Diabetes u koček

Diabetes mellitus neboli cukrovka je u koček poměrně časté onemocnění, které je způsobeno nedostatečnou tvorbou inzulínu.

Již ve chvíli, kdy si kočka po jídle s chutí olizuje tlapky se jednotlivé složky potravy obsažené v krmivu začínají v jejím těle pomalu zpracovávat. Cukr končí v krevním řečišti ve formě glukózy a odtud jde do buněk, kde se mění na potřebnou energii. Hormon inzulín, produkovaný slinivkou, hraje v tomto procesu klíčovou roli : zajišťuje, že je glukóza absorbována buňkami.

Kočky, které mají absolutní nebo částečný nedostatek inzulínu trpí dobře známým onemocněním s názvem diabetes mellitus (cukrovka). Tato metabolická porucha se stala rozšířeným onemocněním také u koček (stejně jako u lidí). Jedná se o cukrovka II. typu, kdy tělesné buňky již adekvátně nereagují na inzulín.

Příznaky cukrovky u koček

Rizikovou skupinou jsou především starší kočky, zvířata s nadváhou, samci a kastrovaná zvířata . Často jsou postiženy i kočky v s nedostatkem pohybu. Studie zdravých koček ukázala, že se 44% nárůstem hmotnosti se citlivost na inzulín snížila o 50% – a odpovídajícím způsobem se zvýšilo riziko cukrovky.

Chovatelé v Austrálii a Velké Británii také uvádějí, že barmské kočky jsou náchylnější k cukrovce. Abyste se vyhnuli nadváze  a tím co nejvíce předcházeli cukrovce a udrželi vaši kočku zdravou, je nezbytná vyvážená a zdravá strava.

Hlavní příznaky cukrovky u koček jsou:

  • zvýšený příjem vody
  • vylučování velkého množství moči
  • zvýšený příjem krmiva, přičemž kočka je vyhublá

Asi 10 % diabetických koček také vykazuje plantigrádní chůzi, kdy kočka došlapuje na celou plochu zadní tlapky až po kotník. K tomuto dochází kvůli poškození nervů končetin.

Definitivní diagnózu cukrovky může stanovit pouze veterinární lékař. Za tímto účelem se hodnota fruktosaminu zjišťuje krevním testem. Tato dlouhodobá hodnota nepodléhá výkyvům způsobeným stresem, jako tomu může být například při měření krevního cukru. Zvýšená hodnota fruktosaminu u kočky ukazuje na přítomnost diabetes mellitus.

Léčba cukrovky u koček

Terapie diabetu je vždy zaměřena na regulaci krevního cukru tak, aby se příznaky již neobjevovaly nebo se objevily jen v menší míře . Tento stav se nazývá „remise“. Aby toho bylo dosaženo, je léčba diabetu založena na dvou pilířích:

  • pravidelné injekce inzulínu v kombinaci s kontrolami hladiny glukózy v krvi
  • změna stravy a životního stylu

Inzulin se aplikuje pod kůži dvakrát denně. Platí zásada: měřit, krmení, injekce. To znamená, že je nutné zkontrolovat hladinu cukru v krvi před každou injekcí a ujistit se, že kočka jedla, aby se zabránilo riziku nebezpečné hypoglykémie. Inzulínová terapie se zahajuje nízkou dávkou, která se individuálně zvyšuje, dokud se kočka optimálně neupraví.

Dietní změny k léčbě cukrovky u koček

Změna stravy u koček s diabetes mellitus  je zásadní. Potraviny s nízkým obsahem sacharidů způsobují, že hladina cukru v krvi nestoupá tak rychle. Je třeba se vyhnout skrytým cukrům v krmivu. Snížení tělesné hmotnosti kočce pomáhá, stejně jako pravidelná fyzická aktivita: jedna studie prokázala, že aktivní hraní po dobu deseti minut bylo pro dosažení úbytku hmotnosti stejně účinné jako snížení obsahu kalorií v krmivu.

Do dosažení optimální regulace hladiny cukru v krvi trvá obvykle 2-3 měsíce po zahájení terapie. Úvodní kontrola u veterináře by se měla opakovat po jednom, třech, šesti až osmi a deseti až dvanácti týdnech od stanovení diagnózy. Nejen, že se je potřeba se zabývat denními hodnotami krevního cukru, které zaznamenává majitel, ale kontroluje se také váha kočky a hladina fruktosaminu.

Jak správně změřit krevní hodnoty vaší kočky!

Krevní cukr se měří glukometrem. To vyžaduje pouze malou kapku krve pro měření, které se obvykle odebírá z ucha. Pro stimulaci krevního oběhu je třeba ucho jemně masírovat a tím ho zahřívat. Výsledky jsou dokumentovány a diskutovány s veterinárním lékařem. Hladina cukru v krvi by se měla zaznamenávat po delší dobu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.