Onemocnění ledvin u koček

Cat-2934720 960 720Ledviny u koček plní stejnou funkci jako u člověka – filtrují škodlivé látky z organizmu a tím zabraňují jeho detoxikaci. Znamená to, že jsou velice důležitým orgánem a tudíž je vhodné zajistit, aby ledviny plnily tuto funkci co nejdéle a byly v dobré kondici.

Jak o ledviny pečovat?

Sledovat stav ledvin by měli hlavně majitelé starších koček. Problémy se objevují většinou u koček ve věku nad 8 let a projevují se zpočátku velice nenápadně nebo téměř vůbec.

Skutečný stav ledvin je však možné zjistit jedině vyšetřením moči a krve u vašeho veterináře. Pokud má kočka problémy s ledvinami již delší dobu může se to projevit větší potřebou pít a následně i častěji močit, ztrátou hmotnosti, které je způsobené nechutenstvím. To už může majitel dobře odsledovat, ale to už většinou bývá pozdě. Proto je důležité dbát na prevenci. Pokud se totiž problém zachytí hned na začátku je ještě poměrně dobře řešitelný díky režimovým opatřením.

Základem prevence onemocnění ledvin je správné krmení. Krmná dávka by měla obsahovat kvalitní bílkoviny živočišného původu, lehce stravitelné a pro organizmus dobře využitelné. Pozor na překrmování a obezitu, je to jeden z rizikových faktorů. Dále by se neměli podceňovat nemoci srdce a dutiny ústní, jejich stav ovlivňuje také funkci ledvin.

Neméně důležitý je i pitný režim. Bohužel většina koček pije poměrně málo a proto je důležité je k pití motivovat. Jednou z možností je např. pořízení kočičí fontány, protože některé kočky baví pít tekoucí vodu. Pokud ani fontána kočku k pití nemotivuje, tak je potřeba začít být trochu kreativní. Některé kočky preferují jiné nádoby k pití než klasickou misku. Třeba se jim líbí pít se skleničky nebo nemají rády vodu u krmiva, ale na jiném – třeba vyvýšeném místě. Pokud nestačí změnit místo, kde je voda dostupná, tak to chce ještě zkusit něco dalšího. U nás např. pomohlo přidat trošku vody do krmení (krmím vlhkým krmivem). Tady to taky chce vychytat, protože např. moje kočka odmítá žrát, když je tam vody zase moc 🙂

U koček starších 8 až 9 let je vhodné pravidelně alespoň jednou za 2 roky udělat krevní testy na zjištění funkce ledvin. Tímto způsobem je možné zachytit onemocnění ve stádiu, kdy ještě nemá klinické projevy a šance na vyléčení je mnohem vyšší.

Leave a Reply

Your email address will not be published.