5 rad jak na výcvik kočky

Také máte někdy pocit, že vaše kočka přesně vycítí, kdy máte slabou chvilku a může vám začít tzv. tancovat přímo na nose? Já tedy ano. Zrovna dnes jsem se začala probouzet už někdy kolem 5 hodiny ranní (vím, zní to trochu šíleně, ale co nadělám) a na to má moje kočka Míša geniální senzor. I když je zavřená v pracovně na opačném konci bytu (po několika měsících experimentování jsme se rozhodli jí nechávat na noc v samostatné místnosti, abychom se vyspali a docela to funguje), tak zcela spolehlivě rozezná, že její panička otevřela oči i když jenom napůl. A samozřejmě, že se hned začala ozývat tichounce za dveřmi.

Řekla jsem si, že jí na chvilku pustím, aby se proběhla, když už jsem napůl vzhůru i když vím, že to nikdy není dobrý nápad. Ona se totiž nechce jenom proběhnout, chce abych se “proběhla” s ní, takže jakmile má možnost začne dělat v ložnici všemožné kousky, aby mě z postele vytáhla – ťuká packou do všecho co chrastí, bouchá, škrábě. Zásada číslo jedna je vydržet to! Ale copak to jde? Ví, že to na mě občas funguje a tak je vytrvalá a své jednání stupňuje.

Věřím, že nejsem jediná, která se dostala do této lapálie (částečně svým jednáním) v čase, kdy jsem o kočkách toho ještě moc nevěděla, proto jsem si řekla, že i když pořád dělám chyby, tak bych se mohla podělit o to, co jsem se spolužitím s kočkou dozvěděla:

  1. Pokud kočka dělá něco, co vám nevyhovuje, tak na to nereagujte – Moje kočka jednou zjistila, že bych nerada, aby mi poškrábala papírovou lampu vedle postele (stačilo jedno upozornění, že to nemá dělat) a od té doby jí začala používat jako signál, že ode mě něco chce. Věděla, že bude mít mou pozornost. Takže další pravidlo zní, pokud je to jen trochu možné, nereagujte hned na činnost, kterou nechcete, aby kočka opakovala. Zachovejte klid a zkuste její pozornost přesměrovat jakoby náhodou na něco jiného, zajímavějšího. Když už uděláte chybu a reagujete, tak příště se snažte nereagovat. Kočka to bude nespíš opakovaně zkoušet, ale zůstaňte ledově klidní.
  2. Domluvte si nějaký přijatelný signál – Pro svou kočku jste důležitou osobou v jejím životě a tak s vámi chce komunikovat. Proto hledá cesty jak to udělat nejlépe. Samozřejmě se na to dívá ze svého pohledu a hledá nejúčinnější cestu jak dosáhnout svého. Aby to bylo příjemné i pro vás je potřeba nastavit si přiměřenou formu komunikace. Abych pokračovala v příkladu s mou lampou, tak má kočka začala ve snaze sdělit mi, že má hlad ťukat i na vypínač lampy, což jsem využila tak, že jsem na to zareagovala a dala jí nažrat, tím zjistila, že to na mě funguje a používá to pravidelně. Já jsem spokojena, protože mi neničí lampu a ona je spokojená taky, protože dostane co chce. Zkuste tedy vymyslet takový komunikační nástroj a odměňte jí svou péčí hned jak jej použije. Buďte si jisti, že si to zapamatuje.
  3. Krmení se snažte dávat v pravidelnou dobu –  Kočky mají rády menší dávky krmení počas celého dne. To však není vždy možné dávat čerstvé a zároveň se nedoporučuje nechávat krmení dostupné celý den, protože pak kočka nemá potřebný řád a pokud je to mlsalka, tak může mít časem i problém s nadváhou. Podle mých zkušeností je kočka schopná se přizpůsobit rozdílným variantám krmení – 2x, 3x denně, ale i na požádání. Záleží jak si to nastavíte. Pokud však budete provozovat krmení podle přání kočky, stane se vám to co mě, že kočka cití závislost na mě co se týče krmení a hlavně získá pocit, že si o něj může říkat kdykoliv, takže se to stane pro vás časem omezující. Takže tuto variantu moc nedoporučuji 🙂
  4. Buďte důslední – Kočka má ráda věci pod kontrolou a ráda by tam měla i vás.  To ale nesmíte dovolit, protože vás pak ta malá mrška bude ovládat 🙂 Nemyslím tím, že by jste se neměli snažit vyhovět jejím potřebám, ale všechno musí mít hranice. Ideální je nastavit pravidelný režim co nejdříve! Kočka je schopna si rychle zapamatovat kdy dostává žrát, kdy je čas na hraní a na spánek. Každá změna jí však dokáže vyvést z pravidelného režimu, který potřebuje pro svůj a samozřejmě i váš klid. Pravidelnost jí dodává jistotu, že vše je v pořádku a bude o ní postaráno. Možná jste si všimli, že kočka zaznamená i nejmenší změny v místnosti hned jak tam přijde. Její přirozeností je hlídat, zda je všechno v okolí jak má být, proto na každou změnu reaguje velice rychle. Bohužel jí některé změny mohou příliš stresovat, což se může negativně projevit na jejím chování. Naštěstí se většinou za pár dnů dokáže adaptovat a problémy samovolně odezní.
  5. Odměňujte, odměňujte a zase odměňujte – Samozřejmě za žádoucí chování. Kočku nikdy netrestejte, a to žádnou formou. Třeba omezováním vstupu do určitých míst tzv. za trest. Nejenže to nemá význam, protože kočka své jednání nechápe jako dobré nebo špatné (chová se dle své přirozenosti), ale také by se váš vztah mohl zkomplikovat a problémy by mohly eskalovat a každý problém, který se u zvířete zafixuje se řeší mnohem hůř.

Tak to bylo 5 základních rad, které jsou myslím důležité pro spokojené spolužití s kočkou. Pokud se rozhodnete vyzkoušet je, tak přeji hodně zdaru!

P.S. Pro ty, kteří se možná zamýšlejí nad tím, proč píšu, že kočku zavírám na noc do samostatné místnosti a zároveň uvádím, že kočku nemáte určitě trestat omezováním vstupu na určitá místa jen doplňuji, že tento režim kočka nechápe jako trest. Spát do samostatné místnosti chodí sama po vlastním vyžádání, protože ví, že dostane před spaním trochu žrádla a pak spokojeně usne na křesle. Pokud jí zavřu bez toho, aby tam sama chtěla být, tak začne tak do 5 minut škrábat na dveře. U kočky (a vlastně všech zvířat) je velice důležitá pozitivní motivace k tomu, aby věci dělala dobrovolně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *