NĚVSKÁ MAŠKARÁDA

Něvská maškarádaJedná se o velkou kočku s přátelskou a vyrovnanou povahou. Kočky tohoto plemene mají rády společnost svého páníčka, často ho doma následují na každém kroku.  Jsou vhodné k dětěm a dobře snáší i další domácí mazlíčky. Plemeno vzniklo ze kočky sibiřské. Jeho jedinou odlišností je jiné zbarvení. Oproti sibiřské kočce se vyskytuje s pigmentací typickou pro Siamky, tedy s akromelanickými odznaky. To znamená, že je výrazněji zbarvená na koncích končetin, ocase, v obličeji a uších. Oproti sibiřské kočce má vždy modré oči. Oči se jí však mohou měnit počas života, nejdříve postupně tmavnou, věkem mohou být postupně světlejší.

Stavba těla:Něvská maškaráda

– svalnatá postava, silný krk, široký hrudník
– středně dlouhý ocas, široký u kořene
– klínovitá hlava, široká, mírně klenutá čelo, lícní kosti hluboké
– nízko posazené, středně velké uši (širší u kořene)
– velké, oválné modré oči
– váha 4 – 9 kg

Něvská maškarádaSrst:

– hustá vrchní srst, měkká podsada, ušní chomáče
– všechny barvy se znaky
– barvy odznaků: čokoládově černá (seal), červená, želvovinová, modrá, krémová, častá je kresba (možné jsou stříbřité varianty)

Povaha a charakter: Něvská Maškaráda je považována za vnímavou a jemnou kočku. Ráda má společnost lidí i zvířat. Dobře se snáší i se psy.  Své potřeby vyjadřuje tichým hlasem. Její něžná povaha by vás však neměla zmást, má ráda dostatek pohybu a může být poměrně temperamentní. Hraje si ráda, uvítá možnost pohybu venku, ideálně s možností lezení. I v bytě by měla mít dostatek příležitostí k k těmto aktivitám. Občas se může projevit jako trochu umíněná.

Zvláštnosti: Během línání by měla být její srst pravidělně vyčesávána, v období mezi línáním nevyžaduje nijak zvláštní péči. Mláďata jsou obvykle světlé, barevné znaky se postypně vykreslují (podobně jako u Siamských koček, Ragdollů). Toto plemeno je považován za velmi silné a zdravé. Díky tomu, že plemeno vzniklo pouze jako nová barevná varianta Sibiřské kočky, netrpí žádnými dědičnými nemocemi, které jsou způsobeny šlechtěním. Dokonce se ukazuje, že je ještě zdravější než sibiřská kočka.

T 11st 052Historie: Toto plemeno pochází z Ruska (pojmenování je podle ruské řeky Neva). Ze sibiřské kočky se vyvinula přirozeně. Gen odpovědný za zbarvení se může předávat z generace na generaci a tak se toto zbarvení může občas nalézt i u čisté sibiřské kočky.  Barevné mutace mohou být detekovány pomocí genetického testu. Selektivní chov začal v 80. letech. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 2011.

Leave a Reply

Your email address will not be published.