Jak koupat kočku? Hlavně s klidem!

Příprava na koupáníKoupání kočky je pro začínající chovatele vždy tak trochu strašákem. Děsí nás už predtím, než si jej vůbec naplánujeme. Je totiž všeobecně rozšířené, že kočky se koupou vyloženě nerady, nesnáší vodu a manipulace s nimi je obtížná. Ono na tom samozřejmě něco je, ale osobně si myslím, že je to tak trochu přehnané. Je potřeba si uvědomit, že většina těchto informací je v podstatě založena na tom, co je pro kočky přirozené a je to součástí jejich povahy. Kočky jsou samostatná, nezávislá zvířata, která sebou nechávají nerady manipulovat ve velice všeobecné rovině. To znamená, že nedělají to, co po nich zrovna někdo vyžaduje a to se samozřejmé týká i koupání. Každý, kdo kočky trochu zná, ví, že je potřeba pochopit, jak kočka vnímají nové věci ve svém životě a to je hlavním klíčem k úspěchu.

Důležitá je příprava 

Jako první je důležité se sami dostat do pohody, uklidnit se. Pokud jste nervózní, tak kočka vaši náladu pozná a velice rychle jí dokáže přenést na sebe. Dodejte si sebevědomí, určitě to zvládnete 🙂 Určitě je vhodné vyhradit na první koupání dostatek času.

Pokuste se kočku pro vodu nadchnout

Zkuste napustit do vany trochu vody (cca 10 cm), voda by měla být samozřejmě teplá, ale ne příliš horká. Pamatujte na to, že kočky mají přirozeně vyšší tělesnou teplotu než člověk – v rozmezí 37,5 až 39 stupňů. Nalákejte kočku do koupelny. Pokud vás ráda všude následuje, tak o bude jednoduché. Kočky jsou přirozeně zvědavé,  takže je možné, že vaše kočka bude chtít nové prostředí sama prozkoumat. Dopřejte jí dostatek času. Pomoct můžou třeba i oblíbené hračky, které jsou voděodolné. Pokud je kočka v klidné, uvolněné náladě, tak jí můžete zkusit pomalu do vody položit, mě se osvědčilo na kočku počas celé doby mluvit klidným hlasem.

Když už se vám to povedlo a kočka je alespoň relativně klidná, můžete začít koupat. Moje kočka většinou dobře reagovala, když jsem jí celou srst namočila (byla už tak nějak smířená ze svým osudem :-)) Po důkladném namočení srsti přichází na řadu kočičí šampon, nikdy by se neměl používat šampón pro lidi, protože svým PH není pro kočky vhodný a může jim srst příliš vysušit a podráždit kůži. Kočku je dobré jednou ruku jemně přidržovat zepředu, aby nevyskočila a našampónovat malým množstvím přípravku. Posléze je potřeba šampon důkladně opláchnout – doporučuji nechat si v nějaké vhodné nádobě čistou vodu, kterou kočku opláchnete od posledních zbytků pěny. Pak už je to vlastně za vámi, kočku můžete jemňounce osušit ručníkem. Následně se kočka bude určitě chtít “dočistit” sama, takže ideální jí nechat v teplé místnosti s možností posadit se na kouplenovou podložku nebo ručník, kde svou hygienu dokončí.

Pokud první koupání nedopadlo úplně ideálně, tak dobrou zprávou je, že kočky není nutné koupat příliš často. Pokud kočku máte jenom v bytě, tak stačí koupat 1 – 2 krát za rok. Výjimku tvoří kočky Sphynx, kterým se údajně kůže promašťuje a pokud se pravidelně nekoupe, tak může začít páchnout. U těchto koček se koupání doporučuje dokonce každé 2 týdny. U obzvlášť agilních kočiček může pomoct menší prostor na koupání než je vana, kde můžete mít kočku víc pod kontrolou, např. vyřazená dětská vanička.

Občas se může stát, že v zadních partiích kočky uvízne něco, co by tam nemělo zůstat 🙂 Stává se to hlavně u dlouhosrstých koček. V takovém případě je možné kočku jenom kátce osprchovat. Opět platí, že je vhodné kočku nejdřív navyknout na zvuk a proud vody, zvolit příjemnou teplotu a zůstat v klidu! Někdy pomůže, pokud proceduru provádíte za pomoci dalšího dvounožce klidné povahy. Držím u prvního i dalších koupání palce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *