Jaké krmivo je pro vaši kočku nejlepší?

Čím krmit svého kočičího přítele je nepochybně velmi často diskutovaným tématem. V nějakém období se tím zabývá snad každý majitel kočky. A může to chvilku trvat než se na krmení se svou kočkou zhodnete. Je to, co vaší kočce chutná, opravdu to nejlepší co jí můžete dát? To je velice správná otázka. Podle některých studií totiž existují některé průmyslově vyráběné krmiva, které nemusejí být pro kočku tou nejlepší volbou.

Krmení koček

Z osobní zkušenosti vím, že vybrat to  správné žrádlo pro kočku je někdy náročné. Moji kočku mám od osmi měsíců. Původní majitelka mi řekla, že je zvyklá na fialové kapsičky, které by prý kočky zaručeně kupovaly. Já jsem chtěla ale vyzkoušet i další značky a tak jsem začala trochu experimentovat. Musím přiznat, že jsem se ze začátku nechala ovlivnit reklamou i cenou. Zkusila jsem značky jako Sheba, Propesco, Coshida, Kitekat (ten snad jen jednou – měla jsem pocit, že kočce po něm páchne z pusy a to co z ní šlo druhou stranou také moc nevonělo), Gourmet Gold (ten mi kočka nechtěla vůbec žrát) a další. Jako začínající chovatel jsem naivně spoléhala na to, že krmivo bude vyvážené a dostateně kvalitní. Bohužel není to pravidlem.

Mé kočce například nesmírně chutná Felix. Po bližším prokoumání balení jsem ale zjistila, že podíl masa v těchto kapsičkách jsou pouhé 4 %. Další jsou látky živočišního původu a dochucovadla, což bude důvod, proč to kočkám tak chutná a dává to páníčkovi pocit, že dělá všechno pro zdraví své kočky. Avšak testy německého Stiftung Warentest ukázaly, že i krmiva renomovaných značek obsahují nadměrné množství některých látek,  které mohou poškodit zdraví zvířat při dlouhodobém používání. Takže vybírat poctivě se opravdu vyplatí.

KočkaJaké živiny opravdu potřebuje kočka?

V ideálním případě by mokré krmivo pro kočky mělo obsahovat přesně ty živiny, které potřebuje, a to ve vyváženém složení:

45 – 50 % voda.
35  % bílkovin
10 – 15 % tuku
vitamíny, vlákninu, minerály

Důležitým je mimo jiné správný obsah vápníku a fosforu. Oba jsou rozhodující pro zdravou kostní strukturu. Nicméně, pokud je ve stravě příliš mnoho fosforu, může u kočky dojít k život ohrožujícímu poškození ledvin. Toto nebezpečí existuje dokonce i u komerčně dostupných krmivech. Pokud opravdu chcete dělat všechno správně, chce to trochu samostudia.

Několik základních rad

  • Kdo dává kočce suché žrádlo (granule), by neměl nechat kočku nikdy bez misky vody. Jak název naznačuje, tato forma žrádla obsahuje výrazně méně tekutiny než mokré krmivo.
  • Suché žrádlo je daleko od přirozeného jídla koček. Může se však čas od času podat jako alternativa. Výhodou suchého krmiva je, že si na něm kočka trochu potrénuje zoubky, které se tímto i částečně čistí. Navíc ho můžete nechat v misce dlouho bez obavy, že se rychle zkazí. Kočka k němu může mít přístup celý den, pokud nemá problém s nadváhou a přísun potravy u ní musíte hlídat.
  • Koťata potřebují speciální potravu poté, co začnou přecházet z mateřského mléka (obvykle po přibližně čtyřech týdnech). V tomto období je potřeba, aby měly dostatek jídla, protože jejich žaludek roste velmi rychle.
  • Také kočkám, které jsou starší deseti let je potřeba dopřát speciální krmivo pro “seniory”, protože u zvířat se věkem zvyšuje potřeba vápníku. V tomto ohledu je zásadní provádět pravidelné veterinární vyšetření.

Majitelé koček by měli také okamžitě vyhledat veterináře, pokud kočka náhle přestane žrát, mohlo by se jednat o vážné onemocnění.

Jaké vitamíny kočka potřebuje?

Pro lidi je nesmírně důležitý vitamín C. Tento vitamín ale kočka dokáže vyrobit sama ve svých játrech, takže jeho přidávání do stravy není nutné. Karoten z mrkve a špenátu, ze kterého člověk získává vitamín A kočka nedokáže využít. Lovci myší jsou závislí na dávce vitaminu A, který je obsažen výhradně ve vnitřnostech jako jsou játra myší. Potřeba vitamínů u lidí a koček je proto velmi odlišná.

Vitamíny jsou organické látky z rostlinných a živočišných potravin. Ovládají, urychlují a ovlivňují nespočetné tělesné funkce. Správná dávka zde hraje rozhodující roli. Příliš mnoho a příliš málo vitamínů rozpustných v tucích může kočce ublížit. Vzhledem k tomu, že komerční kompletní výživy jsou přizpůsobeny potřebám koček, jsou pro jejich zdraví do krmiva přidávané vitamíny. V tucích je rozpustný vitamín A, D a E. Vitamin A je důležitý pro zdraví pokožky, sliznic a očí. Vzhledem k jeho rozpustnosti v tucích se nemůže jednoduše vylučovat močí, ale ukládá se játrech a ledvinách. Proto může nadměrná spotřeba potravin bohatých na vitamin A nebo vitamínových doplňků vést k symptomům intoxikace. Takže dávejte pozor při krmení syrovými hovězími játry, protože  to je to pravá vitamínová bomba co se týče právě vitamínu A. Naopak příliš málo vitaminu A, může u kočce způsobit problémy s kůží, plodností a problémy se zrakem.

Vitamín D je nezbytný pro zdravé zuby a kosti. Nedostatek je extrémně vzácný, jelikož vyvážené jídlo ho obsahuje dost. Předávkování dalšími vitamíny (D, E, K) je pravděpodobnější a může vést k kalcifikaci ledvin, onemocnění jater a stěn krevních cév. Bohaté na vitamin D jsou zejména játra, olej z tresčích jater a ryby. Příliš časté krmení koček tuňákem v oleji proto není prospěšné a může způsobit zdravotní problémy. Vitamin E je antioxidant zodpovědný za ochranu buněk, který se nachází hlavně v zrnech a oříšcích, avšak málo v živočišných potravinách. Vitamín K je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve.  Dále je nezbytný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolizmu proteinů cévní stěny.

Je dobré vědět

Na rozdíl od vitamínů rozpustných v tucích neexistuje riziko předávkování pro komplex vitamínů C, H a B rozpustných ve vodě. Nedostatek různých vitamínů B, které plní různé funkce v metabolismu, je patrný během několika týdnů. Takže probíhající nedostatek vitaminu B1 způsobuje pohybové poruchy. Bohaté na vitaminy B jsou zejména játra, maso a kvasnice.

Závěrem

V České republice se testy krmiva dělají poměrně málo a ne pravidelně (alespoň mě se nepodařilo dohledat větší porovnávací test). V Německu jsou opět o krok dále. Testy se dělají pravidelně a s velkým zastoupením různých značek. Bohužel ne všechny značky jsou dostupné na českém trhu. Často se jedná o lokální značky, které u nás nejsou vůbec známé.

Dle výsledků testu z roku 2018 je možné doporučit krmiva:

Applaws (vítěze testu), Carny (toto krmivo mi mimochodem bylo doporučeno hned z několika zdrojů) a za sebe mohu doporučit krmivo Bozita s vysokým podílem masa.

Dlouhodobě mají velice dobré hodnocení i konzervy Mac`s, které jsme s mojí kočkou také podrobily testu (teda testovala hlavně kočička Míša) a její obsah u nás zmizel bez nejmenšího zbytečku, což je u té mé mlsalky opravdu vzácností. Jedná se krmivo s vysokým podílem masa (různé druhy), neobsahují sóju, lepek, konzervační látky, umělé barviva, ochucovadla a kostní moučku. Naopak obsahují potřebný taurin.

Samozřejmě jsou i další značky krmiv, které jsou kvalitní nebo minimálně kočce neublíží. Zároveň existují i další způsoby krmení koček (např. BARF, kterému se bude věnovat v dalším článku).

Zdroj: www.geliebte-katze.de, www.vergleich.org

2 Responses to “Jaké krmivo je pro vaši kočku nejlepší?

Leave a Reply

Your email address will not be published.