Víte, že i kočky mohou mít akné?

AknePřiznám se, že mě to tato informace docela překvapila. O kočičím akné jsem nikdy neslyšela, a to až do chvíle když se u mé kočky neobjevily na bradě podivné černé stroupky, podobné zasklé krvy. Nevypadalo to vůbec hezky, netušila jsem co to je a tak jsem s ní vyrazila na veterinu a nejasně popsala příčinu našeho příchodu. Paní doktorka se podívala a okamžitě konstatovala: je to kočičí akné. Asi jsem se na ni docela nechápavě podívala, protože začala vysvětlovat.

Ukázalo se že se jedná o hyperaktivní mazové žlázky. Problém se objevuje hlavně u koček mladého věku a často před mrouzkáním, kdy se kočky snaží svým pachem víc značkovat své teritorium. Tím, že se produkce mazu přirozene zvýší, může dojít k ucpání žlázek a případným zánětům. Protože jsem informace o tomto problému hledala na internetu docela obtížně, rozhodla jsem se, že by bylo možná dobré něco málo napsat o tom, jak tuto sice nezávažnou, ale nepříjemnou komplikaci řešit.

Co tedy s tím?

  1. Jako první je nutné žlázky vyčistit dezinfekcií (na veterině jsme dostali roztok s jódem, který byl namíchaný tak, aby nepálil). Čistění je docela náročné. Nejde to úplně snadno, protože to komplikuje srst v okolí, na které maz ulpívá, takže je potřeba přitlačit, což se kočce zrovna moc nelíbí. Přiznám se, že na první pohled mi to drhnutí, která prováděla asistentka na veterině přišlo trošku drastické, ale bylo to asi nutné. V opačném případě by maz mohl způsobit další komplikace.
  2. Postižené místa je možné otírat heřmánkovým čajem, aby se urychlilo hojení (tím rozhodně nic nezkazíte)
  3. Zamezit, aby se kočka škrábala (zabavit jí například oblíbenou hračkou nebo jinak odpoutat pozornost)
  4. Eliminovat značkování (hlavně o ostré hrany nábytku, aby nedošlo k dalšímu podráždění kůže a zánětům)

Kočičí akné se může po nějaké době znovu objevit. My už se s ním potýkáme podruhé. S čištěním je dobré začít čím dříve, aby se předešlo k zanícení kůže a dalším komplikacím. Pokud si nejste jisti, zda se u vaší kočky opravdu jedná o kočičí akné je určitě nejlepší zajít si a veterinu, aby se vyloučila nějaká závažnější infekce, která by si žádala přeléčení antibiotiky.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *