Pro budoucí kočkomily – NÁVOD NA SPOKOJENÉ SOUŽITÍ S KOČKOU (Úvod)

Milí budoucí kočkomilové,

Návod na spokojené soužití s koučkou je určen právě vám. Věřím, že Ti kteří svého kočičího společníka mají, už žádný návod nepotřebují, protože se již měli možnost poučit z vlastních chyb, které doufám časem napravili a žijí se svým kočičím miláčkem v souladu a harmonii. Nebo možná v ideálím případě žádné chyby ani neudělali a žijí spokojeně už od samého začátku.

Jak již název textu tak trochu napovídá, kočka vyžaduje určité pochopení její přirozenosti, povahy a potřeb. A jako každé spolužití se zvířetem vyžaduje, aby jste se o ní něco naučili, poznali jí a aby jste byli ochotni dělat kompromisy, tak jako jsme zvyklí je dělat ve prospěch dalších členů domácnosti.

Pokud někdo doufá, že kočku lze snadno vychovat či ovládat, nebo by se měla v rámci soužití s vámi zásadně změnit nebo přizpůsobit, tak by si měl zřejmě vybrat jiné zvířátko jako společníka. Doporučuji něco, co většinu času tráví v nějaké ubikaci 🙂 Věřím ale, že většina lidí, kteří uvažují, že si kočičku pořídí minimálně tuší, že se nejedná o zvíře, které by se dalo úplně snadno ovládat. Osobně si myslím, že takové je v podstatě ale každé kontaktní zvíře. I se psem si člověk musí nejdřív vybudovat vztah, aby byl schopen přijmout jeho příkazy a věděl, že za ně dostane vytouženou odměnu, či už v podobě pamlsku či pohlazení. A to také není vždy úplně snadné.

Lidé si často pořizují kočku z toho důvodu, že hledají zvířecího společníka, který nevyžaduje tolik pozornosti a péče jako pes. Z osobní zkušenosti vím, že je to trochu mylná představa. S kočkou samozřejmě nemusíte chodit ven (což pokud máte dům se zahradou platí i pro psa), ale pokud máte kočku, která se pohybuje jenom v bytě, tak s ní budete ve velice blízkém každodenním kontaktu a vaši pozornost bude vyžadovat pravidelně. Pokud jí na to navyknete, tak i v noci. Bohužel hodně lidí na to přichází až když si kočku pořídí, proto na internetu najdete spoustu inzerátu, kdy se majitel snaží nabídnout dospělou kočku s důvodu nedostatku času se jí věnovat. Právě z těchto důvodů a různých mýtů ohledně koček jsem se rozhodla napsat tento návod, abych tím pomohla novým páníčkům a samozřejmě i kočkám k spokojenému společnému životu. Dobrou zprávou je, že hodně věcí můžete ovlivnit, ale ideální je s tím začít hned, protože chyby, které jste již ve výchově učinili se opravují rozhodně náročnějším způsobem jako kdyby jste postupovali hned od začátku s určitými znalostmi a s vědomím případných následků svých činů. Budu se snažit popsat své zkušenosti, aby jste se mohli vyvarovat přešlapů, které jsem nechtěně udělala já. Doufám, že vám pomůžou k lepšímu pochopení kočičí povahy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.