Kočičí celebrity (část 1.) – kocour Scrappy a kočička Venus

ScrappyJejich srst vás zaujme na první pohled, protože je naprosto netradiční, zvláštní, prostě originální! Koček s takto jedinečným vzhledem není moc a proto se tyto kočky stávají rychle hvězdami internetu. Protože nás jejich příběhy zaujaly, přinášíme článek věnovaný právě jim.

Jako prvního představujeme kocoura jménem Scrappy. Scrappy je kocour, který se narodil jako černý. Jeho majitel si ho vzal z útulku, protože prý seděl sám a vypadal, že jako černý nebude mít velkou šanci najít brzo svého člověka. Scrappy

Po 7 letech svého života se u něj však začaly objevovat bílé flíčky na hlavě a nyní je z něj kocour s velice netradičním černo-bílým zbarvením, které některým lidem připomíná mramor. Za touto velice zvláštní proměnou je pravděpodobně nemoc známá jako vitiligo. U lidí se projevuje světlými místy na kůži (asi nejznámější osobností, která trpěla touto nemocí byl Michael Jackson). Tato nemoc je velice ojedinělá, protože i v rámci lidské populace se objevuje pouze u 1 % lidí a u koček je naprosto unikátní.  Dnes je kocourovi Scrappymu uctihodných 19 let (cca 92 lidských) a je díky svému zbarvení se proslavil na internetu.

VenusDalší  hvězdou internetu je kočka Venus, která se stala opravdovou kočičí celebritou. Má téměř 1,4 mil. fanoušků na Facebooku a stejně tak na Instagramu. Má dokonce vlastní řadu zboží, včetně vlastního kalendáře a plyšáka, které vypadá jako ona. V některých článcích je tato kočička označována za tzv. chiméru (bytost stvořenou ze dvou naprosto rozdílných částí, které nemají stejný genetický původ), ale není tomu tak.

Genetička Virginia Papaioannou pro server New republic vysvětluje, proč Venus vypadá tak netradičně: Za jejím vzhledem není to, co bych nazvala chimérizmem. Je to pozoruhodný příklad tzv. kaliko kočky (kaliko kočka je poměrně rozšířený typ kočky s kombinovanou barvu srsti – bílá, zrzavá, černá). Je to poměrně přímočarý příklad “mozaikové” kočky s neaktivním chromozomem X s přidáním genu, který je zodpovědný za bílé skvrny. Všechny samice savců mají dva chromozomy X (samci mají chromozomy X a Y.) Ale oba X chromozómy nejsou aktivní. V každé buňce těla je jeden ze dvou chromozómů X neaktivní (to vyvažuje účinek chromozomů X u mužů a žen, protože ženy mají dvakrát více chromozómů X, má smysl, že polovina z nich bude neaktivní.)

VenusU kočky je na chromozómu X umístěn jeden gen pro barvu srsti. A u každé samice bude projevem všech genů pro barvu kožešiny, které jsou na chromozómu X, “mozaika” – tj. u poloviny jedinců se projeví jedna verze genu (např. černá srst) a u druhé poloviny druhá verze genu (např. oranžová srst). Inaktivace je náhodná. Zde mluvíme variantě oranžovo-černé mozaiky, která je velmi ojedinělá, ale stejný vzorec bude platit pro jiné geny na X chromozomu, které mají dvě různé verze (alely).

Chiméra je oproti tomu složená bytost, která byla tvořena buňkami z nejméně dvou různých původních embryí. Pokud se spojí dohromady, stanou se jediným organismem, jehož genetický základ je od dvou zcela odlišných jedinců. U kaliko kočky existuje pouze jeden jedinec, který má v buňkách různé genetické komponenty. Vznik opravdové chiméry by byl mnohem neobvyklejší.

A proč jsou oči Venus různé barvy?

Příčinou je gen, který má na starosti barvu očí. Tato kočka má bílé skvrny na hrudi (nedostatek pigmentu). Bílý gen (piebald gen), pravděpodobně postihuje obě oči jinak. Jedno oko má normální barvu a jedno je modré, což je v podstatě nedostatek pigmentu.

Pro genetiky je to tedy poměrně snadno pochopitelný jev, pro nás laiky je tato kočička však zvláštní hříčkou přírody a díky tomu je jednou z největších kočičích celebrit. Je to kočka dvou tváří, skoro jako den a noc.

Zdroje: Love Meow, Ingur, Internet, Pinterest, New republic

Další příklady zbarvení koček kaliko:

kaliko kočkakaliko kočka

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *