5 luxusních plemen koček, které nemůže mít doma každý

V lidské povaze byla vždy touha vlastnit něco jedinečného a originálního, co nikdo jiný nemůže mít. Tato touha se nevyhýbá ani oblasti domácích mazlíčků, kočky samozřejmě nevyjímaje. O exotické a hybridní plemena koček je ve světě velký zájem pro jejich atraktivní vzhled a hlavně jedinečnost.

Jak všichni víme, kočky jsou úžasným a velice oblíbeným domácím mazlíčkem. Jejich výhodou je, že existuje velká rozmanitost plemen, ze kterých je možné vybírat a každý kdo touží po věrném čtyřnohém kamarádovi si může vybrat tu pravou pro sebe. Někteří zástupci těchto kočičích plemen (hlavně těch divokých) potřebují zvláštní péči a pozornost, zatímco jiné nepotřebují žádné speciální zacházení. Náklady na exotické kočky  jsou pochopitelně vysoké a mohou vyšplhat až do obrovských výšin (až na 2.650.000 Kč). Vzhledem k tomu, že některá plemena mají určité jedinečné fyzické vlastnosti, potřebují někdy dokonce speciální veterinární péči.

ElfcatKočka Elf (náklady 42 000 Kč)

Jedná se o poměrně nové hybridní plemeno, které je extrémně vzácné. Elf byl vyšlechtěn v roce 2006 ve Spojených státech skřížením plemen Sphynx a americké kočky Curl. Elf má uši amerického Curl a vzhled Sphynxe – bezsrsté tělo a vysoké lícní kosti. Hmatové vousy a i vousy  u tlamičky jsou krátké a řídké. Jejich kůže má vrásčitý vzhled kolem tlamy, uší a ramen. Křivé uši a bezsrstá kůže dělají kočku Elf snadno rozpoznatelnou. Elf kočka váží kolem 5,5-8 kg. Je k dispozici v různých barvách a se znaky. Pro odstranění přebytečné mastnosty z pokožky je potřeba pravidelné péče, jinak by kůže mohla být příliš promaštěná a nepříjemná na dotek. Vystavení drsným slunečním a chladným podmínkám po dlouhou dobu je pro ní škodlivé kvůli absenci chlůpu. Jinak je to zdravé plemeno bez genetických onemocnění. Plemeno se těší velké oblíbenosti kvůli tomu, že je podobná Dobbymu z filmové řady Harry Potter. Za tímto trochu podivným vzhledem je plemeno, které je atletické, společenské, přátelské, inteligentní a velmi láskyplné. Elf chce být svému majiteli vždy na blízku. Snadno se přizpůsobí každému novému prostředí a dalším zvířatům v domě.

Karakal (náklady 210.000 Kč)Karakal

Karakal je středně velká divoká kočka, která je bohužel na pokraji vyhynutí. Před několika lety byly Karakaly zařazeny z kategorie divokých koček do exotických plemen.  Získání Karacala od chovatele je v dnešní době velmi vzácné a je to možné pouze u dobrých a uznávaných chovatelů. Jméno Karacal je odvozeno od tureckého slova “Karakulak”, což znamená “černé uši”. Karakaly se převážně vyskytují v Africe, na Středním východě, v Íránu a v Indii. To váží asi 8-18 kg a dosahuje výšku 40-50 cm. Ochrana této krásné kočky je nutností, aby se nestala zcela vyhynulou.

Několik desetiletí zpátky byl Karakal vycvičen pro lov ptáků v zemích jako Írán a Indie. Ulovit 10-15 ptáků najednou je pro ně velmi snadné. I když Karakal vypadajá podobně jako Rys, nemá takové fyzické vlastnosti. Karakaly se rodí s hustou, krátkou srstí s černým a cihlově červeným zbarvením. Zadní část uší je černá a zakončená 4,5 cm dlouhými trsy. Karakal se může dožít v zajetí až 19 let. Je samozřejmé, že takto jedinečné zvíře vyžaduje ale speciální podmínky chovu.

KHAO MANEE

Khao Manee má svůj původ ve starém Siamu (dnešní Thajsko). A i nyní se vyskytuje prioritně v Thajsku. Jejich výskyt mimo Thajsko je velice ojedinělý. Khao Manee byl poprvé zmíněn v “Knihách básní”. Jeho jméno znamená “bílý klenot”. Toto krásné a půvabné plemeno koček žilo v blízkosti královské rodiny a je považováno za symbol štěstí, bohatství, prosperity a dlouhověkosti. Mnoho thajských podnikatelů si vybírá Khao Manee jako mazlíčka, aby přilákali štěstí a blahobyt.

Srst těchto koček je čistě bílá, krátká a hladká jako hedvábí. Kočka získala své jméno díky své krásné bílé srsti, ale i díky svým atraktivním a vzácným očím, které jsou podobné drahokamům. Nejvíce ceněnou fyzickou vlastností tohoto plemene jsou oči, které mohou být dvoubarevné (jako zlato a stříbro). Kočky s různě barevnými očima jsou nejvíce vyhledávané. Jsou to společenské kočky, nevadí jim návštěvy a jsou připůsobivé. Jsou také aktivní a elergičtí společníci. Některé z nich jsou však hluché nebo částečně hluché, což je genetická vlastnost, která se vyskytuje u koček s modrými očima a bílou srstí.

SAVANNAHSAVANNAH (náklady od 245 000 Kč do 400 000 Kč) – cena se odvíjí od genetického podílu afrického Servala v rodokmenu kočky a od pohlaví.

Savannah kočky jsou skvrnitá varianta domácího plemena koček vyšlechtěná v 80-tých letech. Pokud milujete kočky, které vypadají divoce, atraktivně a důstojně, vaše hledání by mělo být u konce. Avšak nesmíte mít tzv. “hluboko do kapsy”. Savannah vznikla skřížením afrického Servala s domácí kočkou. Finální plemeno vypadá velmi podobně jako gepard s tmavými skvrnami, má expresivní oči, velké a ostré uši, dlouhé nohy. Od roku 2006 je Savannah (jedno z nejdražších plemen koček) zapsán rekord v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší domácí kočku na světě. Tyto kočky mohou vážit až 7 kg a dosahují výšky 50 cm. Plemeno vzniklo ve Spojených státech. Tyto kočky jsou velmi drahé, díky vysoké ceně divoký afrického Servala (pro jeho získání je nutné mnoho licencí od USDA). Potřebují dobré a velké bydlení, kvalitní krmivo, očkování, veterinární péči po celou dobu života, což se přidává k nákladům na chov.

I když Savannah vypadá divoce, má povahu vhodnou pro domestikaci. Je to aktivní plemeno a proto jejich chov vyžaduje, aby jejich energie byla konstruktivně spotřebována pravidelným cvičením. Jsou inteligentní a zvědaví, což může občas působit jejich zlomyslnost. Díky své vysoké energetické hladině se nejlépe hodí pro aktivní chovatele. Líbí se jim společnost lidí a řádi se hrají a komunikují s lidmi. Vzhledem k tomu, že tyto kočky milují lezení, takže žádné vyvýšené místo před nimi není v bezpečí. Milují výzvy a rádi si hrají s interaktivními hrami a hračkami. Jsou to vynikající společníci a jsou loajální. Kočky Savannah nevyžadují žádnou zvláštní péči a výživu (je pro ně vhodné klasické krmivo pro kočky).

Savannah kočky se mohou dožít až 20 let. Jejich chov je v některých státech zcela zakázán. Slavné celebrity jako Ralph Lauren, které vlastní tuto kočku jí činí pro některé lidi o to víc zajímavou.

ASHERA (náklady od 2 100 000 do 2 650 000 Kč)Asheracat

Ashera je nejvíce exotická, nejdražší a nejvzácnější kočka, která je k dispozici pro domestikaci. Je to kříženec domácí kočky, afrického servala a asijského leoparda. Plemeno, které vytvořili jeho chovatelé, bylo mimořádně krásné s atraktivními skvrnami leoparda. Ashera získala kontrastní skvrny a ostré a špičaté uši leoparda. Tyto exotické hybridy mohou vážit až 18 kg. Tato kočka je vzácná, rodí se jich málo a na koťátko se čeká i rok.

Tato kočka je opravdu mohutná a díky své výšce může snadno vylézt do vyšších oblastí domu. Tato kočka by jistě odradila od vstupu do vašeho domu psy či nezvané hosty. Vzhledem k tomu, že jsou chováni pro domestikaci, jsou tyto kočky přátelské, hravé a vychutnávají si společnost dětí a jiných mazlíčků. Jejich přívětivá povaha dovoluje jejich majitelům, aby se vydali na procházku i na vodítku. Ashera nevyžaduje žádnou zvláštní péči a životní prostředí, ale mají tendenci jíst více než ve srovnání s jinými plemeny koček. Vzhledem k jejich velikosti si tyto kočky potřebují hodně prostoru. Potřebují také teplo, protože jejich předkové pocházejí z horkých oblastí. V zimních měsících se rádi zachumlají do teplé deky. Ashera se může dožít 25 let, což je vyšší věk než u jiných plemen koček.

Tak kterou kočičku by jste si vybrali, kdyby jste nemuseli hlídat rozpočet?

zdroj: www.catsincare.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.