Očkování koček

V tomto článku bych se ráda podělila o svou aktuální zkušenost s očkováním. Respektive to budou vlastně 2 zkušenosti, které dělí cca 10 let.

Na úvod bych chtěla říct, že nejsem velkým zastáncem očkování, ale ani vyloženým odpůrcem. Myslím si, že o venkovních koček je očkování rozhodně na místě a určitě bych jej doporučila. U koček, které žijí celý život jenom v bytě existuje také riziko, že se nakazí, protože vždy můžete nějaké ty viry přinést na obuvi domů, ale můj osobní názor je takový, že pokud dodržujete doma čistotu, boty necháváte třeba přede dveřmi a pravidelně vytíráte, tak riziko není veliké. Každoročné očkování bytové kočky, které je veterináři doporučováno, se mi zdá příliš časté. Nejsem lékař, je to čistě můj názor.

Nicméně, když jsem si v roce 2015 pořídila mojí kočku Míšu, tak jsme s ní na očkování šli. Dostala vakcínu Biofel. V tom čase byla v podstatě neposedné kotě, které neustále někde lítalo. Když jsme po vakcinaci dorazily domů, jenom zalezla pod deku a skoro celý den nevylezla ven. Byla jsem z toho hrozně překvapená, protože to u ní nebylo vůbec zvykem. Chodila jsem jí kontrolovat, zda je v pořádku. Kočka nebyla po vakcíně schopna vyskočit ani na sedačku, byla strašně slabá. Na místě vpichu se jí udělala bulka, která tam zůstala překvapivě až několik měsíců. Naštěstí pak zmizela.

Sice jsem věděla, že reakce na kombinovanou vakcínu mohou být takové. I já jsem jako dítě byla očkována a pamatuji si dodnes, jak jsem byla unavená, nicméně jsem z toho neměla úplně dobrý pocit. Při mém posledním pátrání na internetu jsme se dočetla, že kočky na tuto vakcínu mají i mnohem horší reakce, alergie atd. Samozřejmě se nikdy nedozvíte četnost, ale stává se to.

K čemu slouží vakcína Biofel PCH? Respektive, co obsahuje?

  • inaktivovaný virus panleukopenie koček, kmen FPV Bio 7
  • inaktivovaný kočičí kalicivirus, kmen FCV F9 Bio 8
  • inaktivovaný kočičí herpesvirus, kmen FHV-1 Bio 9

Začátkem roku 2024 jsme kočku potřebovali naočkovat na vzteklinu z důvodu stěhování do zahraničí. Paní veterinářkou nám byla doporučena vakcína Purevax. Vakcínu komentovala se slovy, že se doporučuje z toho důvodu, že neobsahuje hliník a další přídavné látky, které zajišťují lepší proniknutí látek do organizmu kočky. Údajně se totiž zjistilo, že tyto látky u koček způsobují agresivní typ rakoviny tzv. postvakcinačního sarkomu. Když jsem se posléze dívala na internet, abych zjistila více, tak jsem našla, že kočka dokonce může v důsledku tohoto onemocnění přijít o končetinu. Tak jsem si řekla, no, tak to jsem ráda, že jsem to tenkrát nevěděla, byla bych z té bulky vyšilovala mnohem více.  V průběhu času, se totiž zjistilo, že kočky reagují na injekce daleko citlivěji než jiná malá zvířata, protože se u nich projevuje silný sklon k degeneraci buněk.

K čemu se používá Purevax?

  • proti kočičí virové rhinotracheitidě
  • proti kalicivirové infekci
  • proti infekční panleukopénii
  • vzteklina

Proč jsem to chtěla napsat?

Jediným důvodem je, aby jste se při vakcinaci zeptali svého veterináře, jakou vakcínou vaši kočku bude očkovat. Já osobně bych se na to nikdy neptala, protože dávám plnou důvěru veterináři, že ví, co dělá. Ale ne vždy se na to dá spolehnout, takže prosím, ptejte se na to. Nám byla tato vakcína doporučena veterinářkou jenom díky tomu, že kočka byla při předešlé návštěvě hodně hysterická a očkování jsme odložili na druhý den, kdy tam byla jiná kolegyně, která navrhla Purevax kvůli vyššímu věku kočky a tím pádem i většímu riziku špatné reakce na vakcínu. Tato vakcína má i tu výhodu, že je to menší dávka.

Jak je doporučováno kočky očkovat?

Bytové kočky

Kočky žijící výhradně v bytě (pokud nejezdí na výstavy) stačí očkovat výběrem z těchto vakcín:
PUREVAX RCP – vakcina proti kočičí virové rhinotracheitidě, kočičí kalciviróze a kočičí panleukopénii, Imunita přetrvává 1 rok po poslední (re) vakcinaci proti rhinotracheitidě a kalicivirové infekci a 3 roky proti infekční panleukopénii.
PUREVAX RCPCh – vakcinaproti kočičí virové rhinotracheitidě, kočičí kalciviróze, kočičí panleukopěnii, a chlamydophila felis. Imunita přetrvává 1 rok po poslední (re)vakcinaci proti rhinotracheitidě, kalicivirové infekci a infekci zárodkem Chlamydophila felis a 3 roky proti infekční panleukopénii.
PUREVAX RCPCh FeLv – vakcinaproti kočičí virové rhinotracheitidě, kočičí kalciviróze, kočič panleukopěnii, chlamydophila felisa kočičí leukémii. Imunita přetrvává 1 rok po poslední (re)vakcinaci proti rhinotracheitidě, kalicivirové infekci a infekci zárodkem Chlamydophila felis a 3 roky proti infekční panleukopénii.

Venkovní kočky

Kočičí rýma

Kromě výše uvedené základní imunizace by měly být volně běhající kočky očkovány i proti kočičí rýmě. Očkování sice neochrání proti infekci samotné, ale může zmírnit symptomy a průběh onemocnění. I zde je dostačující dvojí imunizace v kotěcím věku, další očkování jsou podle současných výzkumů zbytečná.

Leukóza

I zde vydrží dvojí imunizace po celý život. Toto očkování je smysluplné pouze u koťat a mladých zvířat. U starších koček přichází v úvahu pouze v tehdy, pokud žije více koček pohromadě, případně pokud jsou některá zvířata již infikovaná. Spolehlivě ale očkování dosud zdravé zvíře neochrání.

Vzteklina

Toto očkování by se mělo provádět pouze tehdy, pokud chcete se zvířetem cestovat do zahraničí. Očkování se také vyžaduje, pokud s kočkou jezdíte na výstavy.
Zdroj informací o očkování: www.catmania.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.