Proč kočka močí do mé postele?

Důvodů proč kočka močí do postele může být poměrně dost. Když kočka močí kdekoli jinde než do kočičí toalety, tak první krok, který by měl její majitel udělat, je nechat prověřit její zdravotní stav, protože častým důvodem pro toto jednání jsou právě zdravotní problémy.  Nejčastěji se může se jednat o infekci močového měchýře, který způsobuje zánět. Nepříjemné pocity spojené s tímto onemocněním si může kočka spojit se svojí toaletou a proto si vybere pro močení jiné místo. V těchto případech je také obvyklé častější močení (většinou menší množství moči), takže se může stát, že toaleta je brzo plná a kočka už na ní nechce chodit. To je důvod, proč si kočka volí další místa v bytě a často nezůstává jenom u jednoho. Z osobní zkušeností vím, že když měla moje kočka zánět měchýře, tak využívala k močení každé místo, které jen vzdáleně připomínalo záchod (podložka v koupelně, deka, dokonce i igelitový sáček, který ležel na zemi).

Kočka v posteliPokud je zdravotní problém zcela vyloučen, tak je čas zaměřit se na zjištění toho pravého důvodu. Někdy to vyžaduje menší pátrací akci.  V první řadě by jste se měli podívat na velikost, druh, a umístnění toalety a také na stelivo, které používáte. Kočky mohou mít v této oblasti jiné preference než lidé. My lidé upřednostňujeme často uzavřené toalety, ve kterých není obsah tolik na očích. Kočky naopak preferují spíš otevřené toalety, ve kterých mají víc prostoru a je pro ně snadnější je používat. Příliš malá uzavřená toaleta může být důvodem proč jí kočka nechce navštěvovat.  Co se týče velikosti – obecné doporučení, že toaleta by měla být jeden a půlkrát větší než délka těla kočky (bez ocasu).

I takto může vypadat kočičí toaletaNeméně důležitý je i výběr podestýlky (steliva). Výrobci se snaží opět zavděčit hlavně páníčkům a vyrábějí parfumovaná steliva nebo steliva ze silicagelu. Toto stelivo může být ale pro kočky nepříjemné, protože má ostré okraje a pro jemné kočičí tlapky je nepříjemné po něm chodit nebo používat k zahrabávání, což většina koček instinktivně dělá. Proto kočkám obvykle vyhovuje spíš klasické hrudkující stelivo na bázi bentonitu s jemnou zrnitostí. Také je potřeba zvážit, zda kočičí toaletu čistíte dostatečně často. Měla by se čistit minimálně jednou za den, ale lepší je to udělat 2 x (ráno a večer).

Dobrým řešením této situace bývá přidání dalšího záchodu navíc. Můžete vyzkoušet jaké má vaše kočka preference, tím, že jí dáte možnost vybrat mezi otevřených a uzavřetým záchodem. Je však potřeba myslet na to, že pokud vaše kočka doposud uzavřenou toaletu nepoužívala, bude jí nutné ukázat jak se používá a naučit jí přecházet přes plastová dvířka toalety.

Dalším aspektem je místo vhodné pro toaletu. Je dobré volit místo, kde není kočka rušena a kde může v klidu vykonat svou potřebu. Pokud máte již starší kočku a cesta k toaletě by pro ní byla moc namáhavá, je vhodnější změnit místo toalety tak, aby k ní měla lepší a snadnější přístup. Pokud nemáte dostatek času na čištění toalety nebo se chystáte odjet pryč na víkend, je vždy nutné dát kočce minimálně o jednu toaletu navíc, aby nedocházelo k nežádoucímu močení na jiná místa.

Kočka v posteliDalším důvodem močení do postele může být úzkost. Např. z nějaké výraznější změny v domácnosti (nový mazlíček, případně lidský člen domácnosti, stěhování atd.) Některé kočky močí do postele, pokud jejich páníčkové pracují dlouhé hodiny nebo často cestují. Dochází k tomu, když je majitel mimo domov nebo mimo město a kočka ho již netrpělivě očekává. Je to způsob, jak kočka vyjadřuje svou nespokojenost. Je nešťastná nebo stresovaná ze samoty, případně neznámé situace, na kterou není zvyklá. Někdy může kočka močit na straně postele osoby s níž má z jejích pohledu konflikt. Může jednat například o nového partnera, kterého zatím nepřijala. Snaží se tak překrýt jeho pach tím svým. Někdy může být nevhodné chování kočky důvodem, proč uvažujete, že se jí vzdáte a najdete jí nový domov nebo se jí dokonce rozhodnete umístit do útulku. Každá taková změna je pro kočku další obrovský stres. Myslím, že určitě stojí za to zkusit nejdřív vyloučit výše uvedené důvody. Většina z nich má velice snadné řešení a díky nim budete moci žít se svou kočkou znovu společný a hlavně spokojený život.

Zdroj fotografií: www.ikeahackers.net, www.pixabay.com

16 Responses to “Proč kočka močí do mé postele?

 • Dobrý den, jaký by byl tedy postup v případě, že se v bytě nachází nový partner a kocourek močí na konci postele ? Partner má ke kočkám (dva kocouři) vřelý vztah, mazlí se s nimi, netuším tedy, co více dělat.

  • Dobrý den,

   abych byla schopná poradit, tak bych potřebovala víc informací. Pokud budete mít čas mi napsat, tak se pokusím rozluštit v čem by mohl být problém.

   1. Změnilo se u vás doma něco dalšího kromě partnera (stěhování, nové stelivo do toalety, umístnění záchodků?)
   2. Změnilo se chování kocourů mezi sebou? vychází spolu dobře nebo je znát boj o novou hierarchii v domácnosti?
   3. Kde kocouři obvykle spí? Nespali třeba předtím na místě, kde teď spí partner?
   4. Jsou kastrovaní? Značkovali již v minulosti? Mají možnost výběhu nebo jsou jenom v bytě?

   Obecně: Kočky mají velice dobrý čich, takže mohou pach moči cítit i když povlečení hned vyperete. Proto se snaží znovu a znovu tento pach překrývat resp. obnovit. Nejspíš se moč dostal i do matrace a na tu by mohl pomoct antibakteriální odstraňovač zápachu, který je k tomu přímo určen, následně bych zkusila matraci částečně překrýt igelitem a jako poslední ještě použít nějakou citrusovou vůni, tu kočky obecně nesnáší a mohlo by je to odradit. S klasickým odpuzovačem mám špatné zkušenosti. Kočka jej sice zaznamenala, ale vůbec jí to neodpuzovalo. Snad bude kombinace těchto metod účinná. Držím palce!

   P.S. Značkování “teritoria” je bohužel pro kočky přirozená věc, hlavně u nekastrovaných zvířat. Kastrací se může podařit značkování omezit, ale nemusí se to povést na 100 %.

 • Dobrý den,
  máme dvě kočky, jedna má rok a za týden jde na kastraci, druhá má půl roku a kastrovaná ještě není. Ta starší už mi delší dobu počůrává postel, různé věci, které jsou na zemi (chlupatý koberec, dříve sedačku – tu už dlouho ne, polštář, vak, jednou mi dokonce načůrala do kufru, ručník před sprchou když se sprchuji a podobné věci). První jsme si mysleli, že je to kvůli tomu, že jezdívám přes týden na koleje, ale věci mi počůrává i když jsem doma a možná snad ještě víc. Zkoušeli jsme difuzer proti stresu, ten pomohl jen na chvíli a pak pokračovala v čůrání dál. Přestěhovali jsme se, ale to už před půl rokem. Záchod mají jeden, protože moje mamka nechce slyšet o dalším záchodě, žijeme v malém bytě. Záchod je krytý a umístěný mezi komodou a knihovnou, hned naproti posteli. Na postel čůrá nejčastěji a většinou spíš na mojí stranu postele. Permanentně na postel rozprostírám polštáře a pelíšky, aby si tam nikde nenašla skulinku na počůrání, ale stejně si ji najde, pokud chce. Je hodně bojácná, kdykoliv přijde někdo nový, zazvoní zvonek, tak se běží schovat pod postel. Je spíš submisivní, mladší kočka je dominantnější. Veterináře jsem se ptala, ten mi řekl, že to určitě dělá kvůli tomu, že jezdím pryč, ale i když jsem doma přes zkouškové, přijdu k posteli a je počůraná. Mohla byste mi poradit, co s tímto problémem? Jsem už trochu v koncích, postel je počůraná skoro každý den.

  • Dobrý den Terezo,

   mám podobnou zkušenost, s mojí kočkou. U nás a myslím, že by tomu tak mohlo být i u Vašich koček to souviselo s dosažením pohlavní dospělosti. Kočka je kolem jednoho roku (ale může to být i dříve) považována za dospělou a začíná mrouskat. Mrouskání poznáte podle toho, že kočka začne být hlasitější, mňouká jiným způsobem než obvykle, je mazlivější (vyhledává často pánskou společnost – myslím lidskou :-)), když jí hladíte, tak může šlapat na místě zadními tlapkami. S tímto chováním souvisí i značkování (močení), tím se snaží dát kočka na vědomí všem kocourům, že je připravena k páření. Bohužel se to netýká pouze koček s přístupem ven, ale i bytových jako je ta moje. Takže u nás to bylo stejné, všechno co bylo na zemi a mělo obdélníkový tvar (stejně jako Váš kufr atd.) bylo v ohrožení (zřejmě si to částečně pletla se záchodkem). Takže se domnívám, že kastrace koček by měla pomoct. Rozhodně ale doporučuji víc záchodků v bytě. Vím, že to v malém bytě není ideální, ale obecně se vždy doporučuje mít jeden záchod navíc. Tj. při jedné kočce 2 záchody, u dvou minimálně 3. Důležité je záchody často čistit – ideálně 2x denně. U dvou koček na jednom záchodku určitě častěji. Kočky jsou velice čistotné a na záchod, ve kterém je hromádka už nepůjdou. A není co se divit, mají většinou zvyk své hromádky zahrabávat a komu by se chtělo hrabat v….no víte v čem :-))) Kočky mají taky často preference co se týče steliva a záchodu samotného. Já měla krytý i otevřený záchod a kočka vždy raději používala otevřený, protože je to pro ní pohodlnější a taky na určitý druh steliva nechtěla vůbec chodit. Zkusila jsem snad všechny druhy a zvítězilo klasické hrudkující.

   Také za tím může být částečně problém ve vztahu obou koček, pokud je jedna submisivní, tak možná hledá ochranu u Vás a když nejste doma, tak svou nespokojenost vyjadřuje tím, že Vám počurá Váš “pelíšek”, aby to nešlo přehlédnout. Nevím kolik máte doma odpočívadel pro kočky, ale pokud se kočky nemají úplně rády, tak je vždy dobré, nechat jim možnost trávit čas od sebe. Každá může mít jiné oblíbené místo, kde má svůj klid. Držím palce ať se to zlepší!

   P.S. Když u kočka jednou nějaké místo počůrá, tak to tam cítí opravdu dlouho. I po několika týdnech. Takže pročůranou matraci stále značkuje znovu a znovu. Takže ideální by bylo jí zcela vyměnit, ale zároveň přidat ty záchody navíc, aby byla menší šance, že se bude situace opakovat. Nejlepší to bude asi celé provést po kastraci. Pokud nemůžete matraci vyměnit, tak jí zkusit vyvětrat, prostříkat sprejem proti moči (na trhu je jich víc druhů) a nakonec zkusit nějakou citrusovou vůni, která kočky odpuzuje.

   Doplnění: Pro kočku může být obecně problém i v tom cestování. Moje kočka si na novou situaci zvyká obvykle 2 dny, takže pokud jezdíte domů na víkend, tak jste pro ní najednou po 5 dnech “nová” osoba v domácnosti a na Vaši přítomnost si patrně potřebuje znovu zvyknout a když si zvykne, tak opět odjíždíte a v jejích očích je to další změna. Některé situace bohužel člověk nezmění, takže jediné co můžete udělat je, že se kočkám bude v době Vaší nepřítomnosti někdo víc věnovat, aby se nenudily. Věnovat se víc hraní, zkusit kočku třeba něco nového naučit a za žádané chování jí odměnit, aby si jednání upevnila. A také je dobré, aby režim o víkendu nebyl úplně jiný oproti prac. týdnu. Kočky jsou fixované na místo, ale i na obvyklý režim v domácnosti.

 • Veronika
  3 years ago

  Dobrý den
  Mam jednu kočku, nevíme proč ale když spime kočka na nás močí, co tedy máme udělat aby na nás nemočila?

  • Dobrý den,

   tak to je opravdu nepříjemný problém, se kterým se člověk až tak často nesetkává, takže děkuji za tento dotaz. Začala bych od toho nejednoduššího řešení a to je vyloučení zdravotního problému u veterinárního lékaře. Pak je na místě otázka, zda se u vás doma něco nezměnilo, protože kočky velice často reagují na změny v domácnosti právě močením mimo toaletu. Může se jednat o nového člena domácnosti, nového domácího mazlíčka, stěhování, přesunutí nábytku nebo skutečnost, že trávíte v práci víc času než obvykle a nestíháte se kočce dostatečně věnovat. Také může být problém v novém místě pro kočičí záchod nebo nové stelivo, které kočce nevyhovuje. Z dotazu jsem pochopila, že močí na vás oba, takže by to nemělo souviset s tím, že si některou osobu značkuje jako svého favorita. Zkuste se zamyslet nad tím, kdy k tomuto chování došlo, co jej mohlo způsobit. Opravdu to chce zapátrat v mysli a najít tu správnou souvislost. Pokud na něco přijdete, tak klidně napište znovu, protože z původního dotazu se nedá problém dost dobře posoudit.

   P.S. Pokud kočka není kastrovaná, tak by kastrace mohla pomoct tento problém minimálně eliminovat, v ideálním případě úplně odstranit. Ale řekla bych, že za tímto problémem bude spíš nějaká větší změna.

 • Eliška Žebrakovská
  3 years ago

  Dobrý den, mám dotaz, máme doma cca 2 měsíce kočičku, je rok stará, vykastrovaná. Ale nastal problém začala mi čůrat do postele, není to pravidelně, jen občas. Chodí čůrat do postele jen mě, k synovi nejde. Proto je mi to divné, co mám dělat?

  • Dobrý den,

   nevím, zda jste četla komentáře pod článkem, hodně jsem toho doplnila právě tam (tak se budu možná trochu opakovat). Jako první by v případě močení mimo toaletu měla následovat vždy návštěva veterináře, aby se vyloučily zdravotní problémy (ty jsou častější u nekastrovaných koček, ale i kastrovaná kočička může mít potíže). Uvádíte, že jí máte krátce a z dotazu není jasné, zda znáte její zdravotní historii nebo zda jste s ní absolvovali zdrav. prohlídku. Pokud ne, určitě by to bylo namístě. Dále může být za tímto problémem jiné stelivo, než na které je zvyklá. Kočky většinou dobře tolerují klasická hrudkující steliva. S ostatními mohou mít problém. Neméně důležité je pravidelné čištění záchodku (2x denně) a při problémech bych doporučila přidat ještě jeden záchod navíc (1 kočka = 2 záchody). A spíše otevřené, aby nemusela vůbec zdolávat nějaké překážky. Taky tímto způsobem může kočka dávat najevo, že v domácnosti nastala nějaká změna (resp. u vás je pro ní celá domácnost nová), se kterou se nevyrovnala. Zkuste popřemýšlet, jestli nebyla zvyklá na jiný režim. Třeba měla možnost výběhu a u vás tuto možnost nemá, nebo byla zvyklá dostávat žrádlo v jinou dobu, v podstatě jakákoliv změna oproti režimu, na který byla zvyklá předtím. Pokud máte jiná zvířata je důležité, aby kočka mala nějaké místo pro sebe, kam se může schovat, když chce mít vlastní klid. Každá kočka je trochu jiná, ta moje si třeba ráda zaleze pod deku a odpočívá tam. Naopak nemá ráda boudičky na škrabadle, ty nepoužívá vůbec. Kočky jsou vždy tak trochu hlavolam. Chce to zkoušet 🙂

 • Dobry den, našly jsme tehotnou kočku, vzali ji domu. Má dva záchody, teď už i přístup ven. Za 7tydnu máme 5krat pocuranou matrací v ložnici, u mého syna byla na posteli jednou, dnes zapomněl zavřít dveře od pokoje a pocurala to tam během pár minut než jsem to zjistila a chtěla zavřít. Bohužel stejnou noc už byla i u nás když jsme spali. Záchod je pravidelně čistý, veterinář neshledal nic v nepořádku, kočka se normálně nechá hladit a i po tak krátké době už je jako doma. Spíš to vidím že si to znackuje, že cítí kde je nás nejsilnější pach a prostě si upevňuje svoje postavení. Počkáme do kastrace a jestli nepřestane tak z ní holt bude kočka venkovní a nebude mít přístup do baraku, takže jestli je ještě nějaká ráda co vyzkoušet tak budu ráda. Dekuji

  • Dobrý den,

   z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda to kočka dělá pouze v období mrouskání nebo i jindy. V období mrouskání to bývá běžnější a v podstatě normální, protože tím dává kočka najevo, že je přístupná k páření. Tím, že má u vás i přístup ven, tak může být toto chování v podstatě i tak trochu nechtěně podporováno, protože venku se potkává s jinými kočkami a kocoury a její přirozené instinkty se tím víc probouzejí a logicky je používá i doma, protože to tam považuje za své území. Pokud je to tak, tak by kastrace měla pomoct toto jednání utlumit. Navíc je však určitě důležité všechna místa, na které se vymočila vyprat, vyvětrat, pokud lze, tak vyměnit. Tady je nepříjemné to, že kočka má opravdu dobrý čich, takže pokud tam svůj moč stále cítí, tak se na místo ráda vrací, aby pach znovu obnovila. Zda se Vám povedlo pach opravdu odstranit poznáte podle toho, že tam kočka už nechodí očichávat přesně to místo, kde se vymočila. Sama vím, že když se mi kočka vymočila na koupelnovou podložku, kterou jsem okamžitě hodila do pračky, tak i po vyprání přesně strčila čumák tam, kde byl moč. Takže občas to chce vyprat i 2x. Jinak, kočky nemají rády citrusové vůně, tak třeba by to na ní zabralo (to spíš doplňkově po vyprání). Kromě toho existují speciální přípravky na odstranění zápachu z textilií. Mám s nimi docela dobrou zkušenost. Držím palce, ať se to zlepší!

 • Dobry den,

  Kocka mi moci na postel ale jen kdyz jsem doma. Abych to videl. Jedine co se zmenilo v posledni dobe jsou granule. Je mozne, ze by to bylo i tim?

  • Dobrý den Maxi,

   změna granulí by takový problém určitě neměla způsobit. Obvyklá negativní reakce na změnu granulí bývá, že je kočka jednoduše odmítá. Pokud se u Vás doma nic zásadnějšího nezměnilo, tak bych navrhovala, aby jste se pokusil kočce jenom trochu víc věnovat, víc si s ní hrát. Možná se cítí jenom osamělá. To by i odpovídalo tomu, že to dělá vyloženě před Vámi, aby jste to viděl. Chce Vám ukázat, že je s něčím nespokojená, vyžaduje zřejmě Vaši pozornost. Některé aktivnější kočky vyžadují víc hraní než ostatní, potřebují víc zabavit, případně hru obměňovat, aby to pro ně byla větší zábava. Některé kočky třeba milují udice, které napodobují let ptáčka (jsou běžně k dostání nebo je lze jednoduše vyrobit doma). Taková hra je dokáže dobře unavit, uspokojí si tím lovecké instinkty a jsou spokojené. Jinak, jak je už zde víc krát uvedeno, je potřeba vyloučit zdrav. problém (záněty moč. měchýře). Nekastrované kočky na to můžou trpět častěji (nevím, zda je kastrovaná). Snad to pomůže. Budu ráda za zpětnou vazbu a držím palce!

 • Dobrý den, máme kocoura 8 měsíců není zatím kastrovaný a asi 2x do týdne se stane, že se vymočí k nám do postele vždy na peřinu. Nikam jinam to neudělá, na záchudek chodí (pravidelně se čistí ráno i večer). Nic se u nás nezměnilo, věnujeme se mu pořád stejně, děti si s ním často hrají co on často vyhledává… Pomůže kastrace?

  • Dobrý den,

   kastrace obvykle opravdu pomáhá. Je ale potřeba počítat s tím, že se situace nemusí zlepšit ze dne na den, protože chvilku trvá než se z těla kočky/kocoura přirozeně vyplaví všechny hormony. Může to trvat pár týdnů, než dojde k zlepšení. Samozřejme vám nikdo nemůže zaručit, že problém 100 % odezní, ale většina majitelů koček po kastraci registruje výrazné zlepšení. Obecně po kastraci nemají kocouři takovou potřebu označkovávat si teritorium, ani se tolik toulat (pokud má přístup ven). Jsou celkově klidnější.

 • Zdravim mam dve kastrovane kocicky rok staré. Vzali jsme si je kdyz jim byly dva měsíce a nam se narodily děti. Vyrustaji spolu. Zadne stehovani nabytku a zadne zmeny u nas nenastaly. Zachodky mam dva na nerusenych mistech obe kocky mi ale nejradeji chodi do koupelny jen na jeden. Jakmile vykonaji potrebu ihned to uklidim, pisek obmnenuji kazdy týden za nový. Zdravotni komlikace nemají a snazim se jim venovat jak jen mi cas dovoli. Jedna z dvou kocek mi ale zacala curat v koupelne na rucniky tak jsme je odstranili z dosahu. No tak mi chodi do postele bud kdyz jsem s detmi venku nebo kdyz spim. Matrace jsem vycistila uz i koupila nove periny,postrikala citronobou tinkturou ale stale mi to dela. Jsem v koncich a opravdu si uz nevim rady co dělat.

  • Dobrý den Lenko,

   evidentně děláte všechno správně a k situaci došlo najednou, z ničeho nic. Osobně bych nechala kočičku (pokud víte, která to dělá) určitě vyšetřit na veterině, aby se vyloučil akutní zánět močového měchýře nebo nějaký jiný problém (ledviny, děloha). Může se samozřejmě jednat i o úplně jiný zdravotní problém, který je nutné vyloučit. Pokud jste tak již učinila a kočičky jsou v pořádku, tak zrovna u ručníků nebo koupelnové předložky bývá pro kočky lákadlem vlhkost. Pokud cítí, že předložka nebo ručník je vlhký, tak si ho mohou splést ze záchodem. Takže použité bych se snažila opravdu dát pryč z jejich dosahu. Jinak mě napadá už jenom to, že se jedná o kočky na začátku dospělosti a možná se snaží najít každá své místo v domácnosti. Nevím, jak dobře spolu vycházejí i když píšete, že je máte od koťátka, tak tou dospělostí se hodně mění. Dospělé kočky občas potřebují dostatek vlastního prostoru, o který se nemusí s tou další nijak dělit. Takže dostatek míst k odpočinku nebo škrabadel. Bylo by dobré vypozorovat, zda se jedna z nich necítí nějak utlačována tou druhou. Občas mohou kočky vůči sobě projevovat dominanci a ta, která se cítí víc utlačována reaguje tím, že se snaží na problém nějak upozornit. A často to bývá právě močením mimo záchod (jako projev nejistoty). Přeji Vám ať brzo zjistíte, co za tím je a bude vaše spolužití zase v harmonii.

Leave a Reply

Your email address will not be published.