Jak správně zacházet s úzkostnými kočkami

Kočky mohou pociťovat úzkost z mnoha důvodů. Zde je pár rad, jak nejlépe manipulovat s vyděšenou kočkou a minimalizovat její strach.

Kočky, stejně jako lidé, mohou mít různé povahy. Některé kočky mají ve smečce přirozenou autoritu, jiné jsou hodně aktivní a některé mohou být víc citlivé na své okolí a celkově bázlivější. S těmi je potřeba jednat hlavně s klidem a dát jim dostatek času na aklimatizaci v případě jakýchkoliv změn v domácnosti.

Důvodů, proč je kočka víc bázlivá může být víc. Často za to může nedostatečná socializace v kotěcím věku. To se týká často koček venkovních, které nejsou zvyklé na lidi, ale někdy může být důvodem i nějaká špatná zkušenost s člověkem, který se ke kočce nechoval dostatečně citlivě. Kočka má velice dobrou paměť a špatné zacházení si dlouho pamatuje.

Whiskers-3919668 1280

Kočka se bojí veterináře

Mnoho zvířat spojuje návštěvu veterináře s něčím negativním. Pro kočku, která je najednou vytržena ze svého prostředí a musí na ošetření, které je často bolestivé je to opravdu veliký stres. Někdy může jeden takový zážitek vyvolat u kočky permanentní strach z návštěvy veterináře.

Abyste svou kočku zbavili strachu, můžete zkusit nějakou  tzv. „desenzibilizaci“ :

  • Začněte neškodnými návštěvami veterináře. Posaďte se krátce v čekárně a poté jeďte domů. Pro kočku je už cesta autem a pachy dalších zvířat v čekárně pro začátek dostatečně velký zážitek.
  • Teprve když kočka bez obav zvládá tento první krok, můžete nechat veterináře, aby se na kočičku podíval. Můžete jí nechat v přepravce, jde jen o to, aby si zvykla na kontakt s cizím člověkem v neznámém prostředí.
  • Pokud to také fungovalo, aniž by se kočka tlačila do nejvzdálenějšího rohu přepravky, kočku můžete příště nechat zkusit jaké je to na vyšetřovacím stole a nechat jí jenom zlehka preventivně prohlédnout, ale spíš jde o tom, aby si nechala kočka na sebe sáhnout. Důležité je odměnit jí následně oblíbeným pamlskem!

Kočka se bojí při přepravě autem

Mnoho koček se bojí jízdy autem. Při přepravě kočky byste proto měli jezdit obzvláště opatrně. Měli byste se také ujistit, že přepravní box kočky je dostatečně velký a zajištěný, aby nemohl klouzat nebo spadnout při brždění nebo v zatáčkách. Pokud se vaše kočka velmi bojí, můžete zkusit přepravku zakrýt, protože kočky se často cítí bezpečněji ve tmě.

Kočka se bojí cizích lidí

Zvonek u dveří zazvoní a kočka je již v nejbližším úkrytu – tento scénář pravděpodobně zná mnoho majitelů koček. V těchto případech je obtížné odnést tento strach z kočky. Nemá smysl je vytahovat z úkrytu a nutit je, aby se připojili k návštěvě, to je pro kočku veliký stres.

V takových případech přijměte kočičí potřebu skrýt se před neznámým člověkem. Během své návštěvy dejte jasně najevo, že kočka nechce být hlazena ani vyrušována. Ideální je, pokud může návštěva proběhnout v jiné místnosti, než kde se kočka momentálně skrývá.

Pokud je na návštěvě jen pár lidí a hlasy nejsou příliš hlasité, může se kočka po chvíli sama odhodlat a troufnout si na letmé seznámení. Kočky se s věkem často uvolňují a poté už před každou návštěvou neutíkají.

Poté, co návštěva odejde a kočka se odváží vylézt ze svého úkrytu, můžete se s kočkou zkusit chvilku hrát, aby se uvolnila.

Jak správně zacházet s úzkostnými kočkami

Některé kočky se takříkajíc bojí všeho, čeho se lze bát (hlasitých zvuků, zaklepání, zvonění, cizích lidí, rychlých pohybů). V takovém případě potřebujete trpělivost. Některým kočkám trvá dlouho, než se stanou méně vyděšenými, odvážnějšími a jen postupně získávají důvěru k lidem. Na to je potřeba myslet hlavně, pokud si berete kočku z útulku. Někdy tyto kočky (hlavně pokud jsou starší), potřebují na aklimatizaci v novém domově i několik týdnů či dokonce měsíců.

Úzkostné kočky je potřeba na změny zvykat postupně a pomalu a hlavně zůstat vždy klidný, aby kočka mohla získat potřebnou důvěru ve svého člověka a nabyla postupně potřebné sebevědomí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *