Kočičí celebrity (část 3.) – Grumpy Cat

Grumpy cat“Grumpy Cat” je přezdívka, kterou dostala kočka jménem Tardar Sauce, dnes světoznámá bílo-hnědá kočka s modrýma očima, poté co se její první fotografie objevily na serveru Reddit koncem září 2012. Proč přezdívka, která v překladu znamená něco jako “nabručená kočka” vznikla je zcela zřejmé, ale možná vás překvapí informace, že Grumpy Cat není žádný starý naštvaný kocour, ale kočičí slečna.

Tardar Sauce se narodila v Morristownu v Arizoně dne 4. dubna 2012 její majitelce jménem Tabatha Bundesen. Její netradiční vzhled je způsoben genetickou vadou, která způsobuje trpasličí vzrůst i zvláštní výraz obličeje. Prý není ani trochu podobná svým rodičům. Její vzhlem připomíná Ragdolla nebo rasu označovanou jako Snowshoe, což je siamsko-americká rasa kočky. Ani jedna ze zmiňovaných ras koček se však nevyskytovaly v domácnosti její majitelky. Matka je krátkosrstá kaliko kočka a údajný otec má šedo-bílo pruhy (viz foto níže).

Grumpy catKočka se začala proslavovat hned v září, kdy bratr majitelky zveřejnil několik fotek, které vyvolaly neobvyklý zájem a staly se základem pro spoustu vtípků, ve kterých hrála tato kočka hlavní roli. Již za prvních 24 hodin reagovalo na tuto fotku 25 tis. lidí. Mezitím získala stránka Imgur, kam se fotky dostaly, v prvních 48 hodinách téměř 1 030 000 zobrazení fotografií s Grumpy Cat, což je jméno, které jí přisoudili její první fanouškové. Tím nastal absolutní boom ohledně této kočky s neustále naštvaným obličejem.

Grumpy Cat umění

Již na  začátku roku 2013 uvedlo více než 30 umělců v rezidenčním uměleckém centru Lowe Mill Arts & Entertainment v Huntsville v Alabamě projekt Grumpy Cat Art Project, multimediální uměleckou výstavu, která se skládá z různých uměleckých děl inspirovaných Tardar Sauce, včetně soch, obrazů, vitráží, mýdlového řezbářství a děl z papíru či pomalovaných kamínků. Podle jednoho z organizátorů událostí Dustina Timbrooka se výstava snaží ukázat světu, že “umění může pozvednout i ten nejpošetilejší předmět”. Jak jinak, vystavená díla vyvolaly obrovský zájem a zvedly návštěvnost galerie. Díla byly poskytnuty také do internetové dražby – podívat  se můžete zde: http://www.lowemill.net/grumpyart/. Výtěžek z prodeje byl určen pro výstavbu dětského hřiště.

Grumpy catBrzo se Grumpy Cat stala opravdovou celebritou číslo jedna. Objevila se například na NBC News Today, ABC News v Good Morning America, CBS Večerní zprávy, Anderson Live, VH1 Velký ranní Buzz Live a American Idol. A také se dostala do rozhlasového vysílání “Garage Logic” v den Mezinárodního festivalu “Cat Film Festival” v Minnesotě.

Následovali různé marketingové kampaně. Kočka nyní propaguje krmivo pro kočky, objevuje se na tričkách, hrníčcích, ponožkách, v komiksech, ve filmu…existuje plyšák, kterému propůjčila svůj vzhled a dokonce i kávový nápoj s názvem grumpuchinno. Prostě se dostane kamkoliv (jako správná kočka).

Na Instagramu má dnes 2,3 mil. fanoušků. No řekněte, komu z nás by se o takovém úspěchu mohlo zdát? Brzo bylo jasné, že kočka potřebuje managera. O její aktivity se stará hlavně její majitelka a její bratr, který tuto kočičku ukázal světu jako první. Na oficiálních stránkách je uvedeno, že dbají na to, aby měla Grumpy Cat normální život, focení probíhá maximálně jednou týdně nebo při speciálních příležitostech. Na prvním místě je však, aby si mohla užívat normální život domácího mazlíčka jako všechny jiné kočky.

Poslední zajímavost na závěr: Podle serveru www.poporange.com vydělala Grumpy Cat do roku 2015 své majitelce 100 mil. dolarů!  To je na kočku docela slušné, co myslíte?

Tabatha-bundesen-grumpycat-proprietaire

Tabatha Bundesen a Grumpy Cat: Frown and bear it ©Abaca:

Callie - matka Grumpy CatTatínek Grumpy Cat

Zdroje: www.grumpycats.com, wikipedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *