Beutenah – granule lisované za studena

GranuleBeutenah jsou granule lisované za studena s nejvyšším udávaným obsahem proteinů na trhu (98%).  Já jsem využila reklamní akce, v rámci které nabízel jeden e-shop zaslání těchto granulí zdarma (resp. pouze za poštovné).

Po otevření balení jsem byla velice překvapená, protože se nejedná o granule jak je běžně známe, ale na první pohled vypadají spíš jako granule pro králíka nebo morče, což je zřejmě způsobené vysokým podílem bylin.

Granule obsahují sušené kuřecí maso,  tuk z kuřete, sušená játra, rybí olej, skořápky z vajíček, bylinky, konopný olej  a další ingredience. Celkově obsahují 59 % syrových proteinů, 16 % tuku, 8,2 % tvoří popel, 3,2 % vláknina, 1,1 % calcium, fosfor 0,9 %. Dále pak vitamíny A, D3, E, B1, B2, B6 a 12, Taurin a Riboflavin.

Udávané množství na den mě také trochu zaskočilo, protože se mi zdá nízké. Pro kočky s váhou 2 -4 kg je to 35 – 65 g, kočka 4-6 kg má dávku 65 -100 g a 6  -8 kg těžká kočka by měla sežrat denně maximálně 100-130 g.

Co je ale nejdůležitější, mé kočce nesmírně chutnají. Každé ráno čeká na dávku svého krmení a sežere je do poslední malé granulky a ještě vylizuje i ten prášek, který po nich zůstane. Vždy když otevřu skříňku, ve které je mám, tak přiběhne a doufá, že dostane další,  takže dávkování se opravdu oplatí hlídat. Při tomto způsobu krmení je však určitě nutné dbát a dostatek vody v misce. Moje kočka normálně moc nepije, potože ji krmím vlhkým krmivem, ale po těchto granulích se běží vždy napít. Já osobně je požívám pouze doplňkově, ale mohu je doporučit. Vypadá to, že stejnou zkušenost mají i další majitelé koček, protože jsem se dívala i na zahraniční weby a našla tam spoustu pozitivních recenzí.

Zajímavost (zdroj: VášChovatel.cz a krmiva-grel.cz)

Možná vás nepadne stejná otázka jako mě: Proč se do krmiva pro kočky a psy přidává popel? Zde je odpověď!

Obvyklý mýtus spočívá v tom, že se lidé domnívají, že popel je přísada, která se přidává do krmiva pro zvířata jako tzv. výplň.

Popel však není přidanou složkou, ale měřítkem skupiny živin, v tomto případě minerálů. Slovo „popel“ je jednoduchým technickým termínem pro základní minerály, které mazlíček potřebuje včetně hořčíku, železa, draslíku, zinku, vápníku, fosforu a dalších. Krmivo pro domácí mazlíčky proto nemůže být vyrobeno bez “popelu”, protože tyto minerály jsou nezbytné pro přežití zvířete.

Proč jsou minerální látky označované jako popel?

Aby bylo možné zjistit, kolik tuku, bílkovin, sacharidů, vlákniny a minerálů se nachází v určitém krmivu, musí nejprve projít testováním ve speciálním přístroji, který se nazývá kalorimetr. Ten krmivo zanalyzuje a změří, jaká je energetická hodnota kcal/100 g, jaké je celkové hrubé množství bílkovin, vlákniny a tuků.

To, co zbylo na konci procesu testování, je minerální obsah krmiva označovaný jako “popel” neboli také anorganická hmota. Je to jednoduše to, co zbylo poté, co se granule spálíStanovení popela se provádí bezplamenným spálením vzorku v keramickém kelímku. Na začátku měření se zváží prázdný kelímek, a pak se do něj naváží požadované (přesné) množství vzorku. Vzorek se dokonale usuší při teplotě 103 °C po dobu 24 h. Následně se spálí v peci při teplotě 550 °C. Tak dlouho, dokud nemá popel světle šedou až bílou barvu – vymizí černé uhlíkové částice. Po dosáhnutí požadované barvy se kelímek se vzorkem krmiva nechá zchladnout na výchozí teplotu a opět se zváží. Z obou hmotností spočítáme obsah popele v testovaném krmivu.

Tato technika se používá k určení výše živin v krmivech pro zvířata. Termín „popel“ je tedy ukazatelem celkového minerálního obsahu granulí. Pojem „popel“ v souvislosti s granulemi pro vaše mazlíčky by vás rozhodně neměl znepokojovat. Jde o nezbytnou součást potravy a poskytuje údaj o celkovém množství minerálů. Mýtus o tom, že je popel pouhá přísada a přidává se jako levná náhražka kvalitních surovin, můžete po dnešním článku pustit z hlavy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.