Špatné návyky u koček – část 3.

Na co naučíte kočku hned na začátku, bude po vás následně vyžadovat, a to s opravdovou naléhavostí. Kočkám totiž vyhovuje pravidelný denní režim. Ideální je kočku naučit na váš denní režim hned od začátku. Když pravidelně vstáváte v 7 hod. a dáváte jí krmení, tak je potřeba počítat s tím, že vás bude i o víkendu, kdy si chcete trochu přispat budit v tuto dobu a žadonit o svou milovanou kapsičku. Vyžaduje totiž pravidelné plnění vašich úkolů, hlavně těch, které se týkají jejího plného bříška 🙂 Nechápe, proč v půl 8 hod. ještě nevstáváte, když už máte být dávno vzhůru. Kočka si rychle osvojí jak to v domácnosti funguje, ale špatně se učí novinky.

Kočka Příklad z praxe: Protože je Míša mou první kočkou a vlastně i kontaktním zvířetem, tak jsem ze začátku s oblibou pozorovala jak ráno snídá svou kapsičku, byla jsem u ní a kochala se, jak je u nás spokojená. Bohužel si ale velice rychle zvykla a mou účast u její snídaně vyžadovala. Pokud jsem si chtěla ještě chvilku poležet v posteli, tak odešla od úplně plné misky a snažila se mě všemožně dostat z postele, abych se na ní šla dívat. Až jsem to vzdala a šla za ní do kuchyně, tak se spokojeně nasnídala a já byla samozřejmě probuzená.

Odvykání nebylo tak rychlé, ale nebylo naštěstí zase až tak náročné. Postupovala jsem tak, že jsem se od ní nejdřív vzdálila, ale tak, abych nebyla daleko a viděla na ní, takže se na mě občas mohla podívat, zistila, že tam jsem a uklidnila se. Pak jsem občas odběhla a nechala jí „bez dozoru“ a nakonec jsem dosáhla toho, že začala žrát sama. Asi by se dalo říct, že když něco pár krát zopakujete, tak si to kočka zafixuje a stejně tak, to musíte udělat, když jí od něčeho chcete odnaučit. Chce to prostě trochu času.

ŠKRÁBÁNÍ NÁBYTKU, ZDÍ atd.

Na toto téma toho člověk najde na internetu spoustu. Důvodem bude nepochybně skutečnost, že se s tímto problémem potýká skoro každý majitel kočky. Já osobně jsem zkoušela motivovat (catnip), zakazovat (odpuzovač), nabídnout vedle škrábaného nábytku alternativu v podobě závěsného škrabadla, zkoušela jsem přenášení kočky na velké škrabadlo, umístnění škrabadla blízko místa, kde škrábe ráda (např. sedačka). Bohužel nic nefungovalo. Tady je každá rada drahá. Pokud vás vaše kočka poslouchá v jiných věcech, tak se vám asi podaří její Já chci k vám!škrábaní alespoň eliminovat, pokud jste u toho. U mé kočky ale pozoruji, že vůbec nechápe proč bych jí to chtěla zakazovat. Dívá se na mě s upřímností v očích, které netuší, proč mi vadí, že se chce trochu protáhnout, přičemž samozřejmě škrábe novou sedačku či křeslo. Mohu jednoznačně doporučit vybírat nábytek tak, aby byl odolný. Pokud si koupíte něco s kůži nebo koženkou, tak je potřeba počítat s tím, že zrovna tyto plochy může kočka považovat za nejvíce atraktivní. Osobně mám křeslo s koženkovou částí na opěradle a dnes je to samá dírka od drápků, protože na něm jednu dobu kočka s velkou oblibou spávala a považovala jej tedy za její hřiště. Odkdy na něm nespí, tak už je o něco lepší. Takže asi nejlepší radou je asi nabídnout kočce vhodnou alternativu hned od začátku. Zkusit pochopit, proč má zrovna ráda vybraný kus nábytku a vyměnit jej za něco co jí poskytne stejnou službu, ale je to nábytek pro kočky a ne ten váš. Také pomáhá přesměrovat její pozornost na jinou aktivitu, vzít si třeba její oblíbenou hračku a chvilku si s ní aktivně hrát, aby se zabavila jinak. Pokud se však k používání křesla vrátí, tak jej zase může začít považovat za svůj prostor, který používá dle své vůle, takže i škrábe.

Co se týče škrábání zdí, tak tomu může docházet z důvodu frustrace, když kočku třeba nechcete v noci pustit do ložnice. Naše naštěstí zdi neškrábe, ale nesnáší zavřené dveře, takže pokud dveře zavřu, tak je tak do minutky u nich, pověsí se na ně a snaží se dobývat dovnitř. Jediné do pomáhá je nechávat dveře pootevřené, aby tam mohla nahlédnout, protože prostě chce mít přehled. Pokud potřebujete dveře zavřít jen na určitou dobu, tak já osobně to dělám když spí a nevnímá to 🙂 Pokud škrábe kočka vyložene zdi, tak je asi nejúčinnější dát na to místo škrabadlo na zeď, minimálně vás to uklidní, že nebude zdi ničit dál. Pokud uvidí, že škrábáním u vás ničeho nedosáhne, tak by měla postupně přestat.

VÝBĚR ŠKRABADLA

Malé škrabadloPokud váháte (stejně jako já), zda pořizovat drahé velké škrabadlo nebo zkusit nejdřív menší, zda se takzvaně u vaší kočky chytne, tak z mé zkušenosti mohu říct, že koupení malého škrabadla do 35 – 40 cm se ukázalo jako úplně zbytečné. I když mám kočku menší velikosti (2,5 kg), tak to pro ní nebylo vůbec dostačující. Neměla dostatečnou možnost se pořádně natáhnout, tudíž škrabadlo nepoužívala ani za mé motivační asistence pomocí přidělané hračky, pokud ano, tak jen na pár krátkých chvil v rámci hraní. Spíš náhodou než za účelem škrábání. Pokud se vám nechce investovat peníze do velkého škrabadla, tak je vhodnou alternativou kočce vyrobit alespoň základní škrabadlo podomácku. Není to zase tak náročné, stačí provaz ze sisalu, nějaká deska, pár hřebíků a trochu zručnosti a škrabadlo je rychle hotové. Nebude možná na poprvé tak krásné jako z obchodu, ale než našetříte, tak svůj účel splní. Samozřejmě se můžete pustit do větších projektů jako jsou například kočičí stromy, police, boudičky atd., záleží jenom na vás. Co se týče boudičky, doporučuji nejdříve vyzkoušet, zda vaše kočka bude chtít boudičku používat (například udělat z krabice či kartonu). Moje kočička jí nepoužívá, takže jsem mohla klidně koupit škrabadlo bez ní.

Pokud máte nějaké osvědčené tipy jak kočku odnaučit špatnostem, tak budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte!

One Response to “Špatné návyky u koček – část 3.

  • Irena Brandštetterová
    4 years ago

    Sedačka a křeslo je asi největší lákadlo pro všechny kočky. Nejvíce škody nadělal rozmazlený kocour, který sice poslouchá, ale tímto aktem si vynucuje pozornost. Máme velké škrabadlo s odpočinkovými místy a kočky se naučily hned škrabat na správném místě. Velkému kocourovi vyhovují škrábací desky položené na zemi a škrábací nábytek z kartonu,který je zároveň i pelíškem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.