevit příznaky nemocí opotřebení kostí, vazů a kloubů. Mezi taková onemocnění patří artritida (chronický zánět kloubů), které se může, ale nemusí časem zhoršovat.

Klouby jsou slabými místy kostry. Obzvláště kloubní chrupavka, která u mladé kočky vytváří tlustý, vydutý polštář přes konce kostí se časem ztenčuje a ztrácí stále víc elasticitu. Hladký a kluzký povrch se může stát postupně drsným. V důsledku toho se kloub nemůže pohybovat s takovou lehkostí jako předtím.

Kočičí skokI kočky cítí roky

U mladých zvířat je synoviální tekutina (kloubní maz) extrémně viskózní a vytváří na kloubní chrupavce hustý film. S rostoucím věkem se tato tekutina stává méně viskózní a v důsledku toho se „kluzný film“ přes chrupavku může narušit. V důsledku jeho narušení se kosti otírají o povrch kloubu, což přispívá k dalšímu opotřebení chrupavky. Všechny tyto změny mohou dráždit tkáň a vést k bolestivému zánětu.

Bohužel existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit zhoršení stavu kloubů ve stáří: genetická predispozice, dislokace končetin (vymknutí kloubu), zranění, přetěžování kloubu, infekce, obezita a podvýživa. Riziko trvalého poškození kloubu představují zejména špatně zahojená zranění. Každé zranění je proto vždy nutné řešit přímo s veterinářem. Artritida se projevuje typicky tím, že kočky mají problém vstávat a chodit, zejména po období odpočinku.

Léky mohou zlepšit kvalitu života

Velkým problémem těchto zánětů je to, že vedou k dalšímu poškození všech tkání kloubu. Veterinární lékař se může  snažit použít analgetika a protizánětlivé léky, např. léky obsahující kortizol, aby zmírnil zánět a bolest. Léky proti bolesti umožňují zvířeti, aby zůstalo v pohybu, protože klouby musí používat i když jsou nemocné, v opačném případě se artritida zhorší a může dokonce vést ke ztuhnutí kloubu. Kočky však reagují na použité léky různě citlivě. Mohou se objevit nežádoucí účinky, jako je zvracení, gastrointestinální zánět a dokonce i krvácení.

V některých případech je nutný chirurgický zákrok

Kočičí skokNěkdy to trvá docela dlouho, než se najde správný lék a správná dávka pro konkrétní kočku. Léčba závisí na závažnosti poškození klobu. Pokud má kočka po pouze lokální bolesti zad, může postačovat konzervativní léčba medikamenty a čtyřtýdenní odpočinek. Pokud však vykazuje neurologické poruchy, jako je např., ochrnutí nebo snížená schopnost postavit se, musí být zvážena operace.

Pokud se po konzervativní léčbě nadále stav kloubů zhoršuje, měla by být operace zvažována i u lehčích případů. Kromě úlevy od bolesti a zabránění zhoršování zánětu, mohou být vhodné (u velmi starých, slabých a hubených koček) také léky s anabolickými steroidy, které podporují růst svalů. Protože silnější svalstvo může lépe podporovat a uvolňovat klouby. Anabolika snižují bolest, zlepšují chuť k jídlu a vedou k větší síle a chuti k pohybu. Nejedná se však o všelék a měly by být použity pouze v případě, že to veterinář považuje za užitečné.

www.geliebte-katze.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.