Manská kočka (MANX)

MANXManx neboli Manská kočka je plemeno, které vzniklo genetickou mutací. Je to starodávné plemeno s původem z ostrovu Man (Isle of Man) v Irském moři. Tato kočka bez ocásku je ve svém rodišti známá jako “stubbin” (v překladu pahýl).

Ačkoli původní kočky na ostrově byly krátkosrsté, postupně se rodili i jedinci s dlouhou srstí. Dlouhosrstý gen byl nepochybně přítomný u koček, které byly předky dnešních norských lesních koček a přivezly je Vikingské lodě během dlouhé vlády Vikingů na tomto ostrově. Spojení ostrova s touto kočkou je  dobře známé a to je důvod, proč plemeno získalo jméno Manx. Plemeno je uznáno různými sdruženími chovatelů koček. Je to jedno z původních plemen koček, které stálo u počátků předvádění koček na výstavách. Byli zastoupeni již na úplně první výstavě koček ve Velké Británii. Jejich starodávné dědictví pokračuje, jako když byla v roce 1906 založena CFA, Manx byl jedním ze zakládajících plemen.

Stavba těla

Jedná se o středně velkou kočku o hmotnosti 3,5 až 5,5 kg, ale při zvedání můžete mít pocit, že je těžší. Tyto kočky dospívají pomalu – trvá to asi pět let než dosáhnou plnou dospělost. Zástupci tohoto plemene mají silné zadní tlapky, které jim umožňují vyskočit nahoru bez větší námahy. Vedle těla bez ocasu je Manx známý svým robustním a zaobleným vzhledem. Má velmi kulatou hlavu se zaoblenými tvářemi a kulaté oči. Má dlouhé zadní končetiny, což způsobuje, že zadek je vyšší než ramena. Uši jsou široké u hlavy a zakončeny zaobleným hrotem, jsou střední velikosti a směrují od hlavy.

Srst

Manx existuje jak v dlouhosrstém, tak v krátkosrstém provedení, přičemž obě varianty mají dvojitou srst, která je hustá a plyšová. Barva srsti bývá černá, bílá, červená a další přírodní odstíny.

Povaha

Manx je dobrá lovecká kočka, protože je vždy ostražitá. S Manxem nepotřebujete psa, který by střežil váš dům, protože tato kočka okamžitě vrčí, jakmile najde něco ohrožujícího. Je  to inteligentní, hravé a rodinně orientované plemeno. Manx miluje hraní interaktivních her a rychle se učí triky. Dobře vychází s dětmi a dalšími domácími mazlíčky.  Pokud mají šanci, jsou stále skvělí lovci a dům s Manxem se jistě nikdy nebude mít problémy s hlodavci.

ManxPodle dostupných  informací mají všichny kočky Manx alespoň jeden gen zodpovědný za dlouhý ocas. Proto se můžou i dvěm kočkám, které nesou gen Manx (bez ocasu), narodit koťata s dlouhým ocáskem. Kromě toho je gen Manx neúplný, takže i koťata, která tento gen dědí, mohou vykazovat různé délky ocasu. Je možné mít všechny délky ocasu v jednom vrhu. Avšak pouze jedinci  bez ocasu, nebo s pouze mírným vzestupem kosti, kde by začal ocas, jsou způsobilé pro soutěž ve třídách šampionátu na výstavách CFA. Všechny ostatní délky ocasu mohou soutěžit v třídě AOV (všechny ostatní varianty). Kočky s ocasem jsou cenné v programech Manx a pomáhají udržet Manx silné a zdravé. Mnoho velkých šampiónů a regionálních a národních vítězů pochází z rodičů s ocasem.

 

Zdroj: www.cfa.org

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.