Veterinární diety pro kočky

DietkaTo, že strava může významně ovlivnit zdraví se dnes už všeobecně ví. V lidském světě je to velice diskutované téma, hlavně co se týče škodlivosti některých složek potravin pro náš organizmus. Stejně tak jako u lidí, je i u koček občas potřeba stravu upravit, a to hlavně  v případě, že kočka trpí chronickým onemocněním. Správná volba krmiva však může být na místě i u koček, které vykazují problémy s chováním nebo během fáze zotavení po chirurgickém zákroku, nehodě nebo vážném onemocnění, kdy potřebují kočky snadno stravitelnou stravu s vysokým obsahem kalorií a tuků. Měla by být také zvláště chutná, aby jí kočičí pacient neodmítal. Vysoký obsah bílkovin a tuků je pro mnoho koček lákavý, navíc je možné jejich mlsný kočičí jazýček potěšit i zahřátím krmiva na tělesnou teplotu.

Snížený obsah jodu u koček s hypertyreózou

U hyperfunkce (hypertyreóza) štítné žlázy se tvorba hormonu ve štítné žláze vymyká rovnováze – vzniká příliš mnoho aktivních hormonů štítné žlázy, které ovlivňují metabolismus kočky a později mohou ovlivnit i srdce a nervový systém. Zvláště postižené touto nemocí jsou starší kočky starší 13 let.

Protože hormony štítné žlázy mohou být tvořeny pouze pomocí stopového prvku jodu, krmení dietou s nízkým obsahem jódu může pomoci zmírnit příznaky nemoci. Kromě toho i obsah fosforu a sodíku ve stravě musí být přizpůsoben potřebám starších koček, aby zbytečně nezatěžovaly ledviny. Speciální krmivo je volně dostupné v internetových obchodech – např. značka Hill`s vyrábí krmivo pro tyto kočky pod názvem Hills Prescription Diet Feline Y/D Thyroid Health

Kočky s diabetem potřebují kvalitnější bílkoviny

Rizikovou skupinou jsou v tomto případě kočky s nadváhou, u kterých se časem může rozvinout diabetes (cukrovka). Viníkem je strava bohatá na sacharidy, která vede k rezistenci na inzulín v těle. Inzulín je nutný k získání cukru z krve, který následně putuje do buněk a slouží jako zdroj energie. Diabetické kočky proto pijí více a tvoří v těle velké množství moči, aby odstranily přebytečný cukr, který se hromadí v krevním řečišti. Pokud se diabetes neléčí, vede ke svalové slabosti a poškození nervů.

U koček s diabetem je zásadní změna stravování a hubnutí. Odpovídající potraviny by měly být bohaté na bílkoviny a tuky, obsah uhlohydrátů by měl být co nejnižší. Krmivo pro kočky s diabetem najdete zde.

Je také důležité mít pevnou rutinu krmení: kočky, kterým je podávána inzulínová terapie a každý den injekčně, by měly být podávány několik malých jídel po celý den a udržovány v pravidelných intervalech, aby se  zabránilo nebezpečnému kolísání cukru v krvi.

Krmení koček se srdečním onemocněním

Strava srdečně nemocných koček je při veterinárních poradnách často zanedbávána, ale může významně přispět k terapii. Obezita představuje zejména vysoké riziko, protože neustále přetěžování kardiovaskulárního systému způsobuje zapříčiňuje, že srdeční onemocnění postupuje rychleji kupředu. Ztráta hmotnosti by však měla být velmi pomalá (1 až 2 % úbytku hmotnosti za týden) a při ochraně vlastních proteinových rezerv by mělo být hubnutí úspěšné. Mimořádnou roli hraje také obsah sodíku, draslíku a hořčíku v krmivu a měl by být upraven ve spolupráci s veterinárním lékařem pro příslušný lék.

Pití je důležitéZabraňte poruchám močových cest správným krmením

Nemoci dolních močových cest (FLUTD) se u koček projevují infekcemi – zánětem močového měchýře či pískem nebo kameny v močových cestách. Jejich společným znakem je vysoká bolestivost a časté močení. Nemocné kočky se většinou snaží vyhledat kočičí toaletu, ale mohou jednorázově vymočit pouze malé množství moči. Někdy se proto může stát, že udělají malou potřebu i mimo záchod. Proto je důležité u tohoto chování vždy nejdřív vyloučit zánět močových cest. Nadváha, nedostatek pohybu, krmivo s nízkým podílem vlhkosti (granule) a stres zvyšují riziko onemocnění.

Výběr krmiva je důležitým pilířem léčby na FLUTD. Pokud kočka vždy dostávala suché žrádlo, doporučuje se postupná změna na vlhké krmivo. Aby se minimalizovalo riziko tvorby močového kamene je obsah minerálních látek v dietním krmivu snížen.  Mezi tyto látky patří hořčík, vápník, fosfor a sodík. Naopak optimální obsah omega-3 mastných kyselin  pomáhá při zánětlivých procesech a přidání hydrolyzátu L-tryptofanu a mléčných bílkovin snižuje stres.

Hodnota pH krmiva také hraje důležitou roli – zejména pokud kočka trpí na močové kameny. Speciální dieta totiž zvyšuje pH v moči (tím se stává moč kyselejší a krystaly a kameny se lépe rozpouští). Kromě speciální stravy by kočka měla být motivována k pití, např. pomocí více zdrojů vody nebo pitné fontány. Také je důležité maximálně eliminovat stres.

Ochrana ledvin kočky správnou stravou

Ledviny jsou zodpovědné za filtrování znečišťujících látek z těla. Pokud je funkce tohoto důležitého orgánu narušena, nazývá se to renální nedostatečnost, která je u mnoha koček chronická.

Úlevu ledvinám zajistí opět dieta přizpůsobená závažnosti nemoci. V raných fázích by měl být obsah fosforu a sodíku snížen, aby byly ledviny chráněny. V pokročilém stádiu je třeba věnovat pozornost také obsahu bílkovin. Rozklad bílkovin produkuje močovinu, která se hromadí v krvi v důsledku omezené funkce ledvin, což způsobuje, že kočka pomalu zevnitř otráví. Proto je obsah bílkovin ve ledvinové dietě snížen a současně je věnována pozornost vysoce kvalitním zdrojům bílkovin.

Problémem u koček s nemocnými ledvinami je také nedostatek chuti k jídlu, proto je důležité, aby bylo krmivo chutné.

Kočky s onemocněním jater potřebují snadno stravitelné jídlo

Kromě ledvin jsou pro správný metabolismus kočky nezbytné i játra. Úkoly jater jsou rozmanité: přispívají k trávení tuků a metabolismu cukru, podílí se na detoxikaci a působí jako skladovací orgán. Nejvýraznějším příznakem onemocnění je žloutnutí kůže a viditelných sliznic, také nazývané žloutenka. Bohužel se takto zjevné příznaky objevují až při ztrátě 70 % jaterní tkáně, kdy už dochází s selhání jater.

Jaterní dieta se skládá z vysoce koncentrovaných a snadno stravitelné základních živin. Obsah proteinu je snížen a zbývající část je získávána ze zvláště kvalitních zdrojů. Složité uhlohydráty pomáhají udržovat konstantní hladinu cukru v krvi. Játrům se tak uleví. Vyšší obsah tuku zvyšuje také oblíbenost žrádla u koček a energetický obsah krmiva.

Kočky s alergiemi musí být krmeny důsledně vhodnou stravou

U některých koček mohou určité složky krmiva způsobit nadměrné působení imunitního systému. K tomu může dojít kdykoli bez ohledu na to, jak dlouho již bylo krmení používáno. Spouštěčem jsou často určité zdroje bílkovin, vzácněji jiné složky krmiva, jako jsou zahušťovadla, barviva nebo konzervační látky. V případě potravinové alergie imunitní systém omylem vytváří protilátky proti těmto látkám. Důsledky jsou gastrointestinální potíže (zvracení, průjem) anebo různé kožní reakce (svědění, šupinatá a matná srst). Reakce imunitního systému tím vlastně vyvolává potravinovou alergii.  Poznámka – svědění je obvykle prvním příznakem potravinové alergie.

Důležité je zjistit jaká složka stravy je pro kočku alergizující, a to pomocí eliminační diety, kde kočka dostává dříve  jí neznámý zdroj proteinu, a následnou provokační dietou, lze identifikovat alergenní složku. Protože však mnoho koček již přišlo do kontaktu s několika zdroji bílkovin v komerčně vyráběnému krmivu, je těžké zjistit, která složka stravy kočce způsobuje problémy. Proto je výhodné raději přejít na hypoalergenní krmivo. Potravinová alergie se může projevit už i u koťat. Pro ty je určené například speciální antialergické krmivo pro kočky od 6 měsíců.

Alternativou může být Alergická strava z hydrolyzovaných proteinůV procesu hydrolýzy jsou proteiny tak silně redukovány určitými enzymy, že imunitní systém již nerozezná typ proteinu, a proto na něj nereaguje. Také BARF, tj. syrová strava připravená z jednotlivě zvolených složek, můžete dosáhnout velkého úspěchu v alergiích na krmivo, ale vyžaduje také hodně znalostí o zvláštních výživových potřebách kočky.

Kočka ve stresuSpeciální krmivo pomůže i během stresujících časů

Kočky jsou velmi citlivá zvířata a reagují často výrazně na stresové situace a změny v jejich prostředí. Speciální krmivo může pomoci v období stresu a se zvýšenou úzkostí. Například alfa-casozepin, proteinová složka mléka s anxiolytickými vlastnostmi, a aminokyselina L-tryptofan (předstupeň serotoninu „hormonu štěstí“), poskytují úlevu od stresu. Přidání do ve vodě rozpustného vitaminu B3, který působí v centrálním nervovém systému jako uklidňující složka slouží k rozpoznání kvalitního antistresového krmiva.

Strava není samozřejmě sama o sobě všelékem, ale může výrazně zlepšit celkové životní podmínky kočky a snížit chronický stres a mít pozitivní vliv na psychiku. Pokud nastane předvídatelná stresová situace, jakou je například stěhování, mělo by se s krmením speciální stravou začít včas (asi dva týdny předem), aby kočka mohla těžit z účinku krmiva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *