Proč mají kočky bláznivé chvilky?

HraníVětšina mladých koček má v průběhu dne pár tzv. bláznivých chvilek. Kdo už kočku měl, tak ví o čem píšu. Prostě tak klidně sedíte u televize, kočka sedí nebo leží kousek od sedačky a najednou se s obrovskou rychlostí rozeběhne směrem k vám, odrazí se od vašeho břicha jako od trampolíny a běží na druhý konec bytu a pak zase zpátky, zase přes vás. Jako by jste byli jen součástí vybavení bytu. A pak klidně přes notebook, na kterém zrovna něco děláte. Zapne vám třeba hlasové čtení textu, režim v letadle nebo vypne obrazovku. Vy se pak divíte, proč před sebou vidíte najednou jen černou tmu, nefunguje vám internet nebo na vás váš notebook najednou podivně mluví.

Odborníci tvrdí, že je to tím, že divoká kočka má v rámci dne přirozeně několik období, kdy prostě potřebuje něco ulovit a jelikož naše kočky tuto možnost nemají, tak si potřebují tuto energii vybít jiným způsobem. Takže občas loví neexistující kořist. Je potřeba si na to zvyknout a brát to…no jak jinak než s humorem. Časem zjistíte, že na počítači většinou mačká (nějakým zázrakem) stále ty samé kombinace kláves, takže poměrně rychle dokážete tyto technické problémy odhalit a vyřešit.

JAK SI SPRÁVNĚ HRÁT S KOČKOU

HraníProblematické chování koček často souvisí s tím, že mají příliš nevybouřené energie. Některé plemena koček jsou aktivnější, takže vyžadují víc pozornosti a nápadů jak je zabavit a některé jsou víc pasivní a nedají vám tolik zabrat. Samozřejmě, že to závisí tak trochu kus od kusu 🙂 Ale základní pravidlo je, že menší, štíhlé kočičky (bengálky, orientální kočky, siamské kočky) jsou víc aktivní. Bengálky musíte opravdu utahat. Doporučují se procházky, dokonce se pro ně vyrábí něco podobného jako běhací kolo pro křečky, aby si v něm mohly dostatečně vybít energii. Takže pokud si pořídíte toto nepochybně krásné stvoření, tak musíte počítat s větší časovou investicí, aby jste svou kočku zabavili natolik, aby byla spokojena jak ona, tak i vy a netrápilo vás zničené zařízení bytu. Větší plemena jako Mainská mývalí nebo Ragdoll budou nejspíše klidným společníkem.

Naopak potomci kočky, která žila divoce budou asi také divočejší a aktivní, takže pokud se rozhodnete udělat hezký čin a vezmete si kočičku z útulku, tak je to vždy tak trochu překvapení, čím bych rozhodně nechtěla nikoho odradit. Pracovnice útulku vám většinou velice rády poradí, protože jsou s kočkami v každodenním kontaktu a vědí jakou má která kočka povahu a doporučí zvíře, které bude pro vás nejvhodnější.

Míšky na hraníProblémy při hraní s kočkou vznikají většinou u chovatelů začátečníků z neznalosti. Mohou to být třeba škrábání či kousání kočky nebo i útočení na nohy, když jdete jen tak kolem apod. Tento problém vzniká tím, že kočce nabízíte na hraní vlastní ruce, či sebe jako osobu. Třeba, že se jí z legrace schováváte, když má loveckou náladu. Vím začne považovat vás nebo vaše ruce za kořist a tím to samozřejmě vaše ruce či nohy odnesou nejvíce. Aby jste tomuto nepříjemnému chování zabránili je důležité pořídit vhodné hračky. U nás má úspěch škádlítko (pírka na tyčce za cca 40 Kč), plastové myšky nebo pěnové kuličky (ty lze nahradit alobalem z čokolády). Všechno jsou to hračky za pár korun a kočka si s nimi nesmírně vyhraje.

Top 5 hraček u nás:

– provázek, tkanička, poutko z foťáku 🙂

– laser

– míčky

– myšky

– koulodráha

Leave a Reply

Your email address will not be published.