Chcete další kočku do domu? Chce to přípravu!

2 KočkyMáte jž doma jednu kočku a přemýšlíte o pořízení další? V tom případě by vás mělo zajímat jak svou starou kočku na tuto situaci připravit. Nedostatečná příprava může být v konečném důsledku nepříjemným překvapením jak pro vás, tak i vaši kočku. Jak to tedy můžete oběma kočkám usnadnit?

Vyhněte se žárlivosti 

Nejdůležitější věc, kterou můžete pro svou kočku udělat, je, že jí dáte najevo, že nemá důvod k žárlivosti a že nemusí bojovat o vaši přízeň. Protože pouze pokud si vaše první kočka bude jistá svou pozicí u vás doma, může být pak nakloněna novému kočičímu členovi domácnosti.

Jaká situace může nastat?

Jednoduchý případ: Pokud víte, že vaše kočka dříve byla v kontaktu s jinými kočkami a neměla s tím nejmenší problém, tak za předpokladu, že neuděláte jako chovatel žádnou zásadní chybu, ​​můžete předpokládat, že se obě zvířata boudou moci dát brzo dohromady a že se budou mít ráda. Záleží samozřejmě ale i na povaze nové kočky.
Náročnější případ: Pokud vaše první kočka byla dlouhodobým jediným vládcem ve vaší domácnosti, nemusí být situace až tak snadná. Nová kočka v jejím teritoriu jí může opravdu silně znekldnit a může jí vnímat jako vetřelce. V tomto případě lze jen doufat, že nová kočka bude mít spoustu trpělivosti a velmi vyváženou povahu, diky které se napjaté vztahy brzo uklidní.
Obtížný případ: Může se stát, že se obě kočky nebudou mít rády hned od začátku. Hodně zde záleží na povaze kočky i na pohlaví. Určitě bude náročnější dát dohromady 2 nekastrované kocoury nebo dvě dominantnější kočky než klidné a pohodové kočičky, které se komfliktům vyhýbají. Proto je výběr důležitý. Pokud si další kočičku berete z útulku, dejte na rady ošetřovatelek. Znají své svěřence často velice dobře a vědí přesně jakou mají povahu. Obecně platí, že starší kočky reagují lépe na mladší nebo koťata, dokáží je dobře přijmout. Pokud na sebe kočky od začátku syčí a začnou se napadat, bývá už často pozdě, protože si na sebe vytvořily špatný první dojem. Znamenalo by to pro vás mnohem více práce, aby se spřátelily a ani to by se nemuselo vždy povést. Proto je dobré takové situaci předejít.

Jak se připravit na příchod nové kočky

Vybavte svůj domov potřebnými kočičími doplňky (přepravka, záchod, misky, kartáčhračky a škrabadlo). Novou kočku dejte do místnosti, ve které sice nebude sama, ale nesetká se přímo s druhou kočkou. Vyberte si místnost, do které vaše původní kočka nechodí až tak často, takže jí nepovažuje za své teritorium. V žádném případě to nesmí být prostor jejich majitele (ložnice). Ideální je proces sbližování obou koček provádět za pomoci druhé osoby. Přednostně si vyberte jinou osobu v rodině, která poskytne nováčkovi potřebný pocit bezpečí. Pokud žijete sami, budete muset věnovat zvýšenou pozornost tomu, abyste první kočku nenechali stranou a neměla tak pocit, že se jí dostatočně nevěnujete. Ještě než vaše kočka uvidí nově příchozí, ví, že v domě je jiná kočka. Cítí ji. Není proto špatným nápadem přivést nováčka do domu pouze tehdy, když byl provoněn jinou vůní, například uzeným lososem nebo mezi další možnosti patří vysoce zředěná octová voda, catnip nebo dětský zásyp.

Cats-1577580 340

Jak obě kočky skamarádit

První den by měla nová kočka strávit bez kontaktu s druhou kočkou. Potom bude zvědavost obou koček tak velká, že budou nejspíš sedět na obou stranách dveří a hledat kontakt. Otevřete dveře nejprve jen malou mezerou, aby mohliy něco čichat. Ale neotevírejte je tak daleko, že by hlava prošla. Pokud na sebe kočky syčí nebo vrčí, tak jim nejprve umožněte jen krátké očichání mezerou ve dveřích. Pokud si všimnete, že zvědavost je spíše pozitivní, nic nebrání skutečnému setkání. Ideální je, aby každý člověk svěřenou kočku za dobré chování odměňoval oblíbeným pamlskem, který zároveň odpoutá pozornost obou koček od celé situace a zaměří jí naopak k něčemu pro ní velice pozitivnímu. K otpoutání pozornosti můžete využít i oblíbené hračky.

První dny

Po dvou nebo třech dnech můžete obě kočky nechat, aby se k sobě přiblížily. Nakrmte obě kočky před jejich setkáním. Pak vezměte tu starou kočku do klína. Umístěte novou na vyvýšené místo, aby se necítila ohrožena. Vyberte si místo, které stará kočka nemá jako své oblíbené, spíš vyberte nějaké neutrální. Kočky dávejte dohromady několikrát denně, podle toho, jak se chovají, jen na pár minut, nebo dokonce na hodinu nebo více. Obecně platí, že vztah dvou koček se usadí asi za čtyři týdny někde mezi skutečným přátelstvím a úplným nepřátelstvím. Nepřátelství je u mladých koček poměrně vzácné.  Pokud ale dáte dohromady dvě dospělé kočky, měli byste počítat i s tím, že je budete znovu oddělit a že zvykání bude delší.

Jak se chovat správně

  • Vyhnout se žárlivosti: To se snadněji říká, než udělá, protože si brzy uvědomíte, že na jedné straně chcete chránit novou kočku, na druhé straně, ale také nevyvolávat žárlivost u té staré. Snažte se chovat k oběma kočkám stejně, aby neměla ani jedna pocit, že nemá vaši pozornost.
  • Pozorujte: Nenechávejte kočky v prvních dnech společně v místnosti. Vezměte si spoustu času, možná pár dní volna a věnujte jej svým kočkám.
  • Nezapomeňte: Nová kočka by neměla od začátku získávat více pozornosti než stará kočka. Je to důležité právě na začátku – dát jí emoční bezpečí. Udržujte své obvyklé rituály (např. čas vyhrazený mazlení a hraní), vždy je nejprve nakrmte. Mluvte na svou starou kočku často, tak se vyhnete žárlivosti na nováčka.
  • Držte se stranou: Nezasahujte do malých hádek, ale vypořádejte spor pouze v případě, že boj eskaluje. V případě eskalace můžete použít stříkající vodou, pískat na píšťalku, ale držte ruce mimo hádku. A vyhýbejte se tomu, aby jste některé kočce stranili, protože tím se může jejich vztah ještě zhoršit.

Máme se rádi

Tipy

Vyhněte se nátlaku: Kočky nemůžete nutit, aby se navzájem snášely! Proto je nejlepší umožnit jim, aby se k sobě navzájem dobrovolně přibližovaly a navzájem se přátelily vhodným tempem.

Dopřejte si přestávky na odpočinek: Někdy je lepší dočasně oddělit útočníky prostorově, namísto toho, aby je neustále nutili, aby byly neustále spolu. Zkušenost ukázala, že příležitostná přestávka  může pomoci k míru, zejména v době vzájemného poznávání.

zdroj, ze kterého jsem vycházela: www.geliebte-katze.de

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *