Jaký spánek mají kočky a o čem se jim zdá

Spící kočka je v očích člověka ztělesněním klidu a pohody. Myslím, že se nejeden z majitelů určitě zabýval otázkou, co se jejich kočce asi zdá.

Měli bychom ale začít tím, kolik kočka denně vlastně tráví spánkem. Pravda je taková, že kočky spí opravdu hodně. Zhruba 12 až 16 hodin denně. Avšak, i když se vám může zdát, že kočka hluboce spí, neznamená to, že nevnímá své okolí. I když je kočka v klidovém režimu, tak vždy vnímá dění kolem sebe. Je to typické chování predátora, který se ale v přírodě může kdykoliv stát kořistí.

RagdollKdy a jak často kočky spí?

Ráno je většina koček vzhůru a aktivně zkoumá své okolí. U mnoha koček začíná den procházkou jejich územím. Následující doby odpočinku se velmi liší a závisí na věku a temperamentu kočky, na sytosti, ročním období a sexuální aktivitě. V průměru jsou dvě třetiny dne prospány a to hlavně u koťat nebo starých koček. V zimě nebo když prší, většina koček spí ještě víc. Obecně lze říct, že kočky, které musí lovit spí méně než domácí kočky.

Kočky jsou přirozeně aktivní za soumraku, ale přizpůsobují své doby spánku zvyklostem svých majitelů. Zejména kočky, jejichž majitelé chodí do práce, spí během dne hodně a vyžadují pozornost, jakmile se vrátíte domů.

Jak kočky spí?

U koček se lehké fáze spánku střídají s hlubokými fázemi spánku. Mozek se tak může zotavit. Lehké fáze spánku koček trvají vždy asi 30 minut. V této fázi spánku vnímají stále dobře své okolí a umí v případě potřeby rychle reagovat. Následující fáze hlubokého spánku trvá asi sedm minut a dohromady kočka spí tímto druhem spánku asi  čtyři hodiny denně. Pokud se zvíře probudí kvůli možnému nebezpečí, například hluku, je okamžitě vzhůru. Jinak je probuzení delší proces, podobně jako u lidí. Délka spánku se u jednotlivých koček liší a každý den není stejná.

Cat-1730517 1280

Během hlubokých spánkových fází dochází k tzv. REM spánku, ve kterém kočka sní. REM je zkratka pro „rychlý pohyb očí“, což znamená rychlý pohyb očí se zavřenými víky. Dokonce i ocas, vousky a tlapy se mohou během těchto snů pohybovat.

Ideální místo pro spaní pro vaši kočku

Oblíbené místo ke spaní je u koček hodně individuální. Některé dávají přednost tichým, tmavým místům (např. boudička, kukaň), jiné mají rády pelech na gauči nebo vyvýšené místo, na kterém se cítí v bezpečí. Oblíbenost jednotlivých míst, že může navíc měnit. Moje kočka je mění vždy jednou za pár měsíců.

Zde je pár věcí, které byste měli mít na paměti, pokud chcete pro kočku vybrat ideální místo ke spaní:

Panoramatický výhled: Místo pro spaní by mělo být na klidném místě, kde je kočka nerušená, ale přesto má dobrý výhled

Bezpečnost: Při výběru místa by se mělo přihlížet k průvanu, přímému slunečnímu světlu, klimatizaci a vlhkosti, a pokud je to možné, je třeba se takovým nevhodným místům vyhnout.

Hygiena: Pelech pro kočky by měl být snadno udržovatelný. Některé kočky nemají rády výrazné vůně, takže se nedoporučuje používat příliš voňavou aviváž nebo prací prášek.

Většina koček má ráda měkký a teplý pelíšek (hlavně v zimě).

O čem kočky sní?

Ve snech zpracováváme události dne, i když méně v logickém pořadí než s vizuálními obrazy. Různý výzkum poskytuje důkaz, že všichni savci sní a prožívají dojmy dne. Je tedy logické, že kočky také sní.

Již v šedesátých letech zkoumal neurovědec Michel Jouvet výzkum REM spánku u koček a deaktivoval oblast mozku u spících zvířat, která brání pohybu během hlubokého spánku. Výsledkem bylo, že kočky během spánku vrčely, zakrádaly se a projevovaly typické lovecké chování.

Z toho lze usoudit, že kočky také ve snu zpracují zážitky bdělého stavu a například loví nebo hrají. Tuto práci podporují různé studie, jako například studie veterinárního neurologa Adriana Morrisona. Pozoroval také, jak kočky v REM spánku provádějí stejné pohyby bez ochrnutí jako při lovu myší.

Někdy můžete mít kvůli pohybům během spánku pocit, že kočka zažívá noční můru. Hluboko spící kočky by se však nikdy neměly záměrně budit, protože – v závislosti na snu, kterým prožily – mohou reagovat velmi vyděšeně nebo agresivně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *