PERSKÁ ČINČILA

Perská činčila

Perská činčila má velice klidnou povahu. Není to zrovna aktivní zvířecí společník. Nejradši s vámi bude ležet na gauči a sledovat dění kolelm sebe. Je to tichá kočka, která není nijak zásadně závislá na člověku. Neznamená to však, že by svému pánovi nebyly plně oddány. Rády se mazlí a jsou přítulné. Nevadí jim však samota a mohou být bez problémů ponechány doma samy. Jsou trpělivé a dobře se snáší s dětmi i jinými zvířaty.

 

Stavba těla:Perská činčila

– nižší vzrůst, se silné kosti, dobře osvalená
– krátké nohy
– krátký, huňatý ocas
– široká, kulatá hlava, malý nos
– uši malé, zaoblené
– velké, kulaté oči, daleko od sebe

Srst:

– dlouhá hedvábná srst, hustá podsada
– bílá podsada, bílé chlupy s černými špičkami
– Oči smaragdově zelené na modrou

Povaha a charakter: V podstatě má činčila podobnou povahu jako ostatní perské kočky. Je přátelská a hravá (víc než její příbuzní). Činčila se vhodná do bytu, ráda si hraje se svými lidmi, ale může se také dobře zabavit sama. S ostatními domácími zvířaty nemá žádné problémy i když na cizince ve svém teritoriu zpočátku pohlíží s nedůvěrou. S majitelem si vytváří důvěryhodný vztah. I přes to, že je u ní potřeba pohybu méně výrazná než u jiných plemen, je vhodné jí zajistit dostatek aktivit v bytě a možnost lezení by neměla také chybět.

Perská činčilaZvláštnosti: Vzhledem k jejich dlouhé, hedvábné srsti by měly být perské činčili chovávány pouze v bytě, protože srst má tendenci k plstnatění a uzlování. Také každodenní kartáčování je důležité, její kartáč by jste měli mít vždy po ruce :). Také pravidelná kontrola drápků je nutná, protože si je jen těžko opotřebovávají. Mnoho činčil jí jídlo pouze jazykem, takže potraviny by měly mít měkkou konzistenci. Za tuto vlastnost vděčí svému krátkému nosu a tvaru čelisti.

Historie: Činčila vznikla ve Velké Británii, jejich předkem byla Perská kočka s názvem Silver Lambkin a pravděpodobně šeříkově zbarvená Burma. Kocour je stále vystaven v britském muzeu. Díky jejich atraktivní stříbřitě bílé barvě a jejich přátelské, hravé povaze se těšilo potomstvo velké oblibě z brzy byla činčila klasifikována jako rasa.

Nemoci: Pro podrobnější informace ohledně dedičných chorob se prosím podívejte na plemeno Perská kočka, kde je tomuto věnován dostatečný prostor (zejména pak onemocnění ledvin).

2 Responses to “PERSKÁ ČINČILA

  • Zdravím. Sú prosím nejaké CHS týchto mačičiek aj na SK, najlepšie v BA? Neviem žiadnu vygoogliť.

    • Dobrý deň,

      bohužiaľ chovných staníc perzských činčíl nie je mnoho ani v ČR. Našla som 3. A je pravda, že za tie roky, čo sa venujem intenzívnějšie mačacej tématike, tak som nevidela žiadne inzeráty s ponukou činčíl, skor bývajú dostupné klasické perzské mačky v čiernej, šedej alebo hnedej farbe. Na Slovensku som ani ja žiadnu chovnú stanicu nenašla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.