Toyger

Zakladatelkou chovu plemene Toyger je Judy Sugdenová. Její vyjádření znělo, že chtěla inspirovat lidi k ochraně tygrů ve volné přírodě. Mezinárodní federace chovatelů koček jej uznala „pouze jako zaregistrované“ plemeno na počátku roku 2000 a po splnění všech požadavků v roce 2012 i jako plnohodnotné plemeno koček.

Vývoj plemene započal v 80. letech 20. století v USA, když si chovatelka Judy Sugdenová všimla výrazných znaků u jedné ze svých koček – ta měla drobné skvrny vyskytující se na spáncích obličeje, což je oblast normálně bez zřetelného vzoru. Tento objev prokázal, že kruhový vzor srsti na obličeji by mohl být dosažitelný i u domácích koček. Asi čtyřicet domácích koček z různých zemí bylo během několika let vybráno jako základ, včetně bengálských, krátkosrstých a bezrodokmenových koček s vhodnými pruhy nebo s ušními znaky. Každá poskytovala specifickou, požadovanou vlastnost.

Vzhled Toygera

Je střední velikosti a má protáhlé svalnaté tělo se silnou kostní strukturou. Samice váží přibližně 2,5 až 5 kilogramů, zatímco kocour čtyři až šest kilogramů. Zadní nohy Toygera jsou o něco delší než přední nohy. Její velké tlapy jsou kulaté s černými polštářky.

Má širokou klínovitou hlavu se zaoblenými obrysy. Uši jsou poměrně malé. Jsou daleko od sebe a jsou zaoblené. Toygerovy mandlovité oči jsou buď žluté nebo zelené.

Toygerova srst

Srst Toygera je krátká a velmi hustá. Má měkkou strukturu a je charakteristická zejména svým charakteristickým vzorem. Na oranžovém až načervenalém základním tónu jsou jasně kontrastní černé nebo tmavě hnědé pruhy. Břicho a vnitřní strana stehen by měla být ideálně bílá.

Povaha

Navzdory svému dravému vzhledu se Toyger vyznačuje velmi jemnou a přátelskou povahou. Je to velmi mazlivé a hravé zvíře. Inteligentní kočka buduje úzké pouto se svým majitelem. Vyjde stejně dobře s ostatními kočkami jako s dětmi žijícími v domácnosti.

Péče

Toyger je klasická domácí kočka. I když ocení bezpečný výběh na zahradu, nepotřebuje nutně volný prostor, aby mohla žít šťastný a spokojený život.

Je však důležité věnovat Toygerovi dostatečnou pozornost a aktivně ji zapojit do akce. Neměly by chybět běžné hry, které zaměstnají čtyřnohého přítele jak duševně, tak fyzicky.

Péče o srst

Toyger se snadno udržuje. Je proto naprosto dostačující občasně investovat do čištění. Tímto způsobem lze uvolněné chlupy odstranit a jakékoli existující kožní problémy lze identifikovat v rané fázi. Rituál péče také posiluje pouto mezi Toygerem a jeho majitelem.

Choroby

Vzhledem k jeho stále mladé historii je obtížné odhadnout, do jaké míry je Toyger ovlivněn některými dědičnými chorobami. Obecně se v současné době považuje za robustní a zdravé.

Nadměrné zaměření na vnější vzhled, pokud jde o zdraví, se však u mnoha koček ukazuje jako nevýhoda. Zbývá tedy zjistit, zda Toyger bude v budoucnu nadále trpět genetickými chorobami.

zdroj zooexperte.com a vikipedie

Leave a Reply

Your email address will not be published.