Jaké barvy vnímá kočka

Cat-3217406 960 720

Kočičí oči jsou pro mnoho obdivovatelů koček krásné a tak trochu záhadné. Krása je vždy v oku pozorovatele, mě nejvíc fascinují oči zelené barvy i když samozřejmě i oči modré nebo žluté jsou krásné. Jaké barvy ale mohou kočičí oči vnímat? Vidí stejně jako my? A jakou barvu mají nejraději? Pojďme se na to trochu podívat.

Oko každého savce sestává ze zornice, kterou dopadá světlo na čočku. Světelné paprsky se čočkou lámou a po průchodu temnou komorou (sklivcem) dopadají na světlocitlivou vrstvu, sítnici. Tam dochází k zobrazení toho, co kočka vidí.

Kočky vidí tyto barvy

Kočičí svět je pravděpodobně o něco šedivější než ten náš. Receptory v kočičím oku jsou tvořeny menším počtem čípků, buněk, které můžeme použít k vidění barev. Kočkám také chybí ty čípky, které jsou citlivé na červené světlo. Kočka pravděpodobně dokáže rozlišovat zelenou a modrou barvou, ale červenou vnímá pouze jako odstíny šedé.

K tomu má kočka více „tyček“, které jsou zodpovědné za citlivost na světlo a vnímání světla a tmy . Navíc je kočka mistrem „rychlého oka“. Speciální receptory v jejím oku slouží jako detektory pohybu a umožňují jí reagovat rychlostí blesku. Kočky také vnímají  pohyby podrobněji. Dokážou zpracovat více obrazů za sekundu než lidé.

Studie zoologického ústavu v Mohuči (německy Mainz) ukázala, že modrá je oblíbenou barvou mnoha koček. Aby se kočky dostaly k potravě, musely si vybrat mezi žlutou a modrou. 95 % zvolilo modrou!
Cat-2435021 960 720

Kočičí oči jsou ve srovnání s lidským okem obrovské

S velikostí 21 mm v průměru je kočičí oko obrovské  pro srovnání, oči člověka, který je mnohem větší, mají průměr pouhých 24 mm.

Navíc kočičí oko může na člověk působit strnule. My lidé jsme zvyklí vidět v očích našich bližních hodně z  bílé části oka. Pokud lidé změní směr pohledu, zdá se, že duhovka bloudí přes bílé pole oka. U koček je bělmo skryto v očním důlku. Pokud kočka změní směr pohledu, téměř nevidíme „bělmo“ a věříme, že oči jsou nehybné.

Některým lidem můžou kočičí oči připomínat oči plazů, protože se dokáží zužovat do svislých štěrbin. Kočka s těmito svislými zorničkami dokáže dávkovat dopad světla mnohem jemněji než my lidé se svými kruhovými zorničkami a využít tak dopadající světlo na maximum. To je důvod, proč kočky tak dobře vidí za soumraku.

Kočičí oči jsou známé svou reflexní schopností. Kočky si vystačí s pětkrát až šestkrát méně světla než lidé, což je samozřejmě velmi užitečné při lovu za soumraku. Jedním z důvodů tohoto “jasnozření” u koček je “tapetum lucidum”, reflexní vrstva na sítnici koček. Tato  vrstva kočičího oka slouží jako “zesilovač zbytkového světla” tím, že odráží každý paprsek světla a tím opět aktivuje zrakové buňky kočky.

Cat-2783601 960 720

Jakkoli jsou kočičí oči citlivé na světlo, nevidí ostře jako břitva. Jednak nedokáži tak dobře oko přizpůsobit různým vzdálenostem a jednak mají ve srovnání s člověkem velký úhel zrakové ostrosti. Úhel zrakové ostrosti je měřítkem schopnosti vnímat dva body, které jsou blízko sebe odděleně.

Leave a Reply

Your email address will not be published.