Co pořídit před příchodem kočky domů? Máme pro vás seznam.

Už jste si vybrali tu ideální kočičku pro vás a nyní se připravujete na její příchod k vám domů? Možná se vám budou hodit informace, co pro ní určitě budete potřebovat.

1. Kočičku budete potřebovat nějakých způsobem přepravit. Znamená to, že by jste se měli zamyslet na výběrem přepravky. Přepravka se bude hodit při každé návštěvy veterinárního lékaře, ale může sloužit i jako pelíšek. Ideální je v takovém případě pletený pelíšek pro kočky neboli kukaň pro kočky – cena se pohybuje v rozmezí 400 – 800 Kč. Pokud chcete, aby jí kočka používala i jako pelíšek, je vhodné jí položit na vyvýšené místo, na které je kočka schopna vyskočit. Na zemi to pro ní nemusí být tak lákavé a nemusela by jej využívat. Druhou možností je samozřejmě přepravka plastová, je trochu lehčí, ale není tak dekorativní. Cena již od 250 Kč až po 3000 Kč za designovější kousky.

2. Cesta v přepravce by měla být pro kočku pohodlná, takže se bude hodit i jemná deka, kterou kočka určitě bude využívat pravidelně a ráda i doma. Čím příjemnější na dotek, tím jí vaše kočička bude víc milovat.

3. Kočičí toaleta. Zde jsou opět 2 možnosti – otevřený kočičí záchod nebo uzavřená kočičí toaleta. Odborníci preferují víc otevřenou, aby si na ní kočka lépe zvykla, hlavně jestli má problémy s močením mimo toaletu. Její cena je již od 80 Kč. Pokud jste se pro kočku rozhodli narychlo a nemáte kde sehnat “pravý” kočičí záchod, tak provizorně určitě postačí plastový box zakoupený buď ve švédském  obchodu s nábytkem nebo v jiném obchodě, který tyto boxy nabízí. Na mysli by jste měli mít, že výška steliva, které do něj budete dávat  by měla být cca 10 cm, takže výška boxu by měla být tak 15 cm. Uzavřená kočičí toaleta naproti otevřené výhodu, že tlumí trochu zápach a také se dostane méně podestýlky ven při jejím používání. Pokud však máte velkou kočku, může se v malé toaletě cítit stísněně = nebude tam chodit a znamená problém. Důležitá informace je, že každá kočka potřebuje vlastní záchod, dokonce někdo doporučuje i náhradní např. pro případ, že odjedete na víkend pryč a kočka bude doma sama. Takže na 2 kočky jsou minimum 3 kočičí toalety. Uzavřené toalety je možné sehnat zhruba od 240 Kč.

4. Stelivo do toalety. Tady máte opravdu široký výběr. Osobně preferuji pro kočku hrudkující stelivo. Je lepší vybrat alespoň v střední cenové úrovni (levnější jsou prašné a nemusí tak dobře hrudkovat). Moje kočka tolerovala i přírodní steliva ze dřeva (něco jako piliny). Rozhodně nemohu doporučit silikonová steliva i když výrobce uvádí samé výhody. Kočka mi na to nechtěla vůbec chodit, zřejmě kvůli ostrým kouskům silikónových kaminků (vlastně se jí ani nedivím).

5. Pokud chcete kočičce dopřát malý luxus, tak se podívejte i na pelíšky, zde je obrovský výběr, hezký pelíšek jde sehnat od 250 Kč. V nabídce jsou polštáře, fleecové pelíšky, kukaně s jemných materiálů a třeba s kožešinkou. Každý si může vybrat dle svého vkusu.

6. Hračky. Není to hned nutností (kočka se vyhraje i s provázkem či alobalem z čokolády), ale pokud jí pořídíte pár myšek, míčků, škádlítko s pírkami bude naprosto šťastná. Pokud jste si vybrali trochu línější plemeno, tak jí na na tlapky dostanete určitě s laserem.

7. Kapsičky a granulky. Krmivo doporučuji ze začátku koupit v menším objemu, aby jste zjistili co kočce chutná. Několikrát se mi stalo, že kočka změnila chutě zrovna když jsem nakoupila kapšičky v akci a teda hodně. Granulky kočce dávám jen doplňkově, v případě velkého hladu. Kapsičky ale tvoří 90 % krmiva. Voda je samozřejmostí. Kočky obecně moc nepijí, často je nutné je k pití motivovat. Tomuto problému se budeme určitě věnovat v dalších článcích.

8. Škrabadlo uvítá každá kočka, osobně doporučuji pořídit rovnou větší. O malé kočka nemusí jevit vůbec zájem. Navíc na velkém může také spát. Spousta barev a provedení je k dispozici  v internetových obchodech – ceny od 1 500 Kč do 10 000 Kč za luxusní kousky.

Teď už by nemělo nic důležitého chybět. Přeji vám i vaši kočičce příjemný společný život 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.